Yoksa siz Bahar’ın ilikli kemik suyu çorbalarını içmediniz mi?

O, Bahar Şamhili Tanju. İkimiz de yıllardır medyanın içindeyiz, hiç tanışmamıştık. Kuaförde yan yana saçlarımızı kestirirken tanıştık. Benim hafif soğuk algınlığım vardı, öksürüyordum, burnumu çekiyordum. “Dur!” dedi ve mutfağa gitti, bana nefis bir çorba hazırladı. Kendi üretikli ilikli kemik suyu çorbası. İçine zencefil, limon, zendeçal, karabiber filan da koymuş. Nasıl nefis olmuş anlatamam.

Eskinin reklamcısı. şimdinin girişimcisi Gurvita’nın yaratıcısı Bahar. Nasıl mi giriyor bu işe? Hastalanıyor. Erken yaşta, kemik erimesi teşhisi konuluyor. Doktorlar, ilaç tedavisinin yanında kemik suyu ve sakatat çorbalarını tüketmesini öneriyorlar. İnanılmaz faydasını görüyor, bağışıklık sistemi kuvvetleniyor, iyileşiyor. O da kendisine iyi gelen bu şeyi, insanların hizmetine sunmaya karar veriyor…

Seni tanıyalım…
-Ben Bahar. İstanbul’da doğdum büyüdüm. Çocukken televizyon reklamlarına bayılır, reklamcı olmak isterdim. İşletme okudum, sonra kendimi bir şekilde medya dünyasında buldum. Ve tüm profesyonel kariyerim boyunca, Türkiye’nin en büyük medya gruplarından birinde Reklam ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür ve İcra kurulu üyesi olarak çalıştım.

Şimdi peki?
-Şimdi artık girişimciyim! İlikli kemik suyu ve sakatat çorbaları üretiyorum. Aslında sağlık veren sular da diyebiliriz. Müthiş bir tutkuyla yapıyorum. 50 yaşımda kendimi, hiç aklımda yokken, girişimci olarak buldum. Şunu da öğrendim: İnsan, “Ben girişimci olayım” diyerek girişimci olmuyormuş. Mutlaka bir derdine, ihtiyacına bulduğu çözümü, hayata geçirmesiyle girişimci oluyormuş.

Senin derdin neydi?
– Dört yıl önce erken yaşta kemik erimesi teşhisi konuldu bana. Doktorlarım, ilaç tedavisinin yanında kemik ve bağ dokuyu güçlendirmek için kolajen, jelatin ve aminoasit zengini kemik suyu ve sakatat çorbalarını mutlaka tüketmemi önerdiler. Sürekli olarak kullandım ve inanılmaz faydasını gördüm. Gerçekten de bağışıklık sistemim kuvvetlendi. Dayanıklılığım arttı. Kendimi çok daha enerjik hissettim. Bunun yanında sağlıklı kilo verdim. Cildimde gözle görülür bir fark oluştu. Ama bir sorun vardı.

Nedir o?
-Hazırlaması oldukça zahmetli, uzun ve ağır kokulu olan bu gıdaları, ben evde yapıyordum. Ama pişir pişir nereye kadar. Baktım ki, benim istediğim gibisi güvenilir marketlerde bulunmuyor, o zaman, “Bari ben bunu üreteyim ve en taze haliyle herkesin faydasına sunayım!” dedim.

İLİKLİ KEMİK SUYU NEDEN Mİ ÖNEMLİ?

Zengin besin öğeleri sayesinde iyileştirici bir etkiye sahip. İçeriğindeki zengin aminoasitlerle tahribatları hızla onarıyor. İnflamasyonun sakinleştirilmesine yardımcı oluyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. O yüzen, soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda ilk başvurulan kemik suyu çorbalardır. Ayrıca cilt, diş, tırnak, saç sağlığı, bağırsak, kas, eklem, kemik, tendon sağlığı için da önemli.

