Yoksa siz istasyonlardaki kadın enerjisini hissetmediniz mi??

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Hepimize kutlu olsun. Evet, ülkemizde pek çok olumsuzluk yaşanıyor ama olumlu şeyler de oluyor.

İtiraf ediyorum. “Benzin istasyonuna kadın çalışan ziyaretine gidiyoruz” denildiğinde, gözümde canlanan tablo bu değildi. Tamamen erkek egemen bir mekanda, hasbelkader işe alınmış bir kadınla tanışacağımı düşündüm.

Ama Shell istasyonuna girdiğim anda, fena halde yanıldığımı anladım. Öncelikle istasyonda bir değil, altı kadın beni karşıladı. Üstelik seçmece örnek bir istasyonda da değilmişim.

Kadın istihdamı konusu, gerçekten ciddiyetle ele alınmış. ‘Shell’de Kadın Enerjisi’ projesiyle üç yılda 3000′den fazla kadın, istasyonlarda göreve başlamış. Bu müthiş bir rakam. Hedef, 5000 kadın çalışan. Kocaman bir alkış. İşte bu iş, böyle yapılır.
.
‘Yeni nesil benzin istasyonu’ kavramı sanırım bu. Kimi tutkunu olduğu sandviç için kimi de market ihtiyaçlarını karşılamak için buraya geliyor. İşte tam da bu sebepten dolayı, istasyonlarda kadının varlığı çok daha önemli bir hal alıyor.
.
“Mesleğin kadını erkeği olmaz!” dedirten bu projeden çok ama çok etkilendim. Erkeklerle eşit şartlarda, eşit haklarla çalışan kadınlarla tanıştım. Sizleri, farklı hayatlardan gelen ama gücünü, azmini ve özenini sonuna kadar hissettiren kadınlarla tanıştırmak istiyorum. Onlar, kadın enerjisini, akaryakıt istasyonunda bile hissetmemizi sağlayan projenin kahramanları.
.
İlk olarak Seçil Çaylı, bizlerle birlikte olacak. Kadın çalışanlar, istasyonun havasını öyle bir değiştiriyor ki, benzin almak gibi sıradan bir konuyu bile, değişik bir deneyime dönüştürüyorlar.
.
Bravo kadınlar! Azminiz için! Örnek olduğunuz için! 8 Mart’ınız kutlu olsun. Yaşasın kadın gücü… Yaşasın kadın enerjisi….

BEN SEÇİL SHELL’DE ÖN SATIŞ ELEMANIYIM

Seçil, seni tanıyalım…
-33 yaşındayım, evliyim. 13 yaşında bir kızım var. Shell ailesine 2 yıl önce katıldım. Ön saha satış elemanı olarak çalışıyorum.

Ön saha satış elemanı tam olarak ne yapar?
-İstasyonumuza gelen misafirimizin tercihine göre, aracının yakıt dolumunu ve yağ-su kontrolünü yapar. Aynı zamanda, güler yüzlü hizmet vererek, misafirimizin, istasyondan mutlu bir şekilde ayrılmasını sağlar.

HAYIR, ‘POMPACI’ DENDİĞİNDE ALINMIYORUM. SONUÇTA İŞİM BU. SEVEREK VE GURUR DUYARAK YAPIYORUM!

“Pompacı” dendiğinde alınıyor musun?
-İşe ilk başladığımda, insanlar “pompacı” dediğinde pek hoşuma gitmiyordu. Ama sonra hiç alınmamaya başladım. Sonuçta işim bu. Ve severek, gurur duyarak yapıyorum. Neden alınayım ki…

OTOMOBİL SEVEN BİR KADINIM

İşinin en sevdiğin tarafı ne?
-Ben otomobil seven bir kadınım. Hep öyleydim. Bu işte de sevdiğim bir şeyle ilgileniyorum. Hem ben otomobillerin dilini konuşabiliyorum. Pratiğim ve problem çözücüyüm. Kaputu aç, sorunu çözeyim… Bu iş bana göre yani. İstasyonumuzu ziyaret eden misafirlerimizden almış olduğum pozitif yorumlar da beni mutlu ediyor.

