MEDİAMARKT TÜRKİYE CEO’SU HULUSİ ACAR, TEGV İLE BAŞLATTIKLARI “EĞİTİMLE DAHA İYİYE” PROJESİNİ ANLATIYOR

Türkiye’nin en önemli meselesi EĞİTİM. Çünkü eğitimde yerlerde sürünüyoruz. O yüzden eğitim alanında yapılan her işe bayılıyorum. Çok değerli buluyorum. Sonuna kadar da destekliyorum.
Hele yeni dünyada, teknoloji eğitimi bin kat daha önemli bir hal aldı. Çocuklarımızın teknolojiyi içselleştirmesi o kadar kıymetli ki… Peki teknolojiye nasıl ulaşacaklar? MediaMarkt ve TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı) işte tam bu noktada harika bir sosyal proje gerçekleştiriyor. Teknoloji eğitimini çocukların ayağına götürüyor.
‘’Eğitimle Daha İyiye‘’ sosyal projesiyle, Ateşböceği adı verilen 4 eğitim tırı, deprem bölgesinde, ilkokulların bahçelerine yerleşiyor ve o okuldaki çocukların eğitimine katkı sağlıyor. Biri Düş Gezgini, biri Bilim, ikisi de Bilişim ve Tasarım Mucitleri olmak üzere toplamda 4 tır harıl harıl şehirleri geziyor.
Hedef, baya iddialı: Toplam 24 Bin çocuk.
Ben de Antep’e gittim, eğitim tırını be çocukları yerinde ziyaret ettim. Önce MediaMarkt CEO’su Hulusi Acar’la konuştumm. Sadece teknoloji perakendesi yapmakla kalmayıp, yeni neslin teknolojiyle iç içe olabilmeleri hedeflerini anlattı. #eğitimdedahaiyiye @mediamarkt_tr @tegv #reklam #işbirliği

4 YIL İÇİNDE 24 BİN ÇOCUĞA ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ. EĞİTİME ERİŞİM HAK TEMELLİ BİR DESTEK

EĞİTİME ERİŞİM HAK TEMELLİ BİR DESTEK

“EĞİTİMLE DAHA İYİYE” PROJESİNE ÇOCUKLARA UMUT OLMAK İÇİN BAŞLATTIK. İSTEDİK Kİ, EĞİTİM HAYATINDA FARKLI BECERİLER GELİŞTİREBİLSİNLER…

Tebrikler! MediaMarkt olarak, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile, “Eğitimle Daha İyiye” projesini başlattınız. Veeee deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitim hayatına destek olabilmek için, donanımlı 4 adet TIR’ı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na bağışladınız. Çocuklara teknoloji eğitimi sunuyorsunuz, dahası bu eğitimi onların ayaklarına getiriyorsunuz. Binlerce çocuğa ulaşacaksınız. Bu proje sizin için ne ifade ediyor?
Çok özel bir proje bizim için. Hepimiz biliyoruz ki, eğitime erişim, hak temelli bir destek. Çocuklar için, armağanların en güzeli! Bu ve benzeri projelerin çocukların erken yaşlarda ve benzeri projelerin çocukların erken yaşlarda ilgi alanların keşfetmesine destek olduğuna ve hayalini kuracağı geleceğe ilham verdiğine çok inanıyorum. Bir çocuğa hayal kurabilme, kendi yoluna belirleme ve kendi hayatını inşa edebilme, olanağı sunuyorsunuz. Bizim de bu projeyle yapmaya çalıştığımız bu. İnanılmaz güzel geri dönüşler alıyoruz, bu da bu çok mutlu ediyor.

Nasıl başladı bu değerli proje?
6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından, bölgedeki temel ihtiyaçları karşılamak amacıyla, pek çok kurum gibi, tabii ki biz de ürün desteğinde bulunduk. Ama bunun yeterli olmayacağı, uzun vadeli ve sürdürülebilir bir destek çalışması yapmanın gerekli olduğunun da farkındaydık. “Eğitimle Daha İyiye” projesini, tam da bu yüzden, çocuklara umut olmak için başlattık. İstedik ki, eğitim hayatında farklı beceriler geliştirebilsinler…

HEDEFİMİZ DEPREMDEN ETKİLENEN ÇOCUKLARIN HAYATINA EĞİTİMLE, BİLİM VE SANAT DOKUNABİLMEK

Peki deprem bölgesinde, eğitim odaklı bir sosyal projeye odaklanmanızın özel bir sebebi var mı?
Tüm iş arkadaşlarımızın ortak fikriydi bu. Şirket içinde bir anket yaptık ve deprem bölgesine, MediaMarkt ailesi olarak, eğitim ile destek olmaya karar verdik. Depremden etkilenen çocukların hayatına eğitimle, bilim ve sanatla dokunabilmeyi amaçladık. Çocukların ufkunu genişletecek psiko-sosyal destek atölyelerimiz, bilim ve yaratıcılık atölyelerimiz var. Hedefimiz, çocukların yaşadıkları travmayı aşabilmeleri ve hayata dair umutlarını tazeleyebilmeleri için motivasyon ve ilhamı sunmak.

