İzin verin, hayat verin


Organ nakli kampanyasına siz de destek verin

ÖMER’e, kocama, sevgilime şunu diyeceğim aklıma gelmezdi:

“Sen de beni bağışlar mısın?”

Ama dedim…

Çünkü öğrendim ki…

Türkiye’de pek çok kişi, yaşarken organlarını bağışlıyor. Ama sonra, o gerekli an geldiğinde, beyin ölümleri gerçekleştiğinde, aileleri, onların bu talebini yok sayıyor ve organ nakli gerçekleşemiyor!

Aynen böyle oluyormuş.

Karısı/kocası/annesi/babası, “Evet, eşim ya da evladım, organlarını bağışlamış olabilir ama ben şu anda böyle bir şey istemiyorum. Bu izni vermiyorum! Vazgeçiyoruz!” diyormuş.

Anlıyorum…

Çok acılı durumdalar, çok sevdikleri bir insanı sonsuza kadar kaybediyorlar ama bir başkasının da hayat bulmasını sonsuza kadar engelliyorlar!

– Ülkemizde 211 bin 233 organ bağışçısı bulunuyor.

– Son 5 yılda, beyin ölümü gerçekleşen 8 bin 601 hastanın, sadece 2 bin 45’inin organları nakledilmiş.

– Geçen sene, beyin ölümü gerçekleşen 1969 kişinin sadece 472’sinin ailesi, organ bağışını kabul etmiş, gerisi vazgeçmiş.

– Ve bekleme listesinde bulunan yaklaşık 2000 bin kişi, organ bulunamaması nedeniyle yaşamlarını kaybetmiş!

– Biz, organ naklinde çok ileri bir ülkeyiz ama organ bağışında Avrupa’nın çoook gerisindeyiz!!!

Bunları bize Organ Nakli Koordinatörleri Derneği (ONKOD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yavuz Selim Çınar anlattı.

Ömer’le bana…

Ve bizden destek istedi. Biz de kendi aramızda Ömer’le bu meseleyi konuştuk…

Birbirimizden bağımsız olarak organlarımızı zaten bağışlamıştık, Allah gecinden versin ama o an geldiğinde, birbirimize de bağışlama kararı aldık!

ONKOD’un yer almamızı rica ettiği sosyal sorumluluk projesinde de gönüllü olarak, severek ve isteyerek yer aldık ve bunun mini videosu çekildi.

Farkındalık yaratmak için çekilen bu videoyu hurriyet.com.tr’deki köşemin altına ekliyorum, dilerseniz izleyebilirsiniz…

Ben birkaç gün önce Instagram’ımda paylaştım, tam 146 bin kişi izlemiş, YouTube’da ise 350 bin kişi…

Gerçekten mutluluk verici!

Ne kadar çok insana ulaşırsa, ne kadar çok insan böyle bir problemin varlığından haberdar olursa ve “İzin verin, hayat verin” derse ve bu bilinci başkalarına da aşılarsa, o kadar iyi…

Çünkü ülkemizde 30 bin hasta organ bekliyor.

Ve her sene, bu rakama 4 bin kişi daha ekleniyor…

Ama bağışlanan organlar, demin de anlattığım gibi yetersiz!

Ve o insanlar yaşayabilecekken…

Hayata tutunamıyor, ölüyor.

O yüzden, izin verin, hayat verin!

NASIL BAĞIŞLANIYOR?

– Organlarınızı bağışlamak için başvurunuzu www.enabiz.gov.tr sayfasından yapabiliyorsunuz. Bunun için hesabınızı oluşturmanız ya da e-Devlet şifrenizle giriş yapmanız gerekiyor. Hiç zor değil.

– Oradan “Organ Bağışı” sayfasından bu isteğinizi beyan ediyorsunuz. Sonra Sağlık Bakanlığı’ndan sizi arıyorlar. İlgili birime başvurarak, iki tanık imzası eşliğinde bağışınızı gerçekleştiriyorsunuz. Bu da hiç zor değil.

– Son birkaç yıldır tüm kayıtlar, online saklanıyormuş. Yani 5-20 yıl önce organlarınızı bağışladıysanız, yeniden sisteme girilmesi için bağışınızı yenilemeniz tavsiye ediliyor.

– Bu arada, resmi olarak organ bağış kartı almasanız da organ bağış kararınızı ailenizle paylaşmanız, onlara sözlü vasiyet etmeniz yeterliymiş. Çünkü son kararı onlar verecek.

– Ve unutmadan, organ bağış kartı almak isterseniz, herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurarak bu konudaki vasiyetinizi yazılı hale getirebiliyormuşsunuz. Devlet hastaneleri, özel hastaneler ve aile sağlık merkezlerinde, “Organ Bağış Formu”nu iki şahit huzurunda doldurmanız yeterliymiş. Hemen sisteme kaydediliyormuş. Kayıttan sonra da ‘Organ Bağış Kartı’nız veriliyor.

– Daha fazla bilgi için ONKOD’a başvurabilir ya da www.onkod.org.tr’den her türlü bilgiyi alabilirsiniz.

– Hangi yolla yaparsanız fark etmez, yeter ki yapın… Organlarınızı bağışlayın!

TÜRKİYE CANLI BAĞIŞTA ÇOK İYİ
KADAVRADAN BAĞIŞTA SINIFTA KALIYOR!

– Canlıdan bağışın oldukça yüksek olduğu ve başarılı organ nakillerinin yapıldığı ülkemizde, beyin ölümü geliştiğinde organ bağışlanması Avrupa ülkelerinden çok geride…

– Öyle ki bu oran, İspanya’da bir milyon kişide 34, İtalya’da 21, Almanya’da 13 iken, Türkiye’de 6’ya düşüyor.

– 47 milyon nüfusa sahip İspanya, her 1 milyon nüfus başına 40.2 kadavra bağışçı sayısıyla dünya liderliğini elinde tutuyor.

– ONKOD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yavuz Selim Çınar, “Türkiye’de son yıllarda yaklaşık 4.500 organ nakli operasyonu gerçekleştiriliyor. Ama bu nakillerin sadece yüzde 80’i canlı vericilerden. Kadavradan, yani hayatını kaybeden insanların bağışlanmış organlarıyla yapılan nakiller, yüzde 20 gibi bir oranda kalıyor. Bu sebeple canlı vericisi olmayan binlerce hasta, her yıl organ nakli olamadığı için hayatını kaybediyor. O yüzden izin verin, hayat verin!” diyor.

Biz de Ömer’le o an geldiğinde birbirimizi bağışlama kararı aldık.

Organ bağışı bilincini artırmak için, pazar günkü Pantene Altın Kelebek Ödül Töreni’nde ONKOD standı da yer aldı. Ödül törenine katılan birçok kişi, “İzin verin, hayat verin” çağrısı yaptı ve kampanyanın sembolü olan “lütfen” emojisiyle avuçlarını birleştirip, fotoğraf çektirdiler.

Yorum Bırak