SIRADIŞI KADINLAR

Onlar #birşey yaptılar

(Cumartesi)

“Ne bu ya! Vasatlıktan öldük. İçimizi kuruttular. Onu yapma, bunu yapma! O yasak, bu yasak! Öyle fotoğraf çektirme, böyle fotoğraf çektirme! Ne bu ya, yetti artık ya! Kurtulalım artık bu baskılardan, dayatmalardan, zorlamalardan” diye yazdım.

Ve bir çağrı yaptım: “Sıradışı kadınlar, sıradışı anlarınızı benimle paylaşın!” dedim.  Oooooo neler geldi neler… Binlerce kadın, dondurdukları sıradışı anları bana gönderdiler! Vasatlığı, sıradanlığı kabul etmeyen kadınlar… Kendisi gibi olan kadınlar… Kalıpların içine sıkışıp kalmayı reddeden kadınlar! “Kadınlığını bil! Anneliğini bil! Sıradınlığını bil! Normalliğini bil! Ağır ol! Edepli ol!” laflarına gülüp geçen kadınlar, hatta nanik yapanlar… Hepsi #bir şey yaptılar! Ne kadar mutluyum anlatamam. Bazen umutsuzluğa kapılıyorum ama hayır! Bu ülkede içinden geldiği gibi yaşayan inanılmaz çok kadın var. Belki içinden geldiği gibi yaşayamayanlardan daha az ama olsun… Varlar! Ve başkalarına örnekler! Siz, gerçekten müthişsiniz!!!! O kadar çok hikâye, fotoğraf geldi, sevindirik oldum, hikâyeleri okudum, fotoğraflara baktım, sonra birden paniğe kapıldım, “Ben bunları tek sayfaya nasıl sığdırırım?” diye. Tabii ki mümkün değil! Bazılarını elemek zorunda kaldım. Bana kızmayın olur mu? İnanın birlikte fikir geliştirmek, tavır almak, benzer duruşlar sergilemek, hatta meydan okumak benim için çok değerli, beni inanılmaz zenginleştiriyor. Eğlendiriyor da… Çünkü ben eğlenmek de istiyorum, macera yaşamak, anı hissetmek, yaşadığım için şükretmek… Her şey için binlerce teşekkür. Hep böyle hayat dolu olmaya, hayatı dibine kadar yaşamaya devam. Unutmayın… İçimizden geldiği gibi yaşamaktan korkmayalım. Kimseye kulak asmayalım. Buna ‘sıradışı’ olmak diyorlarsa, olalım. Hayat biricik ve bir tane. Ve zannettiğimiz kadar uzun da değil. Bitiveriyor, geçiveriyor. Boş verin korkakları, salakları… Biz bildiğimiz yolda devam!!!!

HAMİŞ: Buraya koyamadığım fotoğrafları ve hikâyeleri gönderenlere de teşekkür ederim. Biz bir bütünüz, nasıl olsa yolumuz bir gün kesişir…

110 kilometre koşan kadın

SIZ-SIRADISI-KADINLAR-1

Elena Polyakova@ElenaPolyakova4 #birşeyyap Zor arazide 110 km mesafeyi 13:33 saatte koşarak genel kategori 1.si olmak! 🙂   -Oley Elena! 110 kilometreyi koşmak… Üstelik zor arazide… Üstelik 13 buçuk saatte… Ve sonuçta genel kategori birincisi olmak, benim kelimelerle ifade edebileceğim bir şey değil. Ayağa kalkıp, avuçlarım patlayıncaya kadar seni alkışlamak istiyorum! Çünkü bu, sadece ‘bir şey’ gerektirmiyor, bir çok şeyi aynı anda yapabilmeyi gerektiriyor. Akla ziyan bir çalışma, disiplin, azim, konsantrasyon, kararlılık, kendine inanma, sabır… Gerçekten çok tebrik ediyorum. Devam, hep devam. Koşan bütün kadınlar için koşmaya hep devam.