EĞİTİMLE DAHA İYİYE PROJESİYLE 1’i DÜŞ GEZGİNİ, 1’i BİLİM, 2’Sİ BİLİŞİM VE TASARIM MUCİTLERİ OLMAK ÜZERE 4 ADET TAM DONANIMLI ATEŞBÖCEĞİ EĞİTİM TIRINI TEGV’E BAĞIŞLADIK

TEGV ile yollarınız nasıl kesişti?
TEGV’in eğitim birimlerini ve projelerini zaten hayranlıkla takip ediyorduk. Onların, eğitime verdiği önem, çocuklara ve gençlere sağladığı katkılar, değerler bizim için çok kıymetli. Tüm Türkiye için öyle. Biz de eğitime vurgu yapan, daha kalıcı ve daha fazla çocuğa ulaşabilecek bir projeyi hedeflediğimiz için, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile çalışmayı istedik. O yüzden de projemizi onlarla ortak geliştirdik. “Eğitimle Daha İyiye” projesiyle, 1’i Düş Gezgini, 1’i Bilim, 2’si Bilişim ve Tasarım Mucitleri olmak üzere 4 adet tam donanımlı Ateşböceği eğitim tırını TEGV’e bağışladık. Birlikte, çocuklara sadece bilgi değil, aynı zamanda değerler kazandırmayı hedefliyoruz.

ÇOCUKLAR İÇİN KODLAMA PLATFORMLARIYLA, ROBOTİK SETLERLE ALGORİTMİK DÜŞÜNME, TASARIM VE KODLAMA BECERİLERİ GELİŞTİRME AMAÇLIYORUZ

Teknoloji ve dijitalleşme sizin ana konularınız. Gelecek nesillerin teknolojik ve dijital dünyaya ayak uydurması size ne kadar önemli?
Çok çok önemli. Özellikle de yeni nesillerin, insanlık Endüstri 4.0, otomasyon, yapay zeka teknolojileri çağına girerken, geleceğin mesleklerine uyumlanabilecek donanıma kavuşabilmesi, bugünün çocuk ve gençlerinin bu yönde desteklenmesi, gelecek nesillerin teknolojik ve dijital dünyaya uyum sağlaması çok önemli. Bu nedenle, çocukların bu değişime ayak uydurabilmeleri ve geleceğin mesleklerine hazırlıklı olmaları gerekiyor. Biz de, “Eğitimle Daha İyiye” projesiyle aslında biraz bu becerileri ve merakı geliştirebilmelerine yönelik bazı destekleyici atölyeler düzenliyoruz. Mesela, bu proje kapsamında, Bilişim ve Tasarım Mucitleri Ateşböceği’nde, çocuklar için kodlama platformlarıyla, robotik setlerle algoritmik düşünme, tasarım ve kodlama becerilerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bu sayede, gelecekteki teknolojik değişimlere hazırlıklı olmalarını, geleceğin dünyasından geri kalmamalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Çünkü toplumsal olarak da çocuklar için fırsat eşitliğine öncelik vermeliyiz. Hiçbir çocuk geride kalmamalı. Bana kalırsa bu, hepimize düşen bir sorumluluk.

ÇOCUKLAR İÇİN PSİKOLOJİK VE SOSYAL DESTEKLERİN SÜREKLİLİĞİ ÖNEMLİ!

4 yıl içinde, kaç çocuğa ulaşmayı hedefliyorsunuz?
İkinci ve sekizinci sınıf aralığındaki 24 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz.

Bize biraz anlatır mısınız: Biz şu an neredeyiz ve bu Ateşböceği tırında neler oluyor?
Şu anda Gaziantep’teyiz. Bir ilkokulun bahçesinde. Ateşböceği tırımız, bu ilkokulu bahçesine park etmiş durumda. Biz de tırımızın içinde, Tasarım Mucitleri Atölyesi’ne eşlik ediyoruz. Bu atölyeyle; çocuklara, kendilerini ifade etme, duygularını anlama ve paylaşma fırsatı sunarak, onlara sanatsal bir terapi ortamı sağlamaya çalışıyoruz. Bu, çocukların yaratıcılıklarını keşfetmelerine ve duygusal olarak güçlenmelerine yardımcı olacak bir etkinlik. Deprem, yetişkinler için bile çok travmatik, baş edebilmesi güç bir doğa olayıyken; bunu birebir yaşayan çocukların, yaşamları boyunca farklı biçimlerde desteklenmesi gerekiyor. Yani bu tarz psikososyal desteklerin sürekliliği önemli. Zaten biz de spesifik olarak bu atölyeyi, biraz bu perspektiften yola çıkarak hem öğretici hem güçlendirici olmasını amaçlayarak kurguladık. Çocuklarla çalışırken, alanında uzman, saha tecrübesine ve pedagojik altyapıya sahip atölye sorumlularıyla yola çıkıyoruz.

