Yarın, KüçükÇiflik Park’ta tüm geliri barınaklara gidecek bir hayvan festivali düzenliyor


Yarın harika bi festivale davetlisiniz. pet11 Fest x KüçükÇiftlik Bark. Tüm geliri hayvan barınaklarına gidiyor.

Katılımcılar, tüm gün sürecek etkinliklerde köpekleriyle sosyalleşebilecek… Katılamayacak olanlarsa bilet satın alarak barınaklara mama desteği sağlayabilecek. Nefis di mi….

Ben de bu şahane festivale ev sahipliği yapan KüçükÇiftlik Park’ın sahibi Naz Kavran’la konuştum. Naz, deli bi hayvan aşığı, 6 köpek ve 1 kediyle yaşıyor.

Engelli oğlu Sarı’yı sahiplendiğinde engelliymiş. Nişantaşı ona uygun olmadığı için Göktürk’e, ormana taşınıyor. Sonra da diğer çocukları bir bir katılıyor aileye. Naz engelli oğluyla birlikte Avrupa‘yı da gezmiş. Onun rahat edebilmesi için Amarok alıp modifiye ediyor. 

Zor durumda olan bir hayna gördüğünde tepkisiz kalamıyor, Naz. Hemen ne yapabilirim diye düşünüyor. Veee mutlaka bir çözüm buluyor.

Uzun zamandır da dostu ve eğitmeni Berker’le sokak hayvanlarına destek olabileceği bir festival organize etmeyi planlıyormuş. Tam o noktada benzer planlar kuran Pet11com’la yolları kesişiyor. Veeee pet11 Fest x KüçükÇiftlik Bark ortaya çıkıyor.

Yarın, yani 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nden hemen önce gerçekleşecek bir festival organize ediyorlar. Aslında yaptıkları tam bir çılgınlık. 1 ayda etkinlik organize etmek ve bir hafta kala herkese duyurmak!!!

Hayvan dostlarımıza destek sağlamak için organize edilen böyle nefis bi etkinlikten benim de çok yeni haberim oldu… Veee hemen sizinle paylaşmak istedim.

Yarın fırsatınız olursa mutlaka KüçükÇiftlik Park’taki bu festivale katılın. Gidemeseniz de bir bilet alarak Göktürk, Adalar ve Merdivenköy barınaklarına destek olabilirsiniz.


Naz, sen eğlence sektörüne yön veren insanlardan birisin. KüçükÇiftlik Park’ın sahibi ve 3. kuşak işletmecisisin. Cesur, gözü kara ve hafif çatlaksın…
-(Gülüyor) E haklısın. Çok normal biri olduğum söylenemez. Ama halimden çok memnunum.

Bir de deli hayvan aşığısın…
-Hem de nasıl! Ben hayvanlarla büyüdüm. Dolayısıyla, hayvanlar hayatımın büyük bir parçasını oluşturuyor. Zor durumda gördüğüm hiçbir hayvanı, bırakıp gidemem. Eve giren yılanı bile öldürmeden çıkarırım. Sadece hayvanları değil, hayvan seven hiç kimseyi de desteksiz bırakmam.

KÖPEKLERİM BENİM EVLATLARIM

Hayvanları, zaman zaman insanlara tercih ettiğin ve onlarla daha iyi anlaştığın doğru mu?
-Evet! Hayvanlarım, benim her şeyim. Bazen insan sevdiklerimin bile önüne geçen evlatlarım. İnsan ırkının büyük çoğunluğundan hazzetmeyi çocukken bıraktım. Çok kısa sürede sevip, hayatıma kabul ettiğim nice değerli dostum var. Sevmediğim insanların yerini ise onlarca köpekle dolduruyorum. Birçok hayvansever için de bunun böyle olduğunu düşünüyorum.


Kaç köpekle yaşıyorsun?
-Şu an evde, 6 köpek, 1 kediyiz. Ofisteki nüfusumuz ise 12 köpek. Kardeşim ve kuzenim de benden farklı değiller. Onların da nüfusları 8-9 civarı. Birlikte çalıştığım insanların çoğu da hayvan sahibi. Olmayanları teşvik etmeye de günbegün devam ediyoruz 🙂

OĞLUM SARI, ENGELLİYDİ VE 70 KİLOYDU. NİŞANTAŞI ONA UYGUN DEĞİLDİ. MUTLU OLABİLMESİ İÇİN GÖKTÜRK’E, ORMANA TAŞINDIM

Hepiniz aynı eve nasıl sığıyorsunuz?
-(Gülüyor) Şükürler olsun evimiz çok ufak değil!

Onlar için ev mi tuttun?
-Öyle de denebilir. 6 yıldır, tüm yaşam kararlarımı köpeklerimin ihtiyaçları doğrultusunda alıyorum. 5,5 ay önce kaybettiğim çoban köpeğim Sarı, benim için çok özeldi mesela. Evimi tutarken onun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurdum. Oğlumu bulduğumda engelliydi ve 70 kiloydu. Nişantaşı ona uygun değildi. Rahat edebilmesi için Göktürk’e, ormana taşındım. Yer olunca da diğer köpeklerimi de sahiplendim.

