Hedef 5000 kadın

Şirketler artık birlikte çalıştıkları kadınları daha fazla düşünmek zorunda. Onlara sadece iş vermek değil, şirket içindeki kariyerlerinde de önlerini açacak fırsatlar yaratmalılar. Neyse ki, bu alanda yapılan güzel işler ve örnek şirketler de var. Shell onlardan biri.

“Shell’de Kadın Enerjisi” başlayalı üç yıl olmuş. Bu üç yılda 3000 kadın istasyonlarda çalışmaya başlamış. Hedef 5000 kadın.

Ayakta alkışlıyorum bu çabayı. Göstermelik olmayan işler hem başarıya ulaşıyor hem de gerçekten kendini gösteriyor ve değişim yaratıyor.

Bugün huzurlarınızda genç bir yönetici var: Sabriye Argun… İstasyonun müdür yardımcısı.

Kadının olduğu her yerde hem başarı hem de özen aynı anda var oluyor. Kadın enerjisinin istasyonlara gelmesi çok çok hayırlı olmuş.

Şimdi söz Sabriye’de….

Sabriye seni tanıyalım…
-30 yaşındayım. İşletme Yönetimi mezunuyum. Bu istasyonda müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum.

Sen, bir idarecisin. Üniversitede de bu işin eğitimini aldın. İşletme Yönetimi’ni bitirdiğin zaman nasıl bir yerde çalışmayı hayal ediyordun?
-Türkiye şartlarında lisans eğitimi alabilmeyi başarmış her genç gibi, kurumsal bir şirketin parçası olma hayalim vardı. Ama aynı anda hem ofis hem saha çalışanı olabileceğim hiç aklıma gelmezdi. İşverenlerim, çalışma arkadaşlarım ve sağlanan şartlar hayallerimin ötesinde. Gurur duyuyorum çalıştığım kurumla. Son üç yılda 3000 kadın istasyonlarda çalışmaya başladı. Hedef 5000 kadın.

İŞİMİ TUTKUYLA YAPIYORUM

Hayatından memnunsun yani…
-Şükrettiğim bir ailem, arkadaşlarım ve sağlığım var. Pandemi günlerinde herkes kadar kaygılı ama bir o kadar da umutluyum. İşime gelince, enerjimin tükendiği yorgun akşamların ardından bile, kendimi, iş planımıza dahil olan yenilikleri heyecanla adapte etmeye çalışırken buluyorum. Sanıyorum memnun olmanın ötesine geçmiş durumdayım, tutkuyla yapıyorum.

Peki işinin en sevdiğin yanı…
-Bu sektörde attığım her adımda yeni bir şey öğreniyor olmak, beni inanılmaz motive ediyor. Dışarıdan göründüğünden fazlası var burada. Her gün farklı bir hikâyeyle karşılaşıyorum ve farklı birçok tecrübe edinebiliyorum. Değer katmayı başarabildiğimde ise benden mutlusu yok!

ERKEK EKİP ARKADAŞLARIMIZIN YILLARDIR SAĞLADIĞI DİNAMİĞE, BİZ KADINLAR OLARAK ENERJİMİZİ KATTIK

”Shell’de Kadın Enerjisi” projesi için sen ne diyeceksin?
– Geçtiğimiz 3 yılda, ‘’Kadın işi mi pompada olmak? Reklam çabasından başka bir şey değil!’’ gibi olumsuz yorumlar da duyduk. Ama yılmadık, aksine daha çok motive olduk. Akaryakıt sektörünün biz kadınlara, biz kadınların da enerjisini ortaya koyabilecekleri bu tarz sektörlere ihtiyacı var. İstasyonlarda erkek ekip arkadaşlarımızla uyum içinde ilerliyoruz. Hayatın her alanında olduğu gibi yan yana, omuz omuzayız. Sırrımız: Takım oyunu. Erkek ekip arkadaşlarımızın yıllardır sağladığı dinamiğe, biz kadınlar olarak enerjimizi kattık.

