Özlem ve Burçak 5 yılda 1910 kişiyi, 13.724 kilo yağdan kurtardılar!


İşte yine o gün…
Yürünmeyen yollarda yürüyen kadınlar günü…
Bugün de yaratıcı, üretken ve çalışkan iki kadınla huzurlarınızdayım…
Burçak Avcı ve Özlem Kunduracı 12 yıldır arkadaşlar, 5 yıldır birlikte çalışıyorlar ve insanlığa faydalı bir iş yapıyorlar. Şimdi de faydalı bir kitap çıkardılar: ‘Hemen Hafifle!’
“Fazla ya da eksik kiloların mutlaka bir sebebi var. Gerçek bir hafifleme için o sebebi keşfetmen, vücudunla tanışman, onu dinlemen, bedeninin şifrelerini çözmen ve kavga etmeden anlaşmanın yolunu öğrenmen gerekir…” diyorlar. İki kadını da yakından tanıyorum, işlerini gerçekten iyi yapıyorlar. Kitap da çok iyi, ben bir sürü yerin altını çizdim bile. Yaşasın kadınlar! Yaşasın yüksek enerjili, girişimci kadınlar! Sizi Burçak ve Özlem’le baş başa bırakıyorum…


– İşte yine BO21 kızları karşımda. Sizi tanıyalım…
Ben BO21’in “O”su yani Özlem’i, Burçak da “B”si. 12 yıldır dostuz. 40 yılı aşkın süredir dünyada dönüp duruyoruz, son 5 yıldır da insanların hayatlarına dokundukça mutluluktan uçuyoruz! Burçak, yay burcu. 15 ve 18 yaşında iki oğlu var. Balık burcu olan benim ise 7 yaşında bir oğlum var. Burçak İ.Ü. İşletme, ben Gazi Ü. Çalışma Ekonomisi mezunuyum.
– Siz neyin peşindesiniz?
İnsanları mutlu ve hafif hissettirmenin! Bu işi yapmaya karar verince, önce ID Coaching International’da ICF onaylı, profesyonel koçluk eğitimini tamamlayıp Dublin ve Londra’da The College of Naturopathic Medicine’da beslenme üzerine eğitim aldık. Öğrenmenin sonu yok diyoruz ve her fırsatta eğitim yolculuğumuza devam ediyoruz…

– BO21 tam olarak nedir?
Demin söyledik… Adını, bizim baş harflerimizden ve kişileri hafiflettiğimiz gün sayısından alıyor. Dünyanın neresinde olunduğunun bir önemi yok. BO21, kilo vermeye niyet edildiği andan itibaren, beslenmeden, uyku düzenine ve spora kadar, tüm yaşam boyunca uygulanabilecek bir sistem sunuyor ve özel programlar oluşturuyor. En önemli özelliğimiz ise 7/24 takip.

– İnsanlığa nasıl bir faydanız var?
Yenilenmek, arınmak, istediği görünüme kavuşarak özgüvenini arttırmak, dolayısıyla hayatın tadını çıkararak yaşamak isteyenleri en hızlı şekilde hedefine ulaştırmak…

– Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz?
5.

– Ne kadar kişi sizinle hafifledi?
1910 kişi.

– Yeryüzünden kaç kilo yağ gitti?
13.724 kilo.

– Bir de şimdi kitap çıkarttınız: ‘Hemen Hafifle’ Son derece faydalı, pratik ve estetik bir kitap. İyi de sizin alametifarikanız ne? Bir sürü diyetisyen ve detoks programı var, sizin farkınız ne?
Bizim çalışma prensibimiz kendine sevgi ve disiplin üzerine kurulu. Alametifarikamız ise hafiflemeye karar verildiği andan itibaren danışanlarımızı 7/24 takip ederek, bu süreç içinde onların en yakın arkadaşı olmamız. Bu yolculukta sahip olduğumuz samimi ve cesaretlendirici tutum bizi özgün yapıyor.

– Kitabınızın farkı ne?
Bizim ve destek verdiğimiz danışanlarımızın öyküleri bizi bu yola çıkardı. Herkesin bildiği ancak yeterince önemsemediği konuları basit bir şekilde hap gibi anlattık. Bu bir yemek kitabı değil. Bu kitapta 7 günlük öneri bir hafifleme mönüsüyle alternatif yemek tarifleri mevcut. Bu mönüyü 21 güne tamamlamak isteyenler için ipuçları da var. Hayatlarında yeni başlangıçlara yer vermek ve hafiflemek isteyen herkes bu kitapta bir şey bulacak.

CISSS ASLA YAPMA! YANARSIN!