Hepsinin ayrı bir hikayesi mi var?
-Elbette! Rahmetli oğlumla yaşadığımız maceralar mesela, roman olur! Onun için alıp modifiye ettiğim Amarok’la Avrupa’yı gezdik birlikte. Müthiş anılarımız var! Mavi gözlü oğlum Atlas’ın sülalesinin tamamı, neredeyse iki jenerasyondur bizde. Onunla da şahane hikayelerimiz var. Kangalım Bambina, İzmir’de bir barınaktan geldi. Kedim Miro, evden atılmıştı. Hepsinin varlığına müteşekkirim. Beni seçtikleri için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Şiddete maruz kalan köpekleri de evlat edindiğin doğru mu?
-Evet. Çiçek’i birkaç sene önce HAYTAP aracılığıyla evlat edindim. Diyarbakır’da önce bacakları kesilmeye çalışılmış, sonra arabaya bağlanıp, sürüklenmiş. Haberler çıktığında, pek çok insan onu almak istemiş ama sağ olsun Zuhal ve Ahmet Bey bana teklif etti, bir dakika bile düşünmedim. Onu almak için veterinere gittiğimde ise, onunla birlikte gelen ve 2 bacağı kasıtlı olarak kırılıp S şeklinde kaynamış oğlum Parco’yu da alıverdim. Birden 5 köpek olduk evde! Park’ta da hayvan dövüştüren kötü insanlardan kurtardığımız köpeklerim var.

Pazartesi günü Dünya Hayvanları Koruma Günü. Ve sen nefis bir şeye imza atıyorsun KüçükÇiftlik Park’ta. Bir de senden dinleyelim…
-Biz, bunu yıllardır yapmak istiyorduk dostum ve eğitmenim Berker’le. Ama kaybettiğim oğlumun tedavileri sebebiyle daha önce yapamadık. Kısmet yarınaymış. Biz bu proje üzerine hazırlanırken, pet11com’daki dostlarımız da benzer bir proje üzerine çalışıyordu. Bir ay önce güçlerimizi birleştirmeye karar verdik. Ve güzel bir şey ortaya çıktı. Bir aylık bir süreçte karar verip bir hafta kala etkinlik anons etmek bizim meslekte çılgınlıktır, eksiklerimiz olursa -ki sanmıyorum- affola.

Bu etkinlik, bir hayvan festivali mi?
-Evet. n11.com’un, evcil hayvanlara özel markası pet11’in desteği ve URU organizasyonuyla hayvan dostlarımız yararına düzenlediğimiz bir festival. Katılımcıların, köpekleriyle sosyalleşebileceği, katılamayacak olanların bilet satın alarak mama desteği sağlayabileceği, tüm günü çocuklarımızla konser, söyleşi ve atölye programlarıyla dolu dolu geçirebileceğimiz çok yönlü bir etkinlik.

Anladığım kadarıyla, kar amaçlı değil…
-Değil. Tüm gün sürecek festival kapsamında, elde edilen gelirin tamamı, mama ve kulübe olarak hayvan barınaklarına bağışlanacak. Şu an için görüştüğümüz ve ihtiyaçlarını tespit ederek, bağış yapacağımız barınaklar Göktürk, Adalar ve Merdivenköy… Önümüzdeki yıllarda da artarak büyür umarım.

Kaçta başlayacak?
-12.00’da kapılarımızı açıyoruz.

Neler olacak bu etkinlikte?
-Hayvan sağlığı, beslenmesi, hayvanları koruma yasası ve yaşama hakkı gibi birçok farklı konuda, alanında uzman isimlerle düzenlenecek söyleşiler ve atölye çalışmaları gün boyunca devam edecek.
Ayrıca barınaklarla sağlanan iş birliği sayesinde, dileyen katılımcılar festivalde hayvan sahiplenme hakkında detaylı bilgi sahibi olacak ve Berker’in ve benim getireceğimiz 5 köpeği de sahiplenebilecekler. Festival, akşam saatlerinde ise birbirinden muhteşem sanatçıların konserleri ile sona erecek.

YARINKİ FESTİVALE BİLET ALARAK BARINAKLARA MAMA BAĞIŞLAMIŞ OLUYORSUNUZ
(70 lira bilet alanlar 1 kg mama, 150 lira bilet alanlar 2 kg mama, 250 lira biletler alanlar ise 3 kg mama bağışlamış oluyor)

HEDEFİMİZ, KATILIM GÖSTEREMEYECEK KİŞİLERİN DE BİLET ALMASINI TEŞVİK ETMEK YARIN BİZİMLE BİRLİKTE OLAMASANIZ DA, BARINAKLARDAKİ DOSTLARIMIZA MAMA DESTEĞİ SAĞLAYABİLİRSİNİZ

Bilet alan herkes aslında, hayvan dostlarımıza mama mı bağışlamış oluyor?
-Evet. 70 lira bilet alanlar 1 kg mama, 150 lira bilet alanlar 2 kg mama, 250 lira biletler alanlar ise 3 kg mama bağışlamış oluyor. Hedefimiz, katılım gösteremeyecek kişilerin de bilet almasını teşvik etmek. Yarın bizimle birlikte olamasanız da, barınaklardaki dostlarımıza mama desteği sağlayabilirsiniz.

