Kim demiş erkeğin çeyizi olmaz diye!!

G ü n a y d ı n
Hepinize enerjik bir Pazar dilerim! Bugün eğlenceli ve ters köşe bi haberle karşınızdayım: Erkek Çeyizi
“Kim demiş erkeğin çeyizi olmaz” sorusundan yol çıkarak, geleneksel cinsiyet rollerini sorgulayan bi “erkek çeyiz koleksiyonu” projesi hayata geçirdi English Home #hayırlı#işbirliği

Üstelik bunu yaparken, kadın girişimci adaylarına istihdam sağladı.. Bravo, bravooo!!! Proje, Giresun Valiliği ve Bulancak Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi iş birliğiyle gerçekleşti
Koleksiyonun lansman yüzü de tasarımcı, stil danışmanı ve model Umut Eker

Fikri, yaratıcı ve tatlı buldum. Tabii yemedim, içmedim Umut’la röportaj yaptım. Evet, kadın girişimci adaylarına istihdam sağlıyorlar ama sosyolojik bir karşılığı da var projenin: Günümüzde eviyle bağ kuran erkekler hızla artıyor
Bakın Umut Eker neler anlatıyor:

Çeyiz denilince, akla ilk gelen kadınlar oluyor ama bekar erkekler için de fevkalade gerekli!
Benim için çeyiz, ille de “evlenmek” yani biriyle hayatını birleştirmek değil, yeni bir eve taşınmak, yeni bir ev yaratmak, yani “ev”lenmek anlamına geliyor.

3 yılda bir taşınıyor Umut, bugüne kadar 9 farklı evde yaşamış. Evi, hayatındaki tüm dinamiklerin merkezi. O yüzden evine çok özen gösteriyor. Ev ürünleri de, onu şık bir ayakkabı/ giysi kadar heyecanlandırıyor. Hahahaha onu çok iyi anlıyorum, çünkü ben de öyleyeyim!!!
Çarşafta, havluda, bornozda beyaz tercih ediyor. Zevklerimiz uyuyor!!! Onunla uzun uzun çaydanlık modelleri filan konuşabiliyorsunuz. Çok çay içtiği için, işin püf noktalarını iyi biliyor. Arkadaşlarına da -onları ziyarete gittiğinde iyi çay içebilmek için- çaydanlık hediye ediyor.

Çok eğlenerek yaptık bu röportajı. Evde en çok vakit geçirdiğini yerin banyo olduğunu söyledi. Sizin ki neresi acaba??? Neyse, daha fazla baymadan, sizi Umut’la baş başa bırakıyorum. Evi için uğraşan, aradığı banyo paspasını bulabilmek için kendini paralayan, çaydanlık koleksiyonu yapan, kısacası evini hayatının merkezine oturtan erkeklerin artması dileğiyle…

 

English Home, geleneksel cinsiyet rollerini sorgulayan Erkek Çeyizi Koleksiyonu projesini hayata geçirdi, lansman yüzü Umut Eker 

Bu proje, Giresun Valiliği ve Bulancak Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi iş birliğiyle gerçekleşiyor. 150 kadın girişimci adayına istihdam sağlanıyor

ÇEYİZ DENİLİNCE, AKLA İLK GELEN KADINLAR OLUYOR AMA BEKAR ERKEKLER İÇİN DE FEVKALADE GEREKLİ

English Home, “Kim demiş erkeğin çeyizi olmaz diye?” sorusundan yola çıkarak, Erkek Çeyizi Koleksiyonu’na hayat verdi. Geleneksel cinsiyet rollerini sorgulayan anlamlı bir proje. Lansman yüzü de sensin. Bu proje senin için ne ifade ediyor?

Çeyiz denilince, akla ilk gelen kadınlar oluyor ama bekar erkekler için de fevkalade gerekli aslında. Konseptin ezber bozucu olması, kabul etmemdeki en büyük etken oldu. Yaratıcı, ters köşe, enerjik ve çok esprili.  Benim hayatımda da önemli bir karşılığı var.