Kadın başıma dünyanın ücra bir köşesinde aylak ilsu@aylakilsu  #birseyyap Kim demiş kadın başına, tek başına gezilmez diye? Dünyanın en ücra yerlerine gittim. Buyurun…   İşte budur! Kadın dediğin her yere gider, tek başına da gider. Özgürlüğünü tüm hücrelerine kadar hisseder. Dünyanın her tarafı bizim keşfetmemizi bekliyor. Hadi kızlar… Paraları biriktirelim… Ve yollara düşelim. Ben de Mart’ta Afrika’ya gideceğim, söz böyle fotoğraflar çektirip paylaşacağım.

SIZ-SIRADISI-KADINLAR-2

Singing in the rain! Sanem Eren@AyseSanem  Evinden çok uzakta, ilk kez gittiğin bir şehirde, yakın arkadaşınla, sokakta, yağmurda dans et #birseyyap 

Oleeey! Harikasınız! Sokakta, yağmurda, karda, karada her yerde Voltran gibi ‘kadın gücü’ oluşturalım. Yaşasın, içinden geldiği gibi yaşayan kadınlar!

Yehhhuuuu Elif! Elfkahyaoglu – Elif Kahyaoğlu Atlamaktan korkmuyordum.Bunu nasıl yaptığım konusunda hiçbir fikrim yok #birşeyyap

SIZ-SIRADISI-KADINLAR-3

Bu işte en yapmak istediğim şey… Ama aynı zamanda en tırstığım şey!!! Bu anı yaşamış olan ve sonra kendini ‘hooooop’ diye boşluğa bırakmış olan bütün kadınlara ve erkeklere şapka çıkarıyorum. Ne oluyor aşağıya inene kadar? Neler geçiyor insanın kafasından? Nasıl bir keyif ya da nasıl adrenalin? İndiğinde ne oluyor peki? Gökyüzüne bakıp “Başardım!” mı diyor? Gülüyor mu, kahkaha mı atıyor, mutluluktan dans mı ediyor, “Bir daha!” mı diyor? Tekrarlamak mı istiyor? Yaşasın macera… Yaşasın adrenalin!

SIZ-SIRADISI-KADINLAR-4

BAY GORİL VE BEN Meltem Yasar [email protected] Gorilleri fotoğraflarken ben… While photographing gorillas, happy happy me… #birşeyyap   Melteeeeem sen çok güzelsin! Bay Goril de öyle. İkiniz de anın tadını çıkarmışsınız.  Yüzünden #bir şey başarmış olmanın gururu okunuyor. Bu arada belli ki Bay Goril de seni beğenmiş, baksana irileşmiş, kabarmış, göğsünü çıkarmış, mağrur mağrur duruyor. Seni ve Bay Goril’i seviyoruz, sana bol heyecanlı günler diliyoruz. Maceralarından haberdar etme ama bizi… Özleriz seni…

SIZ-SIRADISI-KADINLAR-5SU ALTI AŞIKLARI

http://iconosquare.com/viewer.php#/detail/774804476082693499_52899776zekocan-zekocan #birşeyyap   Oley… Oley… Oleeeeeey! Su altında aşk başkadır. Benim de yaşamışlığım vardır. O kalbin var ya, küt küt atar, ağzından çıkacak gibi olur. Oksijen tüpünü mü, kalbini mi idare edeceğini unutursun. Bir de vücutların hali de hoşuma gidiyor benim suyun altında. Gülmek de, öpüşmek de… Yaşasın aşk! Yaşasın suyun altı!

Hadi gel aç ağzını komik olalım bir selfie yapalım

aralgamze #birşeyyap   Gamzeeee… Yanındaki yakışıklı harika! Ağzını kocaman açmış ama o bir dünya tatlısı, köpek dişleri bile korkutamaz bizi. Belli ki siz, macera yaşamayı seven iki  kafadarsınız. Hiç ayrılmamanız dileğiyle…

SIZ-SIRADISI-KADINLAR-6

ANA KIZ BİGUDİ OLAYINA GİRDİK

Ekinalya #birşey yap dedin… Süslendik!

-Bu bigudi işine bayıldım ve çooook kıskandım! Hemen Alya’ya gösterdim. “Yapamayız, senin saçın kısa!” dedi. Ama sizden feyz aldık, evde SPA yaptık. Ana-kız… Dünyanın en eğlenceli şeyiymiş insanın kızı olması ve onunla anı yaşaması! Yaşasın sıra dışı bütün ana-kızlar!

Yorum Bırak