KÖPEĞİNİZLE SOSYAL ORTAMLARDA BULUNABİLMEK ZATEN BAŞLI BAŞINA EĞİTİM KONUSU

Projenin partnerlerinden olan BAC Team Köpek Eğitmeni Berker Arslan, ne tür eğitimler verecek?
-Köpeğinizle mesela, sosyal ortamlarda bulunabilmek zaten başlı başına eğitim konusu. 2000 civarı katılımcı ve yüzlerce hayvanın bir arada bulunacağı ortamda, hayvanınızı rahat hissettirmek ve sizinle birlikte dışarıda olduğu için mutlu ve uyumlu olmasını sağlamak amaç. Berker ve BAC Team, festivalde 5 eğitmen ve 2 asistandan oluşan bir ekiple yer alacak. Katılımcıların köpeğiyle iletişiminde sorun ya da gelişmesini istediği bir durum var ise hem teori hem de uygulamalı olarak egzersiz ve çalışmalar için destek olacak.
Ayrıca hayvan sağlığı, beslenmesi, Hayvanları Koruma Yasası ve yaşama hakkı gibi birçok farklı konu üzerine alanında uzman isimlerle söyleşiler var.

EVCİL HAYVANLARINIZI TABİİ Kİ GETİREBİLİRSİNİZ… KIZGINLIK DÖNEMİNDEKİ DİŞİ KÖPEK VE KEDİLER HARİÇ

Etkinliğe, evcil hayvanlar ile katılınabiliyor mu? Getirelim mi havyan dostlarımızı?
-Elbette. Onlar için buluşuyoruz 🙂 Sadece birkaç ricamız olacak: Etkinlik sırasında hayvan dostlarımızın tasmalarının çıkarılmamasını, özellikle koruma güdüsü yüksek ırklar ve köpekler için sahiplerinin yanında ağızlık bulundurmasını rica edeceğiz. Etkinlik alanında yoğun olarak köpek dostlarımız bulunacağı için kedi dostlarımızın ve kızgınlık döneminde olan dişi köpeklerin de getirilmemesini rica ediyoruz.

FİNALİ, BİZİM JENERASYONUN EN DEĞERLİ SESLERİNDEN, HARİKA KİŞİLİK CEM ADRİAN İLE YAPACAĞIZ!

Gelelim konser programına?
-Konser programımız 17:30’da Aybüke Albere’nin cover performansıyla başlayacak. Sonrasında ise yeni nesil alternatif gruplardan Eskitilmiş Yaz, pek sevdiğimiz sahne performansıyla Can Gox sahnemizde olacak. Finali ise bizim jenerasyonun en değerli seslerinden, harika kişilik Cem Adrian ile yapacağız.

KAYBETTİĞİM KÖPEĞİM SARI, BENİM HİÇ BİLMEDİĞİM YANLARIMI ORTAYA ÇIKARDI. BENİ DEĞİŞTİRDİ… BU FESTİVALİ ONUN ANISINA DÜZENLİYORUM

Bu etkinlik senin için sanki bir festivalin ötesi…
-Evet. Kaybettiğim köpeğim Sarı, benim hiç bilmediğim yanlarımı ortaya çıkardı. Beni değiştirdi. Daha güçlü, daha öz güvenli, daha sorumluluk sahibi biri yaptı. Yapamayacağımı düşündüğüm, kendim için yapmayacağım her şeyi onun için yaptım. Bu projeyi onunla geçirdiğim zamanı ve yaşamını onurlandırmak, herkese, ‘Benim böyle bir oğlum vardı. Ama kaybettim. Diğerleri için birlikte yapabileceklerimizi yapalım’ demek için düzenliyorum. Bunu okuyan bir kişi bile, sevdiği birine, iyi geleceğini anladığı için bir can kurtarmak istese, amacımıza ulaşmış oluruz. Kaybettiğim oğlum Sarı da daha huzurlu uyur!

HAYALİM, İÇİNDE BAKIM EVİ DE OLAN BİR BARINAK KURMAK

Gerçekten ileride bir hayvan barınağı mı açmak istiyorsun? Böyle bir hayalin mi var?
-Evet, bizim nüfus sürekli artıyor çünkü! Evdeki hayvanlarıma kendim bakıyorum, Park’takilerle ise 2 kişilik bir ekip ilgileniyor. Yetişmekte zorlandığımızı hissediyorum. Daha sürdürebilir kılmak ve daha fazla hayvana ulaşmak için böyle bir hayalim var. Haramızın bir bölümünü hayvan bakım evine çevirip, kurtardığımız canlılara, ideal bir yaşam alanı verebilmek istiyoruz. Bakalım, inşallah bu hayalimi gerçekleştirebilirim.

Yorum Bırak