Şahane kadını mutlaka tanıyın!! Arkadaşlarıyla Alopesi Farkındalık Hareketi başlattı

Hepimize yeni şeyler öğrendiğimiz, farkındalığımızın yüksek olduğu güzel bi hafta dilerim.
.

Alopesi hastalığını duydunuz mu??? Ben duymamıştım. Hani şu Oscar’daki “meşhur” tokada sebep olan hastalık. Bir bağışıklık hastalığı. Will Smith’in karısı Jada Pinkett Smith’in de hastalığı…
.
Tokat çok konuşuldu ama Alopesi, onun gölgesinde kaldı!!!
.
Aslında epey yaygın. Dünyada her 50 kişiden birinde Alopesi’nin bir türü var.
.
İşte bu sayfalarda okuyacağınız müthiş kadın Aslıhan Begüm Gökçınar da onlardan biri. Önce onu tanıyın istedim. Sonra arkadaşlarıyla çektiği Alopesi farkındalık filmini paylaşacağım sizlerle.

.
Çünkü farkında olmamız gereken bir hastalık!! Saçsız, hatta tüysüz kalan Alopesi hastaları sürekli kötü şakalara, meraklı bakışlara ve ısrarcı sorulara maruz kalıyor!!!
.
Keşke Will Smith tokat atmak yerine, kürsüye çıkıp hastalıkla ilgili farkındalık yaratsaydı…
.
Aslıhan ve arkadaşları bunu yapmış. Avuçlarım patlayıncaya kadar alkışlıyorum…

.

Afife ödül törenlerini
düzenleyen şahane kel kız

Adı Aslıhan Begüm Gökçınar.
Dünya şahanesi bir kadın.
Orijinal, tatlı, enerjik, hayat dolu, cesur, deniz aşığı, tekne aşığı. Zaten sevgilisiyle Kalamış’ta bir teknede yaşıyor.
Eski bir dansçı. Lisanslı bir yelkenci. Uzun yıllardır da iletişimci. Yapı Kredi’de çalışıyor. Onu herkes, “Afife Tiyatro Ödülleri törenlerini düzenleyen kel kız” olarak tanıyor. Ultra becerikli, sempatik, pozitif ve kompleksiz.

.

Aslı kel. Kafasında saç yok. Kolunda bacağında tüy yok. Kaşı, kirpiği de yok. Üstelik 10 yıldır böyle.
26 yaşında, bir sabah uyandığında saçlarının yarısının olmadığını fark ediyor. Diğer yarısı da, bir süre sonra gidiyor. O günden beri kel!

.

Saçları ilk döküldüğünde, büyük bir şok yaşıyor. Durumu kabul edemiyor. Kendisinden, aynalardan ve başına gelenlerden nefret ediyor

Ona tuhaf tuhaf bakan herkese kafa atmak istiyor, “Niye bakıyorsunuz?” diyor.
Dönem dönem peruk takıyor. İşe de perukla gidiyor. Durumunu, hastalığını gizlemeye çalışıyor. Ama zaman içinde hastalığını kabul ediyor. Kendisiyle barışıyor. Peruğu fırlatıp atıyor ve yepyeni bi dönem başlıyor hayatında.

.

Bugün kel kafasıyla, mutlu-mesut bir hayat yaşıyor Aslı. İnsanların meraklı bakışlarına da alışmış durumda, hatta gülüp geçiyor. Öğrenmek isteyenlere de hastalık hakkında detaylı bilgi veriyor, farkındalık yaratmaya çalışıyor.

.

Aslı’nın hastalığının adı: Alopesi.
Çoğumuz daha önce duymadık di mi? En azından ben duymamıştım.
Nedir Alopesi? Bir bağışıklık hastalığı. Daha doğrusu otoimmün bozukluğu. Sebebi tam olarak bilinmiyor.
Bilinen şu: İnsanın bağışıklık sistemi, kendi hücre ve dokularına karşı bir mücadeleye giriyor. Ve birdenbire saçları, tüyleri dökülüyor.
Peki dökülen saçlar geri geliyor mu? Hayır!
Kesin bir tedavisi var mı? Hayır!

.

Oscar Töreni’nde, Chris Rock, bunu bilmeden yaptı o manasız espriyi. Smith de aklınca eşini korumaya çalıştı. Ama tabii ki şiddetin gerekçesi olmaz! Tokat yerine Alopesi hakkında birkaç zekice şey söyleseydi, tüm dünya bu hastalığı daha iyi tanırdı, en azından “farkındalık” da yaratırdı!
Smith’in eşi tanıyı alalı çok olmamış. Haliyle henüz hastalığıyla Aslı’nın barışık olduğu gibi barışık değil. Belli ki, acayip bocalıyor. Eğer Alopesi daha çok bilinirse, insanlar öküz öküz bakmaz, salak şakalar yapmaz. Yani “farkındalık” gerekiyor.
.

Aslı, Ela Başak Atakan, Ayşe Bali, Cihangir Ateşağaoğlu, Selim Kemahlı, Ada Atakan ve Ersel Peken ile birlikte bir video çekmiş. Pek çok kişi paylaştı, ben de bir sonraki postta paylaşacağım.
Herkes gönüllü. Herhangi bir ticari kaygı, bağış, fon toplama filan yok.
Tek amaçları var: Alopesi’nin bilinmesi. Bayıldım filme!!! Tebrik ediyorum. Gerçekten nefis olmuş. Filmin arkasındaki hikâyeyi de bilin istedim, ondan bunları anlattım.
.
Kalp kırmayalım!!!
Kötü şakalar yapmayalım, patavatsız sorular sormayalım

  • Alopesi, diyabet, romatizma gibi bir bağışıklık sistemi hastalığı.
  • Dünyada her 50 kişiden birinde Alopesi’nin bir türü var.
  • “Alopesi saçkıran değil, kalp kıran bir hastalık… Saçınızı kaybetmekten daha da kötüsü, kötü şakalar, ısrarcı bakışlar, patavatsız sorular!” diyor Alopesi hastaları…
  • Yapmayalım… Kalp kırmayalım… Bazı şeylerin “farkında” olalım…
  • Ve son olarak, kendisiyle barışık olan, bütün kompleksiz insanlara selam olsun!!!! Dünya onlarla güzel…

Yorum Bırak