PINAR AKGÜN

Tontonlar buluşuyor tontonuz.biz

 “Yapabileceğim bir şeyse, neden olmasın?” diyorum.
Pınar Akgün, 73 doğumlu.
İçinden enerji fışkıran bir kadın. Zeki, esprili, eğlenceli.
1.80 boyunda ve 200 kilo.
Yaşadığı birtakım rahatsızlıklar yüzünden, kendi deyişiyle ‘tonton.’ İtiraf ediyorum, başkalarının ona taktığı sıfatlara aldırmadan, kendine uygun gördüğü sıfatla, kendini anması çok hoşuma gidiyor. Pek çok zayıflama yöntemini denemiş, fakat karşımdaki kadının ‘derdi’, kiloları değil…
O, bana, bir arkadaşıyla kurduğu tontonuz.biz adlı internet sitesinden söz etti.
Bu sitenin varlığını daha geniş kitlelere duyurmamı istedi. “Seve seve” dedim. Çünkü bu ülkede, bütün azınlıklar gibi, kilolulara ayrımcılık yapıldığını biliyorum…

PINAR-AKGUN-1

Hadi anlat, sen neyin peşindesin, ne kurmaya çalışıyorsun?

– Benim gibi ‘tonton’ bir arkadaşımla, tontonuz.biz diye bir site kurmaya çalışıyoruz.

Nedir tontonuz.biz?

– Kilolu insanların ve kendini kilolu insanlara yakın hissedenlerin, taciz edilmeden, alay edilmeden, kendilerini rahat hissedebilecekleri ve sosyal bir çevre edinebilecekleri bir platform. Her şeyiyle ücretsiz bir site. Amaç kâr etmek değil. Sadece ‘tonton’ların mutlu olması ve sosyalleşmesi.

Neden böyle bir şey yapmak istiyorsun?

– Çünkü ben de tontonum. Hatta süper tonton! 200 kiloyum. Ve kilolu insanların, bu ülkede neler yaşadığını, neler yaşayamadığını, nelerle boğuşmak zorunda kaldığını çok iyi biliyorum. Şişman olmak, obez olmak dünyanın her yerinde zor ama Türkiye’de daha da zor. Bugün, obezite konusunda, sağlık alanında çok ilerledik. Birçok tedavi, ilaç vesaire var. Ama çoğunluk hâlâ obezleri, ‘obur’ olarak değerlendiriyor. “Besili” diyor, “Domuz gibi” diyor, “Boğazını tutamıyor, yiyor işte!” diyor. Irkçılığa yaklaşan bir nefret var. Bu toplum, şişmanları sevmiyor. Sürekli aşağılıyor, hakaret ediyor. Bu da ‘tonton’ların evlerinde tecrit olmalarına sebep oluyor. Biz de istedik ki, bizim gibi tontonlar, başka tontonlarla bir araya gelebilsinler, sosyalleşebilsinler.

Ama ortalıkta hali hazırda var olan bir sürü sosyal platform var…

– Ama orada tontonlar, kendilerini korkmadan, çekinmeden ifade edemiyorlar. “Resmimle alay edilir mi?”, “Kilomla dalga geçen olur mu?” gibi korkular yaşıyorlar. Bizim sitede böyle şeyler olmayacak.

Bizde neden olmasın?

-Hedefim, ilerleyen zamanda tontonları kabuğundan çıkaracak çeşitli sosyal etkinlikler düzenleyerek, tontonuz.biz organizasyonları yaparak, tontonların da sosyal bir hayata kavuşmasını sağlamak. İngiltere’de, Amerika’da inanamazsınız ama tontonlara özel gece kulüpleri, restoranlar, mobilya mağazaları ve hatta abartı gelecek şu anda ama tontonlar için otobüs duraklarında geniş koltuktan tutun da kilolu insanlara özel büyük tuvalete kadar her şey var. Bunlar neden bizde de olmasın?

