Veeee müdür tutuklandı!


HANİ Babalar Günü’nde çok cesur bir öğretmenin röportajını yayınlamıştım…
Saadet Öğretmen.

İzmir Menderes’in bir köyünde gerçekleşen iğrenç bir toplu cinsel istismarı anlatıyordu. Söz konusu, aynı köy okulunda 22 yıldır öğretmenlik yapan bir okul müdürüydü. Yaşları 6 ile 11 arasında değişen küçük kız çocuklarına olmadık rezillikler yapmıştı.

Saadet Öğretmen’in aileleri ve çocukları şikâyetçi olmaya ikna etmesi sayesinde iş, yargıya intikal etti. Ne var ki, iki yıldır devam ediyor ve hiçbir sonuç alınamıyordu. Mahkeme başkanı 5 kere değişmişti. 102 yıl hapis cezası istenen okul müdürü, tutuksuz yargılanıyordu. Bence müdür, paçayı kurtardığını düşünüyordu. Ama Saadet Öğretmen vazgeçmedi, olayın üzerinin örtülmemesi için elinden gelen her şeyi yaptı…

Veeeee dün, şahane bir şey oldu!!!!

Adil Ş., son duruşmada oyçokluğuyla TUTUKLANDI.

İyi ki Saadet Öğretmen gibi cesur öğretmenler var!

Öğrencilerine verdiği sözü tuttu, işin peşini bırakmadı, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun Acil Yardım Hattı’nı aradı, onlar da bu işin peşini bırakmadılar, İzmir Barosu da seferber oldu, köye gittiler, tekrar aileler ve çocuklarla konuştular, dava dosyasındaki eksikler tamamlandı, hepsi heyete sunuldu…

Dün pek çok baronun temsilcisi İzmir’deydi, pek çok kadın derneği de… Mahkeme heyeti o müdürü tutukladı. Olması gerekenler o kadar olmuyor ki, o kadar haksız şeyler yaşanıyor ki bu ülkede, normal bir prosedür bile bizi havalara uçuruyor!!!

Olsun…

Bence dünkü tutuklama, güçlerini birleştiren bütün kadınların zaferidir!!!!

Ama Saadet Öğretmen’i tek geçerim.

Onu ve cesur öğrencilerini… Sonra tabii Kadın Dernekleri Federasyonu’nu… Ve o cesur avukatları… Hakkaniyetli davranan mahkeme heyetini… Gizlilik kararı çok önemli.

Çocukları dinlerken bir de ürkütmemek için cüppelerini çıkarmışlar… Helal olsun.Bu ülkede iyi şeyler de oluyor… Oraya gelip destek veren bütün kadınlara da teşekkürler.

Yaşasın kadınlar!

BAKIN, KİMLER NELER SÖYLEDİ?
Çocuklar geleceğimiz
İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan: Saadet öğretmenin ve Kadın Dernekleri Federasyonu’nun çabası gerçekten alkışlanmalı. Biz de baro olarak müdahale etme gereği duyduk. Baroların müdahil olması çok önemli. Mahkemenin de hassasiyeti takdire şayan. Çocuklar geleceğimizdir.

İstismar vahim boyutda
Mersin Barosu avukatı Kamil Veli Ak: Bu olayı öğrendiğimde, baro tarafından görevlendirildim. Olayın vahim boyutlarda olduğunu gördük. Mahkeme boyunca gizlilik kararı alınmasını çok önemsiyoruz.

Öğretmen olan birinin istismarı affedilmez!
İstanbul Barosu adına Avukat Süreyya Turan: Merkez olarak katılma kararı aldık. Kamu güvenliğini sarsıcı olay nedeniyle müdahillik talebinde bulunduk. İstismar affedilemez. Hele adı öğretmen olan birinin bunu yapması çok kötü ve suçu ağırlaştıran unsur. Tanıklar, gizlilik kararıyla dinlendikten sonra verilen tutuklama kararı, baroları, STK’yı ve herkesi mutlu etti.

Birlikten güç doğdu
Avukat Nuriye Kadan: Bu yargılama başarısı, Saadet Öğretmen’in cesareti, medyanın gücü, STK birlikteliği ve baroların desteği sonucudur.

Geç de olsa adalet!
TKDF Başkanı Canan Güllü: Bana göre gecikmiş adalet. Ama adalet! Duruşma sırasında, sanık avukatı, çocukların, herkesin önünde dinlenmesini istedi. Allah’tan mahkeme heyeti bu talebi reddetti. Çocuklar gizlilik kararıyla dinlendi… Tutuklama kararı hepimizi memnun etti. Tekrar söylüyorum, 0212 656 9696 telefonumuz istismara uğramış çocuklarımıza, kadınlarımıza ve herkese hizmet vermeye devam edecek. Birlikte karşı durursak, sorunlar çözülür!

SAADETOGT_AEM5186

İYİ YÜREKLİ İNSAN ORDUSU ARKALARINDA
Öğretmen Saadet Özcan: “Çok mutluyum. En çok da öğrencilerim adına mutluyum. Onların haklı mücadelesi bu! Nasıl gözlerinin içi parlıyordu görmeliydiniz… 2’nci hayatları başladı. Artık biliyorlar ki, bu yolda yalnız değiller. İyi yürekli insanlar ordusu arkalarında… Bunu biliyorlar. Medyaya, federasyona ve baroya teşekkürler. Dava öncesi, öğrencilerimin hediyeleri kırmızı tokaydı. Davadan sonra çikolatalı pasta istediler. Onları ne kadar sevdiğimi ve bugün ne kadar sevinçli olduğumu size anlatamam…”

HAMİŞ: Bugün, 28 yıl boyunca koruyucu ailesiyle yaşayan ve koruyucu aileliği yaygınlaştırmak için çabalayan oyuncu Pelin Çalışkanoğlu’yla yaptığım röportajı okuyacaktınız, İzmir’deki mahkemeden bu güzel haber gelince, Pelin’in röportajı yarına kaldı. Yarın görüşmek üzere…

Yorum Bırak