KAFAYI MI YEDİN “GİRME BU İŞE!” DEDİLER

Peki sen bu işi kurarken adım adım neler yaptın?
-Önce bilimsel ve teknik altyapıyı çalıştım. Antibiyotik, hormon, GDO içermeyen, kontrollü, sürdürülebilir hammadde için güvenilir doğal ve yerli besi çiftliği bulmak için Türkiye’yi dolaştım. Sonunda içime sinen iki çiftlikle işbirliği yaptım. Aynı zamanda Faydalı Mamuller Gıda Sanayii A.Ş. yi ve üretim tesisimizi kurdum. Sıra geldi marka, ambalaj, tasarım vesaire konularına ve tabii ki aynı zamanda kadromuzu oluşturduk. Eğitim ve sertifikasyonlarımızı tamamladık. ISO, HCPP, Helal vs. belgelerimizi aldık, Tarım Bakanlığı’ndan onaylandıktan sonra, Türkiye’nin en önemli market zincirlerinin uluslararası denetiminden de yüksek bir puanla geçerek üretime başladık.

Varını yoğunu buna mı yatırdın?
-Doğrusunu söylemek gerekirse, ufaktan başlamak gibi bir ölçüm yok benim. İnandığım ve kafama koyduğum her iş için elimden gelenin en iyisi yapar, tüm imkanlarımı seferber ederim. Burada da öyle oldu.

Peki hiç, “Deli misin girişme bu işe!” diyen çıkmadı mı?
-Ooooo! Hem de çook! “Bu zamanda, ne yatırımı, kafayı mı yedin?” dediler, “Üstelik hiç bilmediğin bir alanda!” Gıda sektörü profesyonelleri de, bu, hassas, kısa raf ömürlü ürünlerin ticari olarak riskli olduğunu, kar marjının çok düşük olacağını, üstelik ulusal markette ve soğuk zincirde dağıtılıp satılmasının operasyonel olarak da zor olacağını söylediler. “Sen kırk yıllık süt firması mısın ki taze-günlük ürün operasyonunu yönetebilesin!” dediler. Ben yine da kalbimin sesini dinledim. Ürünlerimi tüketenler acayip memnun. Bu da beni mest ediyor.

Hayalin neydi? Ulaştın mı?
-Hayalim, bana iyi gelen, iyileşmeme büyük yardımı olan bu kıymetli ürünleri herkesin faydasına sunmaktı. Bir anlamda toplumsal beslenme bilincine katkıda bulunmak. Çok şükür ki değeri anlaşıldı. Hastalık sürecinde kullananlar çok fayda görüyor, duacımız oluyorlar. Bu arada Türk Kanser Derneği de ürünümüzü öneriyor.

Toplayalım kemikleri, kaynatalım Oldu sana kemik suyu değil BİLİMSEL ALT YAPISI VAR!

Bu kemik ilikleri nasıl üretiliyor?
-Hayvanlar kesilir kesilmez, etli ilikli kemikleri vakumlanarak bize geliyor. Yıkanıp, organik elma sirkeli suda bekletiliyor. Sonra kısa bir süre fırınlanarak dış yüzeyindeki yağlardan arındırılıyor. Ardından belli bir derecede, kaynatmadan, benmari usulüyle pişiriliyor. Sırasıyla taze sebzeler ve baharatlar da eklenerek toplam otuz altı saatlik bir süreçte hazırlanıyor. Hiçbir katkı ve koruyucu kullanmadan sterilize edilen cam kavanozlara dolduruluyor. Hızlıca soğutulup hiç bekletmeden sevk ediliyor. Sakatat çorbalarımız da aynı özenle ustalıkla ve geleneksel yöntemlerle hazırlanıyor.

“Bilimsel altyapısı var” derken, neyi kastediyorsunuz?
-Bizimki öyle, “Toplayalım kemikleri, atalım kaynasın, oldu sana kemik suyu!” işi değil. Yurtdışında kemik suyu tedavi edici besinlerin başında geliyor, “superfood” olarak adlandırılıyor ve konuyla ilgili çeşitli bilimsel araştırmalar var. Bu araştırmalar ışığında, Türkiye’nin önemli iki üniversitesinin değerli hocalarıyla bir araya gelerek, ürünün tüm faydalarını açığa çıkarabilmek için hangi sürede, ne derecede, nasıl pişirmek gerekiyor hepsini planladık. Yaklaşık on ay Ar-Ge çalışması yaptık.