PINAR-AKGUN-2
Görüntüm şirket imajina uymuyor diye işten çıkarıldım

Senin kişisel tarihinde, ‘kilo’ hangi rolde?

– Hep başrolleri kaptı! Kendimi bildim bileli kiloluyum. Daha bebekliğimde geçirdiğim birtakım rahatsızlıklar yüzünden, hayata hep ‘tonton’ taraftan baktım.

Kilolarınla başa çıkabilmek için yeteri kadar mücadele ettiğini düşünüyor musun?

– Bu işin maalesef ‘yeteri kadar’ı yok. Geçenlerde konunun uzmanı bir doktor bana, “Siz isterseniz manken gibi olun, yine de hayat boyu potansiyel kilolusunuz. Çünkü metabolizmanız hep kilo almaya meyilli!” dedi. 12 yaşına kadar kilom çeşitli diyetlerle idare edildi. 12 yaşında 1.80 boyunda ve 112 kilo olduğum zaman, İsviçre’de ‘health farm’ tedavisiyle iyice radikalleşmeye başladı. Sonrasında 40 kilo ver 50 al, 30 ver 40 al. Bu şekilde senelerce devam etti. Bu süreçte tabii ki envai çeşit zayıflama yöntemi, ilaçlar, zayıflama merkezleri ve son olarak ameliyatla ömür boyu aldım, verdim… Mücadelem halen devam ediyor.

İnsanın, fazla kilolarıyla ‘barış içinde yaşaması’ diye bir şey söz konusu mu?

– Bu ülkede, herkes, herkesi dış görünüşüyle değerlendirdiği ve önyargıyla yaklaştığı için zor. Ama bana kendi içimi, ruh dünyamı sorarsanız, ben hep böyleydim, başka türlüsünü bilmiyorum ki. Çok klasik olacak belki ama beni seven beni ben olduğum için kabul etmeli, dış görüntüm için değil. Zaman içinde kilo alıp verebiliyorsunuz, işiniz, yaşam tarzınız değişebiliyor ancak sizi siz yapan özellikler hep sizinle kalıyor. Bu yüzden ben, oldum olası kilolarımla barış içinde bir arada yaşıyorum diyebilirim. Ama sakın, kilo vermekten vazgeçtiğimi düşünmeyin.

Sen, ne tür kilo tacizleriyle başa çıkmak zorunda kaldın?

– Ohooo o! Say say bitmez! Dört bin kişinin içinden, yabancı bir genel müdür tarafından seçilip işe alındığım firmadan bir sene sonra Türk müdür tarafından, “Görüntünüz, şirket imajına uymuyor” diye çıkarıldım. İstanbul’un en lüks restoranlarından birinde garsonların alayına maruz kaldım. Bir kafeye veya sinemaya gittiğim zaman rahat oturacak koltuk bulamadım. Hatta, çok meşhur bir holdingin finans direktörüyle yıllar önce iş görüşmesi yaptığım zaman, “Hehehhe burada çalışırken merdiven inip çıkmakla erirsiniz biraz!” diye alay edildim. Kilo tacizinden dolayı senelerce otobüslere binemedim. Birkaç sene önce gittiğim meşhur bir zayıflama kampında yürüyüşe çıktığımızda, “Domuz sürüsü geliyooor, kaçııın!” diye alay ediyordu insanlar…

Sitede ne tür hizmetler olacak?

– tontonuz.biz’de başlangıçta kişilerin arkadaş edinip görüşmelerini sağlayacak bir altyapı var. İster karşınızdakiyle birebir, ister birkaç arkadaş sohbet edebileceksiniz. Neyi, ne kadar paylaşmak isterseniz, o kadar paylaşabileceksiniz. Sitemiz geliştikçe herkesin ücretsiz blog’unu oluşturmaktan tutun, kendi resim, müzik ve multimedya dosyalarını paylaşabileceği, mail adresine sahip olabileceği büyük bir paylaşım düzeni olacak.

Yorum Bırak