Peki en zor tarafı ne…
-Açık havada çalışmak galiba! Hem olumlu hem de olumsuz tarafları var. Yaz aylarında ve baharda sürekli dışarda olmak paha biçilemez… Nefis! Ama sert kış şartlarında, mola verdiğimiz zamanlar hariç sürekli dışarda olmak ne yalan söyleyeyim zorlayıcı olabiliyor.

MÜŞTERİ TEPKİSİ NEFİS:
‘ABLA, HELAL OLSUN!’
‘ÜŞÜMÜYOR MUSUN?’
‘VAYYY! BU ALANA DA MI EL ATTINIZ? YAKIŞIIIIR!’

Gelenlerin tepkisi nasıl oluyor? Pompayı bir kadının tuttuğunu görünce n’apıyorlar?
-Yaptığımız iş, toplum genelinde “erkek işi” olarak değerlendirildiği için, önce bir şaşırıyorlar. Hatta o şaşkınlıklar, eğlenceli diyaloglara dönüşebiliyor. Bence müşteri tepkisi nefis. Kimi, “Abla helal olsun!” diyor, kimi, “Hava buz. Üşümüyor musun?” diyor, kimisi, “Vayyy! Bu alana da mı el attınız. Yakışır!” diyor. Genel olarak çok destekleyici ve yapıcı yorumlar…

‘ABİ, FULLER MİSİN?’ DEDİ… SONRA BENİ GÖRDÜ, GÜLMEYE BAŞLADIK

Şimdiye kadar yaşadığın komik anekdotlar…
-Ooooo o kadar çok ki! İlk başladığım zamanlarda, erkek misafirler, kadın olduğumu fark etmeyip, “Abi, fuller misin?” ya da “50 liralık doldursana…” diyordu beni fark edince, küçük bir şok geçiriyor ve sonra karşılıklı gülüyorduk…
Peki seni tanıyan ama burada çalıştığını bilmeyen biri geldi mi hiç…
-Evet, bir arkadaşım gelmişti. Akaryakıt istasyonunda çalıştığımı biliyordu ama ön sahada çalıştığımı bilmiyordu. Küçük bir şok geçirdi beni görünce ama sonra da tebrik etti.

YENİ NESİL BENZİN İSTASYONU

Ben çok etkilendim. ‘’Yeni nesil benzin istasyonu’’ dedikleri burası olsa gerek. Bu kadar kadın çalışanı görünce insanın içi açılıyor. Müthiş bi kadın enerjisi var. Sen kendini nasıl hissediyorsun?
-Bunun adı kadın enerjisi! Benim de hoşuma gidiyor. Böyle bir enerjinin olduğu yerde, insan kendini kötü hissedemez. Biz, burada zaten bir aileyiz!

ÖN YARGILARI YIKIYORUZ!

Yaptığınız iş, genelde erkeklerin yapmasına alışık olduğumuz bir iş ya, o yüzden siz aslında ön yargıları da yıkmış oluyorsunuz. Böyle bir misyonunuz olmayabilir ama kendiliğinden, “Bu, erkek işidir! Bu kadın işidir!” gibi klişeleri yerle bir ediyorsunuz. Bu konuda neler hissediyorsun?
-Bence bir işi yaparken cinsiyet önemli değil, yüreğindeki cesaret önemli! Ben bu cesareti Shell’de sonuna kadar hissedebiliyorum. Evet, mesleğin kadını-erkeği yok, mesleğin cinsiyeti yok. Ama ne yazık ki Türkiye’de hala bazı ön yargılar var. Doğru, biz istasyondaki varlığımızla ön yargıları yıkıyoruz. Bu da beni mutlu ediyor.

MESLEĞİN CİNSİYETİ OLAMAZ

Biz kadınlar, tabii ki her işi yapabiliriz. Bunu tartışmaya açmak bile saçma. Ama ülkemizde ne yazık ki hala böyle ön yargılar var. Kadınlara, her pozisyonda, istihdam yaratan kurumlar arttıkça; toplum, bizim, erkeklere özgü denilen işleri de yaptığımızı gördükçe, bu ön yargılar kırılacak.

