Sinem & Aylin nefis bir ürün geliştirdiler: Çocuklar için emniyet kemeri düzenleyicisi


YAŞASIN! Bugün o gün…
Yürünmemiş yollarda yürüyen kadınları yazdığım gün.
Şahane iki girişimci kadınla huzurlarınızdayım: Sinem Bozoklar ve Aylin Güvenal Doğu.
Kurumsal hayattan ayrılıp kendi markalarını kuruyorlar.
Sinem, İzmir Amerikan Koleji ve Boğaziçi Ekonomi mezunu. Uzun yıllar Nestle ve Coca Cola gibi kurumsal şirketlerde yönetici pozisyonunda çalışıyor. Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu’dan Afrika’ya kadar pek çok farklı pazarı da içeren projelerde sorumluluk alıyor.
Aylin de Mimar Sinan Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu. Eğitimini aldığı mesleği yapmıyor, uzun yıllar reklamcılık yapıyor. Türkiye’nin en iyi reklam ajanslarında iletişim stratejisi, reklam ve pazarlama projelerinde çalışıyor. İkisi de işlerini severek yapıyorlar ama bir taraftan da kendi markalarını yaratmanın hayalini kuruyorlar. Derken anne oluyorlar ve “çocuklu hayat dertleri”, onlar için Ar-Ge gibi olmaya başlıyor. Zaten arkadaşlar. Yola birlikte girişimci olarak devam ediyorlar ve bence çok önemli bir ürün geliştiriyorlar:
Emniyet kemeri düzenleyici aparat.
Buyurun, sizi röportaja alayım…

– Siz iki girişimci, çocuklar için “emniyet kemeri düzenleyici bir aparat” hayata geçirdiniz, öyle mi?
Aynen öyle!

– Nereden çıktı bu?
Korkunç bir gerçekten! Türkiye, trafikte çocuk ölümlerinde tüm dünyada ikinci sırada. Çok ürkütücü bir istatistik değil mi? Biz de öğrenince şok olduk, çok üzüldük. Yapılacak bir şeyler olmalıydı. Bu konudaki araştırmalarımızı derinleştirdik. Gördük ki trafik kazalarından en çok zarar gören kesim 5-14 yaş arası çocuklar. Bu yaş grubu ağırlıklı olarak otomobil koltuğu kullanma yaşını bırakmış çocuklar, yani bir aracın içinde normal oturan çocuklar.

– Emniyet kemeri takmıyorlar mı?
Bir kısmı takıyor. Ama kemeri doğru şekilde kullanmıyorlar… Oysa emniyet kemerini doğru kullanmak ağır yaralanma riskini yüzde 45 oranında düşürüyor. Bu da ölümlerin neredeyse yarı yarıya azaltması demek. Biraz daha konunun derinine girip annelerle konuşmaya başlayınca her konuda çok titiz ve özenli olan annelerin, kendimiz de dahil, seyahat güvenliği konusuna gelince bazen nasıl da vurdumduymaz olabildiğini gördük. Türkiye’de trafikte yolculuk eden çocukların yüzde 80’inin seyahat güvenliği bulunmadığı bilgisine ulaştık.

– Nasıl yani?
“Gideceğimiz yer iki sokak. Çocuk zaten sıkılıyor emniyet kemeri takınca… Ne olur ki takmasak?” düşüncesinin çok normal bir düşünceymiş gibi yer ettiğine şahit olduk. Çocuklarla konuştuğumuzda ise emniyet kemerinden rahatsız olduklarının farkına vardık.

ÇOCUKLARA SEVDİRMEK İSTEDİK

– Niye rahatsız oluyorlar?
Mesela standart emniyet kemerlerinin çocuklar için tasarlanmamış olması ve onların boyunlarının üzerinden geçmesi. Biz işte bu sorunun üzerine eğildik. Emniyet kemeri düzenleyici aparatımızı da bu yüzden geliştirdik. Bizim açımızdan çözülmesi gereken iki şey vardı, birincisi emniyet kemerinin rahatsız edici taraflarını ortadan kaldırmak, ikincisi de çocuklara gerçek anlamda emniyet kemerini sevdirmek…

– Süpermiş! Nasıl yaptınız peki?
Bu konuda dünyayı incelemeye başladık. Fuar fuar dolaştık, konuyla ilgili literatürleri okuduk ve emniyet kemerini çocuklara uygun hale getirmenin yolunun emniyet kemeri düzenleyicisinden geçtiğini bulduk. Bu konuda üreticilerle yaptığımız görüşmeler ve ODTÜ’de yaptırdığımız çarpışma testi sonucunda emniyet kemeri düzenleyicisi ürünümüzü ortaya çıkardık. Hemen ardından da emniyet kemerini çocuklar için takmak zorunda oldukları bir gereklilik duygusundan çıkarıp, eğlenceli ve keyifli bir seyahat arkadaşı haline getirmek için çalışmalara başladık. Sevdiğimiz bir tasarımcı arkadaşımıza kendi çocuklarımızın en sevdikleri karakterleri ve hayalimizdeki ürünü anlattık. Ve 4 çocuğumuzun isimlerinden ilham alarak “Denizkızı Leya”, “Robot Met”, “Kedi Minny” ve “Canavar Kerm”den oluşan “Happy Hop Buddyguard” serisini tasarladık. Anne-babalara diyoruz ki “Buddyguard’ı kemere takın ve çıkarmayın. Böylece çocuğunuzu ikna etmenize gerek kalmadan, onunla oynamak için kemer takmayı kendisi isteyecek!”

– Ne zaman satışa sundunuz?
Bir sene önce. Şu anda Türkiye’de yaklaşık 250 satış noktasında satışta. Ve bu rakam her ay artıyor. Web sitemiz ve diğer pek çok e-ticaret sitesinde de satışta. Kısa bir zaman önce Dubai’de de satmaya başladım. Bu sene eylül ayında da dünyanın en büyük anne-çocuk fuarına katılıyor olacağız. Yepyeni bir Türk markası olarak yurtdışına açılma fikri elbette bizi müthiş heyecanlandırıyor.

TRAFİKTE YOLCULUK EDEN ÇOCUKLARIN YÜZDE 80’İNİN SEYAHAT GÜVENLİĞİ YOK

Türkiye, trafikte çocuk ölümlerinde dünyada 2. sırada

1- Emniyet kemeri büyükler için tasarlandığı için böyle duruyor, çocuk rahatsız oluyor.
2- Kemerin yanlış kullanımı. Bir kaza anında çocukların araçtan fırlamasını engelleyemiyor.
3- Bu da emniyet kemerinin düzenleyiciyle doğru kullanımı, çocuk rahat ve mutlu.

Yetişkin gibi kullanmaları için tasarlandı

– Emniyet kemeri düzenleyici ürünümüz, Türkiye’nin ilk ve tek ODTÜ Biltir Taşıt Güvenliği Merkezi tarafından yapılan “hasarsız çarpışma testi”nden geçmiş ürünü. Kemeri çocuğun boyuna göre ayarlıyor ve ani bir frende veya muhtemel bir çarpışma anında kemerin çocuğun boynuna ve karın bölgesindeki iç organlarına verebileceği hasarı önlüyor. Böylece çocuklar kemeri tıpkı yetişkinler gibi en güvenli şekilde kullanmış oluyor.

Yüzde 100 Türk

– Ürünlerimizi ilk kez görenler “Hangi firmanın distribütörüsünüz?” diye soruyorlar. Oysa fikirden ilk tasarımına, ambalajından üretimine kadar yüzde 100 bizim yarattığımız bir Türk markası.

Yorum Bırak