Yaşım başım ne?! Özür dilerim ama daha 93 yaşındayım!


Türk tiyatrosunun dev ismi, “Hocaların Hocası” Haldun Dormen, “Senfonik Broadway’den İstanbul’a Müzikaller”le 20 Eylül’de karşımızda…

Daha önce iki kez Broadway’den İstanbul’a Müzikaller’i sahneye koyan Dormen, bu kez senfonik orkestrayı da arkalarına alarak yine muhteşem bir eser ortaya koymaya hazırlanıyor.

Müzikalde Asuman Dabak, Burak Sevinç, Canan Ergüder, Emre Altuğ gibi tecrübeli isimler dışında, ilk kez sahneye çıkacak isimler de var… Onur konukları da Semiramis Pekkan… Acayip heyecanlandırdı beni… 50 yıl sonra Semiramis Pekkan’ı tekrar dinleyecek olmak müthiş…

“Müzikali izlemeye gelenleri güzel şarkılar, beklemediğiniz sürprizler, uzun lafın kısası, güzellikler bekliyor” diyor Dormen ve ekliyor “Bilet satışlarına bakılırsa, kapalı gişe oynayacağız gibi geliyor”

93 yaşında, tiyatro aşkıyla tutuşan ustayı ziyaret etmişken müzikal hakkında merak ettiklerimi sordum. Şimdi sözü ona bırakıyorum…

Durmak, yorulmak nedir bilmiyorsunuz! 20 Eylül’de yine muhteşem bir organizasyonla seyircinin karşısında olacaksınız. “Senfonik Broadway’den İstanbul’a Müzikaller” projesinin yönetmenliğini yapıyorsunuz… Tebrikler… Hala ilk günkü gibi heyecan var mı?
-Müzik ve tiyatro benim için her zaman heyecan kaynağı. Bu nedenle, ilk günkü kadar olmasa bile tabii ki çok heyecanlıyım. Zaten heyecan olmazsa, işlerimizi iyi bir şekilde yapmamıza olanak yok! Heyecan olmazsa, hayat biter…

İyi de 94 yaşındasınız, 300’den fazla oyun ve müzikal sahneye koydunuz, 150’den fazla oyunda rol aldınız hala bu heyecanı korumayı nasıl başarıyorsunuz?

-Özür dilerim ama daha 93 yaşındayım. Yaşım ne, başım ne? Sevdiğim işleri yaparken her zaman heyecanlı olmaya hazırım. Buna da bayılıyorum. Yaşamıma renk katıyor.

İLK KEZ SENFONİ ORKESTRASI EŞLİĞİNDE BİR KONSER TASARLIYORUZ

Daha önce iki kere ‘Broadway’den İstanbul’a Müzikaller’ yaptınız. Onlar da müthiş ilgi gördü… Ama bu kez arkanızda dev bir senfoni orkestrası olacak değil mi?
-Evet, ilk defa senfoni orkestrası eşliğinde bir konser tasarlıyoruz. Bu yüzden ekstra bir heyecan var. Seyircinin de buna çok ilgi göstereceğine inanıyorum. Umarım yanılmıyorumdur. Çünkü ortaya güzel bir şey çıkıyor.

En başa dönelim, bu fikir nasıl doğdu?
-Bu fikirler benimle beraber doğdu. Kendimi bildim bileli, müzikallerle ilgili bir şeyler yapma arzusu içimde yanıp tutuşuyordu. Daha okul yıllarındayken bile abuk subuk da olsa herkesi sahneye çıkartır, müzikale benzeyen şeyler yapmaya çalışırdım.

Asuman Dabak, Burak Sevinç, Canan Ergüder, Emre Altuğ gibi güçlü isimlerin olduğu dev bir kadroyla sahne alacaksınız… Ekipteki hava nasıl?
-Çok olumlu. Bu da beni mutlu ediyor ve rahat çalışmamı sağlıyor. Emre ve Asuman’la yıllarca birlikte çalıştım. Onlarla yeniden güzel bir şeyler yapacağımızdan hiç kuşkum yok. Genç ekip de çok yetenekli ve çalışkan. Bu ekiple çalışmak beni ayrıca çok mutlu ediyor.

Kadroda ilk kez müzikalde sahne alacak, hatta ilk kez canlı performans sergileyecek isimler de var. Onlar da “Yaparsın Şekerim” dediğiniz için hem gururlu hem heyecanlılar… Öyle mi?
-Elbette! Ben onlara, her zamanki gibi “Yaparsın Şekerim” diyorum ve yapacaklarından hiç kuşkum yok. Şimdiden bakıyorum bazı şeyler, seyircinin karşısına çıkmaya hazır zaten. Yeter ki isteyin ve çalışın, her şey olur hayatta!