EŞİM, EN BÜYÜK DESTEKÇİM

Eşin, ailen, arkadaşların, akrabaların? Onlar ne diyor?
-Valla, gayet olumlu yorumlar alıyorum. Eşimle tanıştığımda, henüz bu işte çalışmıyordum. Daha sonra bu işe başladığımda, “İstersen sana başka bir iş bakalım” dedi. Sonra nasıl mutlu ve başarılı bir şekilde işimi yaptığımı görünce, yine en büyük destekçim de eşim oldu. Her zaman yaptığım işten gurur duydu.

BİZİM İSTASYONDA ÜÇ KADINIZ ÖN SAHADA

İşe geldiğinde ilk ne yapıyorsun?
-Gelir gelmez kişisel koruyucu kıyafetlerimi giyiyorum. Arkadaşlarımla selamlaşıyorum. Vardiyamı almadan önce muhakkak bir fincan kahvemi içiyorum. Sonra iş başlıyor.

Tüm gün ayakta mı duruyorsunuz?
-Evet. Mesai saatlerinde ayaktayız. Molalarımız da oluyor ama…

Kaç kadın ön saha satış elemanı var?
-Şu an bizim istasyonda üç kadınız ön sahada.

Peki ya istasyonda beraber çalıştığın erkek iş arkadaşların… “Dur Seçil, sen yorulma, biz hallederiz!” dedikleri oluyor mu ağır işlerde? Yoksa her şey eşit mi?
-Çok net söyleyebilirim, bizde her şey eşit!

RÜYALARIMDA ARABA GÖREN KADINIM

Bir müşteri aracıyla yaklaşıp, “Bir kontrol eder misin” dediğinde n’apıyorsun?
-Kaputunu açmasını rica ettikten sonra, aracının yağ kontrolünü yapıp, gerekli bilgiyi veriyorum. Bazen misafirin talebi doğrultusunda, madeni yağ uzmanı arkadaşımıza yönlendirme yapıyorum. Ama söylüyorum, ben hep otomobillere meraklıydım, rüyalarımda araba gören bir kadınım!

Kaç çeşit benzin, kaç çeşit mazot var takip eder miydin? Ya da şöyle sorayım benzinin litre fiyatını takip eder miydin?
-Otomobillere olan ilgim, beni yakıt fiyat takibine de yönlendiriyordu. Ama işin doğrusu, kaç çeşit benzin var gibi detayları bu işe başladıktan sonra öğrendim.

HANGİ EĞİTİMLERİ Mİ ALDIM?

Bu istasyonda çalışmak için nasıl eğitimler aldın?
-İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi. İstasyonda oluşabilecek yangın, soygun ve gasp gibi durumları için. Shell Temel Hizmet Adımları Eğitimi. Karşılamadan uğurlamaya kadar tüm adımlar. Ürün Bilgileri Eğitimi ve Müşteri Şikayet Yönetimi Eğitimi.

HAYIR, ERKEKLERDEN FAZLA BAHŞİŞ ALMIYORUZ!

Peki ya bahşiş meselesi? Bahşişler konusunda, kadın olman bir fark yaratıyor mu?
-Bahşiş konusu misafirimizin tercihine bağlı bir durum. Ama kadın olmamdan dolayı, erkek iş arkadaşlarımdan farklı tutarlarda bir bahşiş almıyorum. Misafirlerimiz cinsiyetimize değil, hizmet kalitemiz ve enerjimize bakıyor.

PERSONEL ARIYORSANIZ HEMEN BAŞLAYABİLİRİM!

Bu işe girdikten sonra kendinde hissettiğin en büyük değişim ne oldu?
-İnsan ilişkilerim ve iletişim becerimin daha da geliştiğini fark ettim. Güçlü, değerli ve kendi ayaklarının üzerinde dimdik durabilen bir kadın olduğumu daha da hissettirdi.

Başka kadınlara tavsiye eder misin böyle bir iş yerinde çalışmayı?
-Kesinlikle! Ediyorum da. Bazı kadın misafirlerimizin de “Personel arıyorsanız hemen başlayabilirim!” dediklerine şahit oldum.

Yorum Bırak