Şu anda pompanın arkasında kadın görünce…
-(Gülüyor) Şimdi memnuniyet, takdir, teşekkür, kadın müşterilerimizin istasyonda daha fazla ve rahat vakit geçirme arzusu, hatta birlikte fotoğraf çektirme ricası… Yani neymiş? Karşımıza çıkan ilk engelde pes etmemek lazımmış. “Ön yargı karşısında duruşunuzu bozmamak”, ilk gün size, “Yapamaz!” diyenlerin, bir süre sonra arkanızdan geldiği günleri görmeyi nasip ediyor…

HAYATIN BİR ÖZETİ!

Senin tanık olduğun komik anekdotlar var mı?
-Bir buluşma noktası olduğumuzu düşünürsek, randevusuna gecikenlerin bazen sevimli bazen gergin kavuşma anlarına şahitlik ediyoruz. Hayatın bir özeti gibi burası! Anlık tebessümlere yol açan onlarca hikayemiz oluyor.

İSTASYONUN MUHASEBESİ YIKAMASI, MARKETİ, MUTFAĞI LAVABOLARI….

Benzin istasyonunda bir müdür yardımcısı tam olarak ne yapar?
-Ben istasyonun muhasebesi, yıkaması, marketi, mutfağı, lavaboları… Her şeyini takip ediyor, her alanında çalışıyorum ve bunu keyifle yapıyorum. Yani aslında, gün içinde, ihtiyaç oluşan her pozisyon için joker görevi görmeye çalışıyorum.

24 SAAT HAREKETLİ BİR DÜNYA

Peki burası nasıl bir dünya? Ana işiniz akaryakıt satmak, onu biliyorum. Peki ya başka?
-Burası, 24 saat ışıl ışıl hareketli, renkli bir dünya. Bir kere, hayatınızdan heyecan asla eksik olmuyor. Gecenin bir yarısı, paldır küldür eşofmanlarınızla kendinizi işinizin başında bulabileceğiniz, her kesimden ve kültürden insanlarla çalışabileceğiniz, keyifli, bir o kadar da stresli bir dünya. Evet, sadece akaryakıt satmıyoruz. 24 saat açık bir sektörde market de işletiyoruz. Özellikle bu pandemi döneminde amacımız, marketimizde yasak saatlerde bile misafirlerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmek.

KESİNLİKLE EVİMİZ BURASI

Burayı, evin gibi mi hissediyorsun… Kadınlar, evlerini düzenlemeye bayılır. Siz kadın çalışanlar, nasıl değişiklikler yapıyorsunuz?
-Kesinlikle evim burası! Ve burayı düzenlemeye, her fırsatta yeni bir şey eklemeye bayılıyorum. Evlerimizde koltuk takımının yerini değiştirince ne hissediyorsak, istasyon içerisinde yaptığım her değişiklikte aynı şeyi hissediyorum. Hatta, bazen o kadar hoşuma gidiyor ki, yaptığım değişikliği ya da düzeni, karşısına geçip gururla izliyorum. Market önündeki dolapların konumundan, pompa adalarının üzerinde sergilediğimiz Shell cam sularına, market içerisindeki raf düzenlerine, kampanyalara, yıkama alanındaki yıkama fırçalarının duracağı noktaya kadar her şeyi düzenliyorum. Küçük bir bahçemiz var, bahçemizde çiçeklendiriyorum. Çimlerin boyuna kadar programlayıp bakımlarını yapıyorum.

BİZİM SANDVİÇLERİ AŞEREN HAMİLE MÜŞTERİLERİMİZZ BİLE VAR!

Akaryakıt dışında en çok ne almaya geliyorlar buraya?
-İçecek, atıştırmalık ve iddialı olduğumuz kendi markamız deli2go ürünleri için ziyaret ediyorlar. deli2go sandviç aşeren hamile müşterilerimiz var.