ATEŞBÖCEĞİ’NİN ATEŞİNİ HEP YANIK TUTTUK CEYDA DÜVENCİ DE BÖLGEYE GELDİ, ATÖLYELER DÜZENLEDİ

TEGV’le projeyi başlatıp, peşi sıra ek atölyeler gibi organizasyonlarla, Ateşböceği’nin ateşini hep yanık tutmuşsunuz doğru mu?
Evet doğru. En başından beri, biz bu projenin sürdürülebilir bir proje olmasını hedefledik. Bu projenin bir parçası olarak, Taş Kağıt Makas Atölyesi kurucularından Ceyda Düvenci, Ocak ayında Gaziantep’te çocuklarla bir araya geldi. Düvenci’nin çocuklara kitap okumasının ardından, depremden etkilenen çocuklar için yaratıcı drama eğitmeniyle drama atölyesi düzenledi. Onun liderliğinde gerçekleştirilen drama atölyesi, bu amaç doğrultusunda çocukların duygusal zekalarını ve ifade becerilerini geliştirmeye yönelik anlamlı bir adım oldu.

ÇOCUKLARLA BİRLİKTE VAKİT GEÇİRMEYİ ONLARI ZİYARET ETMEYİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Bu sosyal projede, kurum olarak temel hedefiniz nedir? Neye ulaşmak istiyorsunuz?
En temel hedefimiz projemizin sürdürülebilirliğini sağlamak. Tırlarımızı sadece bu bölgeye göndermenin çok daha ötesinde, çocuklarla birlikte vakit geçirmek, onları yeniden ve yeniden ziyaret etmeyi çok önemsiyoruz. Önümüzdeki dönemde de çocuklarla tekrar bir arada olacağımız organizasyonlar yapmaya devam edeceğiz.

Uygulama ve eğitimleri her ne kadar TEGV gerçekleştirse de, sizin de bu sosyal projede etkilendiğiniz alanlar anılar oluşmuştur. Paylaşabilir misiniz?
Elbette! Burada çocuklarla bir arada olmak, onların heyecanlarını paylaşmak, onlara bir şeyler öğretebilmenin gururunu yaşamak, her şeyden çok daha değerli.

ÇEŞİTLİLİĞİ VE KAPSAYICILIĞI ARTIRACAK POLİTİKALAR İZLEMEYE GAYRET EDİYORUZ

MediaMarkt’ın sosyal sorumluluk projelerine genel yaklaşımı nedir? Bu projenin şirket kültürünüze ve değerlerinize etkisi nedir?
Sosyal sorumluluğa, çatı şirketimiz MediaMarktSaturn’ün “Daha İyiye” sürdürülebilirlik perspektifinden bakarken; diğer yandan, Türkiye yerelinde topluma değer katabilecek, değişim yaratabilecek projeler tasarlıyoruz. Sürdürülebilirliği, “proje” olarak değil, yaşamaya değer bir geleceği sağlamayı hedefleyen bir davranış biçimi, izlediğimiz bir yol olarak görüyoruz. Küçük adımların büyük sonuçlar yaratabileceğini biliyor, kendi kültürümüzde çeşitliliği ve kapsayıcılığı artıracak politikalar izlemeye gayret ediyoruz. Örneğin kadın istihdamını ve şirketimiz bünyesinde çalışan kadınların oranını her kademede artırmaya yönelik istihdam politikaları izliyoruz. Yakında duyuracağımız çevreci projelerimize çalışanlarımızı da dahil ediyoruz, bu sayede kurum içinde de sosyal sorumluluğa dair farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. TEGV iş birliğiyle yaptığımız, “Eğitimle Daha İyiye” projesini sürekli kılarak atılan küçük adımların büyük ve anlamlı farklar yaratabileceği ve hayatlara dokunabileceğini fikrini tüm çalışanlarımızın paylaşabileceği bir değer olarak inşa ediyoruz.

BÖLGEYE DESTEKLERİMİZ SÜRECEK

Deprem sonrası çocukların rehabilitasyonu için çok anlamlı bir proje bu. Peki deprem zamanı neler yapmıştınız?
6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin hemen ardından bölgedeki en temel ihtiyaçlardan olan ısıtma ve enerji ihtiyacını karşılamak için ısıtıcılar, powerbanklar ve şarj aletleri olmak üzere toplamda 14 binin üzerinde ürünü deprem bölgesine sevk ettik. Deprem haberini alır almaz MediaMarkt Türkiye olarak, birkaç saat içinde Almanya’daki ana şirketimizin onayını alıp ayni yardımları hızlıca başlattık. Deprem zamanı AFAD koordinasyonuyla desteklerimizi hızlıca koordine ederek deprem bölgesine ilettik. Ama tabii ki daha yapacak çok şey var. Bölgeye desteklerimiz sürecek. #hayırlı #işbirliği

Yorum Bırak