Çoğu sanatçının hayatında bi milatsınız… Bu müzikalin kadrosunda da kariyerlerine sizin sayenizde yön veren usta isimler de var, yolu sizinle ilk kez kesişen gençler de… Hala sahnede öğrenci yetiştiriyor olmak nasıl bi gurur?
-Harika! Benim, “bir mum yakmak bütün dünyayı aydınlatmaktır” mottoma çok uyuyor. Yaşadığım sürece elimden geldiği kadar mumları yakmaya çalışacağım ve de biraz olsun dünyayı aydınlatabildiğime inanacağım.

OYUNCU KADROSU Asuman Dabak, Burak Sevinç, Canan Ergüder, Emre Altuğ, Emrah Eren, Ethel Mulinas, Lilya İrem Salman, Nilsu Berfin Aktaş, Pelin Akil, Pelin Karahan, Pelin Uluksar gibi oyuncular var kadroda.

– Onur konuğunuz Semiramis Pekkan… Bu da müthiş!!! Uzun yıllardır dinlemiyor, izlemiyorduk. Onu ikna etmek zor oldu mu?
-Hayır. Semiramis benim çok yakın dostum olduğu için bana hemen inandı ve “Evet” dedi. Bence seyircilere çok güzel bir sürpriz olacak. Çünkü tanıdığımız Semiramis Pekkan, eski ihtişamından bir şey kaybetmemiş.

Semiramis Pekkan’la bir dönem aşk da yaşamıştınız. İki-üç yıl süren bu birliktelik sonrası dost kalmayı nasıl başardınız?
-Semiramis’le her zaman dosttuk ve dostluğumuz hiçbir zaman bozulmadı. Onunla dost kalmak büyük bir mutluluk. Herkesin böyle dostluklara ihtiyacı var bence.

Semiramis Pekkan’la aynı sahneyi ilk kez paylaşacaksınız değil mi? Bu nasıl bi his?
-Semiramis Pekkan’ın sahne kariyerinin başlamasına ben neden oldum. Ona “Yaparsın Şekerim” dedim ve alasını yaptı. Bu nedenle de bu işi en iyi şekilde yapacağından hiç kuşkum yok.

BİLET SATIŞINA BAKILIRSA, KAPALI GİŞE OYNAYACAĞIZ GİBİ!

Bizi bu müzikalde neler bekliyor?
-Güzel şarkılar, beklemediğiniz sürprizler, uzun lafın kısası, güzellikler bekliyor.

İzleyince ne öğreneceğiz?
-Müziğin ne kadar önemli olduğunu ve insana ne kadar iyi geldiğini…

Ne kadar zamandır çalışıyorsunuz?
-Ekip uzun süredir birlikte hazırlanıyor, ben son iki haftadır onlara katıldım ve çalışmaya başladım.

Nasıl bir ilgi bekliyorsunuz?
-Bilet satışlarına bakılırsa, kapalı gişe oynayacağız gibi geliyor. Hayırlısı olsun.

Bu arada herkes Netflix’teki belgeselinizi konuşuyor. Böyle bir ilgi bekliyor muydunuz? Tiyatroyla çok ilgisi olmayanlar bile izlemiş… Herkese motivasyon kaynağı olmuş…
-Hayır, beklemiyordum doğrusu. İlgiyle karşılanacağını bekliyordum ama bu kadarını beklemiyordum. Şaşırdım. Gerçekten beni her gören belgeselden söz ediyor. Pek çok insan izlemiş. Emeği geçen herkesi tebrik ederim. Çok mutlu oldum.

Dormen Akademi ne durumda? Ne tür dersler var? Hangi yaş grubu nasıl yararlanabiliyor?
-Dormen Akademi çok iyi durumda. 6 yaştan 60 yaşına kadar herkese eğitim vermeye hazırız ve insanları memnun ettiğimize hiç kuşkum yok. Sahneye çıkacak olan her insanı ilgilendirecek yaratıcı drama, oyunculuk, ses-nefes diksiyon, hareket, dans, şan ve müzikal, psikodrama dersleri veriliyor.

Sizin gibi sağlıklı, enerjik, hayat dolu olabilmek için 5 sır… Nedir onlar?
-İnsanları sevmek, hayatı sevmek, umutlu olmak, sıkıntılı da olsa herhangi bir şeyin üstünde fazla durmamak, insanlara yararlı olacak şeyler üretmek.

Haplarınızın hepsini bir anda yutuyormuşsunuz zaman kaybetmemek için :)) Herkese tavsiye eder misiniz?
-Ben hiç zararını görmedim. Yine de doktorlarına danışsınlar.

Yorum Bırak

sixteen − 1 =