Yılda 2,5 milyon adet satıldığına göre bu sandviçlerin bir sırrı olmalı?
-Bence uzmanlıkla oluşturulan özel reçeteler ve kaliteli malzeme seçimi. Misafirlerimizin geri bildirimlerine kulak verilerek sürekli yeni ürünler geliştiriliyor. Çeşit günden güne artıyor. Bence bu çok değerli.

BENZİN KOKUSU BAĞIMLILIK YAPIYOR

Bir günü nasıl geçer insanın bu istasyonda?
-Valla, nasıl geçtiğini anlamıyoruz bile. İşinizin kalbinde insan ve hizmet oldukça… Her gün, yeni bir deneyim ve başlı başına hikaye… Müşterilerimizin ziyaretleri, istasyon yoğunluğu, satışların kontrolü, hesapların tamamlanması, çalışma arkadaşlarımın gereksinimleri derken, bir günün yetmediğini fark ediyorum. Her gün ayrı bir heyecanla geliyorum. Benzin kokusu gerçekten bağımlılık yapıyor!

EVET, BENZİN KOKUSUNA PARFÜM KOKUSU BULAŞIYOR!

Benzin kokusuna, parfüm kokusu bulaşıyor mu? Yoksa işe başladıktan sonra “Ben benzin istasyonunda çalışıyorum, bu yüzden kokum makyajım olmaz!” deyip kendini kısıtladığın oldu mu?
-Ahh bulaşmaz mı Ayşe Hanım! İş başvurusunu yaparken makyajlı, süslü, topuklu ayakkabı giymiş bir Sabriye vardı. Ve biliyordum ki, kendimden ödün verirsem, mutsuz olurdum. İşime sarıldım, deneyimledikçe, en konforlu olduğum hali buldum. Makyajım da parfümüm de yine benimle! Gün içinde, yeri geliyor emniyet ayakkabımı, montumu çekip sahaya koşuyorum. An geliyor rujumu tazeleyip topuklularımla ana sorumluluklarıma dönüyorum.

”POMPACI MI OLACAKSIN?!” SORUSUNU ÇOK DUYDUM

Ailen ve arkadaşların kariyerin konusunda neler dediler?
-“Pompacı mı olacaksın?” sorusunu çok duydum çevremden. İlk başladığım zaman büyük şaşkınlıkla karşıladılar. Kadına göre olmadığını ve kısa süreceğini düşündüler. Ama öyle olmadı. Bu konuda ailem her zaman en büyük destekçim.

ANNELERİNE, EŞLERİNE KIZLARINA NASIL HASSASİYET GÖSTERİYORLARSA BİZE DE AYNI

Beraber çalıştığınız erkek çalışanlarda nasıl bir değişiklik yarattığınızı düşünüyorsun?
-Hepimizin dışarıdan da olsa bildiği bir ‘’erkek arkadaş sohbet ortamı rahatlığı’’ vardır. Bu konfor alanını biraz zorlamış olabiliriz. Ama onlar da sağ olsunlar, sosyal çevre ve ailelerinde annelerine, eşlerine, kızlarına nasıl hassasiyet gösteriyorlarsa aynısını bizden de esirgemediler. Bu uyum müşterilerimize de güler yüz ve kibar iletişim olarak yansıyor tabii ki.

İŞİN MUTFAĞINDA OLMAYI ÖĞRENEBİLECEK DAHA İYİ BİR YER DÜŞÜNEMİYORUM

Kızın olsa onun benzin istasyonunda çalışmasını ister miydin?
-İleride bir çocuğum olursa -kız ya da erkek- istediği ve mutlu olduğu işi yapması önceliğim olur. Her ebeveyn gibi… Sektörümüz ve istasyonlarımız özelinde ise şunu söyleyebilirim ki, insanı, müşteri deneyimini, perakendeciliği, ticaret hayatını ve aynı anda kurumsal olmayı deneyimleyebileceği, işin mutfağında olmayı öğrenebileceği daha iyi bir yer düşünemiyorum.

Yorum Bırak