Anneler vefat edebilir ama ÖLMEZ!

Çok dokundu bu yazı bana. Chicago’da yaşayan Türk genetikçi Hande Özdinler, annesinin vefatından sonra yazmış.
Belki denk gelmişsinizdir bir yerlerde, ben yeni okudum. Bana Ferzan yolladı, Ferzan Özpetek. O da biliyorsunuz bir süre önce annesini kaybetti.
Biraz araştırdım, herkesebilimteknoloji.com’da var bu yazı, geçtiğimiz ağustosta yayınlanmış. Daha geniş kitleler duysun diye, ben de köşeme alıyorum.
Hayat enerjimiz annelerimizden geçiyormuş, hayatta olan (ve olmayan) bütün enerjik annelere selam olsun… Evet, anneler vefat edebilir ama asla ölmez!

MİTOKONDRİSİ BENDE KALDI
ANNEM vefat etti, onu yıkadık, pakladık, demir tabuta koyup Türkiye’ye uçakla getirdik. Oğlunun üstüne, eşinin yanına, toprağın içine, sanki bir tohum eker gibi nazikçe, dualarla bıraktık.
Bir ömür bitti, annem gitti…
Ama annemin mitokondrisi bende kaldı…
Benim hücremde. Benim her hücremde, annemin mitokondrisi var. Her nefes alışımda, her kalp atışımda, her elimi uzatışımda, her düşüncemin başlangıcında, ne için enerji harcıyorsa bu vücudum, işte orda annemin mitokondrisi var…
Annem gitti belki ama mitokondrisi bende kaldı…

ENERJİ SANTRALI ANNE
İnsanın başlangıcı olan o ilk iki hücrenin yumurta olanı, büyük ve zengindir.
İçinde bir hücrenin yaşaması, çoğalması, değişmesi için gerekli olan her şeye ve bir ömür gerekli olacak enerjiyi üretecek mitokondriye de sahiptir.

Mitokondri, hücreye enerji veren, canlı olmasının temelini sağlayan organeldir; babadan değil, anneden gelir. Anne, her çocuğuna enerjisini verir. Enerji üretme mekanizmasını verir. Harcanan her enerji, annenin çocuğuna verdiği mitokondriden gelir.
Dolayısıyla anneler vefat edebilir ama anneler ölmez! Biz farkında olmadan, annelerimizi, gizli bir şifre gibi her hücremizin içinde taşırız. Annemiz vefat etse de bize enerji vermeye devam eder…

HAYAT ENERJİSİ ANNEDEN GEÇER
Mitokondri hücre içindeki organellerin en karmaşık ve ilginç olanlarından biri. Kendine has DNA’sı var, kendine özgü kişiliği var, kendisine has proteinleri var, çalışma mekanizması ve prensibi var.
Hem enerji üretir hem hücreyi ölümlerden korur, bölünür, çoğalır, hücre içinde dolaşır, nerede enerji lazım oraya gider.
Hücre içinde sanki annemizmiş gibi çalışmaya biz ölünceye kadar devam eder. Ve her kadın, mitokondrisini çocuğuna armağan eder, dolayısıyla hayat enerjisi anneden anneye geçer.

ELİMDEN SU DAMLASI GİBİ KAYIP GİTTİ
Bu yüzdendir ki kim nerden gelmiş, kim kimin atası diye insanlık tarihi araştırması yapıldığında erkeğe değil, kadına bakarlar.
Analarımızın mitokondri DNA’sına, o DNA’nın nerelere gittiğine, kimlerden kimlere geçtiğine bakarak yaşam enerjisinin haritasını çıkararak bilirler kimiz ve nereden geldik…
Ben bugün laboratuvarımda mikroskopumun başında annemi düşünüyorum.
15 Ağustos sabahı vefat etti annem, elimden bir su tanesi gibi kayıp gitti…
Annem benim vefat etti ama ölmesi mümkün değil, çünkü mitokondrisi bende kaldı…
(Hande Özdinler)

Yorum Bırak