– Duygular yoğunken yemek yenmemeli!
– Yemek sırasında televizyon, bilgisayar, cep telefonu, dergi gibi şeylerden uzak durulmalı.
– Tabağa büyük porsiyonlar alınmamalı.
– Hızlı yemek yenmemeli.
– Akşam yemeğini geç saatlere bırakmamalı.
– Yemeğin üzerinden ortalama 3-4 saat geçmeden uyumamalı.

KENDİN İÇİN HAFİFLEMELİSİN!

– Siz 21 günün altını çiziyorsunuz sürekli. Peki üç haftada verdiğim kiloyu hemen almaz mıyım?
Bir nöronun yeni bir bağlantı kurma süresi yapılan araştırmalara göre tam 21 gün. Bu şu demek: Bir davranışı 21 gün süreyle devam ettirmek, kurulan yeni nöron bağlantısı sayesinde, o davranışın alışkanlık haline gelmesini sağlıyor. Yani zihin, 21 günde yeni durumu kabul edip, eskiyi unutuveriyor. Bu ilk adım. Bu alışkanlıkları devam ettirmek tamamen senin elinde. İstikrarlı olmazsan tabii ki verdiğin kilonun geri gelmesi kaçınılmaz!

– Ben de tam diyecektim ki çok hızlı verilen kilolar, aynı hızla geri alınmıyor mu? Doğrusu, işi zamana yaymak ve yavaş yavaş vermek değil mi?
Bilinçsizce yapılan her diyet, kiloyu hızlıca geri getirir. Mühim olan öğrenmek ve alışkanlıkları değiştirmek. Kararlı ve disiplinli olmak. Fazla ya da eksik kiloların mutlaka bir sebebi var ve gerçek bir hafifleme için o sebebi keşfetmek gerekiyor. Kişinin vücuduyla gerçekten tanışması ve onu dinlemeyi öğrenmesi bu yolculukta çok önemli…

– Verdikten sonra kilo almamanın bir yolu yok mu?
Zihinsel olarak hazır olmadığın sürece, yaşam tarzında değişiklik yapmaya başlamanın bir anlamı yok. Başlasan da yarıda bırakırsın. Kendine, yaşamını kimin için değiştireceğini sormalısın! Cevabın “Kendim için” olmalı!

UYKUNUZDAN TAVİZ VERMEYİN

– Her gün tartılmak gerekli?
Hayır gerekmiyor! Ama düzenli tartılmak yol gösterici.

– Hiçbirimiz aynı insan olarak kalmıyoruz. Bununla kavga etmek yerine kabullensek olmuyor mu?
Eğer sağlık açısından, vücut ağırlığımız bizi etkilemiyor, yaşam kalitemizi düşürmüyor ve görünümümüz de bizi rahatsız etmiyorsa neden kabullenmeyelim…

– Bu iş bir endüstri haline geldi. İnsanlar zayıflıyor, tekrar kilo alıyorlar. O zaman zayıflama endüstrisi de zenginleştikçe zenginleşiyor… Ne diyorsunuz bu konuya?
Kişi kendini değiştirmek istiyorsa ve bu konuda gerçekten kararlıysa alışkanlıklarını değiştirir. Yani aslında herkes, kendi tercihini yaşıyor. Ama evet bu, bir endüstri haline geldi. Reçete satmak yerine, insanların eğitilmesi doğru bir yaklaşım. Kişi, neyi neden yaptığını bilirse bakış açısı ve alışkanlıkları değişir.

– Bu pastadan pay alanlar artık çoğaldı… Eğitimlileri, eğitimsizleri, diyetisyenler koçları suçluyor…
Aynen öyle oluyor. Biz diyetisyen değiliz ve onlara çok saygı duyuyoruz. Doktor teşhisi koyar, diyetisyen beslenme programını hazırlar, biz de koçluk yaparak verilen programın eksiksiz yerine getirilmesine çalışırız. İşin özü, biz takip tarafındayız. Herkes kendi işini yapmalı. Eğitim almadıysa işin uzmanlarıyla birlikte bu işi yürütmeli. Biz de öyle yapıyoruz, diyetisyenlerle birlikte çalışıyoruz.

– Hiçbir şey yapamıyorsak aklımızda neyi tutalım?
Su tüketimini ihmal etmeyelim. Tuz tüketimine dikkat edelim. Şekerden ve beyaz undan uzak duralım. Atıştırmalıklardan vazgeçelim. Çok çiğneyelim. Egzersiz için fırsat yaratalım. Ve uykumuzdan taviz vermeyelim…

Yorum Bırak