“Her şey güya organik, güya bilimsel” günümüzde… Biz, bize sunulan şeyin, iyi bir şey olduğunu nasıl anlayacağız? Bir yöntem var mı?
-Daha çok araştıracağız: Kimler, nasıl üretiyor, gıda yönetmeliğine uygun mu üretiliyor? Analizleri var mı? Etiket okumaya zaman ayıracağız, uzun raf ömürlü, beslenme değerleri düşük, ambalaj harikası ürünlerden uzak duracağız. Markaların hikayelerine kulak kabartıp, biraz da hislerimize güveneceğiz. Bu konuda bilinçlendirmeyi, farkındalığı artırmak için çalışan gıda toplulukları, dernekleri takip edilebilir.

Sosyal medyada bir sürü insan var, ilikli kemik suyu ürettiğini söyleyen ve satan… Seninkinin olanlardan farkı ne?
-Ne yazık ki sosyal medyanın en büyük dezavantajlarından biri bu! Üretim yeri ve üretim izni dahi olmayan hesapların, mal üretip satması. Hangi koşullarda, hangi hammaddeyle nasıl üretim yapıyorlar, analizleri yapılmış mı, bilmek mümkün değil. Kontrolsüz bir şekilde yapılan bu ürünlerden uzak durmalıyız. Bir de kemik çok hassas bir şey, çok çabuk bozulur, pişirildiği tencerenin alaşımı bile içeriğini, beslenme değerlerini etkiler. Kemik sağlıklı olmalı ki, kullanana faydası olsun. Antibiyotik, hormon kullanılmış hayvanlarda olabilecek tüm bu toksik maddeler, ağır metaller, kemik iliğinde biriktiği için doğrudan bize geçer ve sağlığımıza zarar verir. Bu sebeplerle, hayvan kaynağının kontrollü olması çok mühim.

Yağsız olduğu için kilo, kolesterol yapmaz

Ben o kavanozla ne yapacağımı bilmiyorum… Bir kaşık alıp yemeklere mi katacağım? Çorba gibi içebilir miyim? Neler eklemeliyim? Kokusu yok mu?
-O cam kavanozda, jöle halinde bir kemik suyu var. İsterseniz, doğrudan ısıtarak içebilirsiniz. Bir yemek kaşığı alın ısıtın, içerisine limon suyu ve sevdiğiniz baharatları ekleyin. Zencefil, acı biber çok yakışır mesela. Oldu mu size miss gibi sağlıklı, lezzetli, pratik bir çorba! Kokusu filan da yok… Bu kavanozu, mutfakta, yemek yaparken kullandığınız salça gibi düşünün. Tüm yemeklerinize su yerine, ilave edebilirsiniz. Pilav, makarna, çorbaları doğrudan kemik suyuyla yaparsanız, tadından bir daha vazgeçemezsiniz. Taze meyve sularıyla da karıştırabilirsiniz, çocuklar çok seviyor. Yağsız olduğu için kilo, kolesterol yapmaz.

Evdeki her birey faydalanabilir mi?
-Tabii ki. Bebekler, büyüme sürecindeki çocuklar, spor yapanlar, hamileler, menopoz yaşayan kadınlar, yaşlılar… Kısacası herkes!

ET DEĞİL AMA TÜM FAYDALARINI İÇERİYOR

“Bas bas, et ürünlerini azaltın” derken millet, kemik iliği tüketmek ters değil mi bu tür tezlere…
-Evet, böyle bir görüş var. Ama bununla birlikte, etten aldığımız kolajen kaynaklarımız da sınırlanmaya başladı. Yaşlı-genç pek çok insan, kıkırdak, bağ doku zayıflığı gibi sağlık sorunları yaşıyor. Yaptığımız ilikli kemik suyu bu nedenle önemli. Et değil ama tüm faydalarını sizlere aktarıyor.

TUTTURUK OLMAK GEREKİYOR

Kadın girişimci olmanın zorlukları neler?
-Kadın girişimci olmak zor. Özellikle de bu sektörde zor. Tedarikçilerin büyük çoğunluğu erkek. Lojistiğinin yüzde 100’ü de erkekler tarafından yapılıyor. Kararlılıkla, sabırla işlerin üzerine gitmek, ısrarcı, hatta biraz da tutturuk olmak gerekiyor.

Yorum Bırak