Bu yıl daha da muhteşemsin ADANA!

Yaşasın! Geliyoooor… Geliyoooor… Yine yılın o en şahane günleri geliyor. Memleketimi, Adanamı, portakal çiçeği kokularının saracağı günler geliyor.
5-7 Nisan’da Adana’dayız. Her sene 1.5 milyon kişinin katıldığı Portakal Çiçeği Karnavalı’nın 7’ncisi kutlanacak.
Neeeee? Siz yer ayırtmadınız mı? Biletlerini ayarlamadınız mı? Hemen! Ne duruyorsunuz?! Her sene daha da güzel oluyor.
Her sene Adana’dan tüm yurda “milli birlik” mesajı veriyoruz. Hoşgörü içinde geçiyor, herkes kucaklaşıyor, eğleniyor…

Kortej en şahanesi, geçen sene “Yaşa Mustafa Kemal Paşa!” diye bağırıyorlardı. Helal olsun. Gözlerim yaşarıyor. Adana’yı çok seviyorum. Muhteşemsin Adana… Yine muhteşem olacak. Bu sene daha da çok ağlayacağım! Çünkü 14 yaşındaki kızım Alya ve Hindistan’da devam ettiği dans topluluğu, arkadaşları ve hocaları da gelip dans edecek. Alya, Dubai’de doğdu, Mumbai’de yaşıyor, seneye Londra’da müzikal dans eğitimi alacak, orada yaşayacak ama ona sorun “Nerelisin?” diye, “Adanalıyım!” diyor. Bu da çok hoşuma gidiyor. Ben yine ağlıyorum!
Çok önemsiyorum bu karnavalı. Örnek teşkil ettiğini düşünüyorum. Hepimize umut, neşe, enerji ve devam etme gücü verdiğine inanıyorum. Valiliği, belediyeleri, katkı veren, emeği geçen herkesi, karnaval komitesini, bütün Adana halkını ve en çok Ali Haydar Bozkurt’u kutluyorum.

Toyota Türkiye’nin CEO’su Ali Haydar Bozkurt, biliyorsunuz, bu karnavalın yaratıcısı. O her ne kadar kabul etmek istemese de gerçek bu, onun gönlünden geçen bir şeydi. Ve oldu. Şimdi tüm Adana halkının. Ama o yine her sene deliler gibi uğraşıyor. Ve uğraşırken tek bir sıfatı var: Adanalı. Bir “Adana sevdalısı” olarak uğraşıyor. Yine her sene olduğu gibi Edirne’den Kars’a tüm Türkiye’den ve hatta yurtdışından birçok katılımcı olacak. Siz de gelin, birlikte olalım.

Benim ‘Madame Tussauds’ balmumu figürüm de geliyor. Bir tane bana tahammül etmek zor, bakalım iki tane benle ne yapacaksınız! “İyilik kolyeleri” standları da olacak, “Kız çocukları okusun” diye. Yeliz Doğramacılar açılış gecesini sunacak, Saffet Emre Tonguç da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği için iyilik kolyesi açık arttırması gerçekleştirecek. Yine kız çocuklarının eğitimi için. Otellerde yer bulamazsanız bir Adanalı arkadaşınızı arayın, “Beni evinde misafir et!” deyin. Adana insanı merttir, misafirine nasıl sahip çıkar… Geçen sene Kanada, Brezilya, Kore, Rusya, Japonya’dan; Afrika’dan, Avrupa ülkelerinden konuklar vardı. Karnavalda tanışıp evlenenler oldu bu 6 sene içerisinde! Evlilik yıldönümlerini yine gelip karnavalda kutluyorlar. Ali Haydar Bozkurt’un dediği gibi, “Portakal çiçeği kokusu büyülüdür. Yolda gördüğü ilk kişiye âşık eder insanı! Ben uyarayım da, âşık değilseniz Adana’da âşık olabilirsiniz bu yıl!” Sizi Ali Haydar Bozkurt röportajı Salı günü bu köşede olacak.

Yorum Bırak