BENİM İÇİN ÇEYİZ İLLE DE “EVLENMEK” YANİ BİRİYLE HAYATINI BİRLEŞTİRMEK DEĞİL, YENİ BİR EVE TAŞINMAK, YENİ BİR EV YARATMAK YANİ “EV” LENMEK ANLAMINA GELİYOR

Erkek Çeyizi deyince sen ne anlıyorsun?

Ben genel olarak “çeyiz”in, saklanması ve sonradan kullanılması gereken bir şey olduğuna inanmıyorum. Benim için “erkek çeyizi” evimdeki yaşam alanların temsil eden her şey. Bir de benim çeyiz, ille de “evlenmek” yani biriyle hayatını birleştirmek, yeni bir eve taşınmak, yeni bir ev yaratmak, yani “ev”lenmek anlamına geliyor. Yani ev ürünlerinin, evlilikle değil de, ev sevgisiyle bağlantısı var. Banyoma aldığım yeni bir paspas ya da bornoz, beni çok trend bir ayakkabı kadar heyecanlandırıyor.

3 YILDA BİR TAŞINIYORUM HİÇ ÜŞENMİYORUM AKSİNE HEP YENİ BİR HEYECAN 

Peki “ev” senin için ne ifade ediyor? 

Oooooo! Ev, deyince 5 dakika duracaksın! Ev, karakterimizi, yaşantımızı, kim olduğumuzu en gerçek ve doğru yansıtan yer. En azından benim için öyle. Evim, hayatımdaki tüm dinamiklerin merkezi. O yüzden evime çok özen gösteriyorum.

Çok sık taşınan biriymişsin..

Evet. Sanırım 3 yılda bir, istem dışı bir taşınma arzusu doğuyor 🙂 9 farklı evde yaşadım bugüne kadar. Pek çok insanın aksine hiç üşenmiyorum aksine benim için hep yeni bir heyecan. İnsanlar yaşamları boyunca kabul etmeseler de, değişim gösteriyorlar. Ben her seferinde değişimin köküne inip, işe evimle başlıyorum. Bu da yeni bir çeyiz yapmak için bana yeni alanlar tanıyor.

HEDİYE ALINMASI ZOR BİRİSİYİM EV ÜRÜNLERİ TERCİHİM. O YÜZDEN DE O SIRADA EV EKSİĞİM NE VARSA ÇAKTIRMADAN KULAKLARINA FISILDAR, TOHUMLARI EKERİM

Ev değiştirmek, yeniden döşemek sana nasıl bir yaratıcı tatmin sağlıyor?

Bu kadar modaya yakın biri olarak diyebilirim ki, her sezon gardırobumu değiştirmek gibi. Bana kendimi yenileme fırsatı veriyor. Yeni anılar, yeni hikayeler için kocaman bir fırsat yaratıyor. Üzerine çok kafa yorarım, ders çalışırım, dergi, kitap karıştırırım.

Peki evine gelenlerin daha çok ne tür hediyeler getirmelerinden hoşlanırsın?

Ben hediye alınması zor birisiyim. Çevremdeki arkadaşlarım da bu durumdan şikâyetçi 🙂 Ev ürünleri tercihim. O yüzden de o sırada evde eksiğim ne varsa çaktırmadan kulaklarına fısıldar, tohumları ekerim 🙂

EVDE EN ÇOK BANYODA VAKİT GEÇİRİRİM! ÖNEMLİ KARARLARI HEP BANYOMDA ALIRIM

Evinin en çok hangi bölümünde vakit geçirirsin? 

Çok garip bir şekilde banyoda! Yaşadığım evlerin en kreatif olduğum alanları da hep banyo oldu. Kendimle en çok yalnız kaldığım, haberim olmadan hayatımda önemli kararlar aldığım, en çok hayal kurduğum, müzik dinlediğim alan banyo.

BORNOZ KOLEKSİYONUM VAR! BENİ HEYECANLANDIRAN BİR BORNOZ GÖRÜRSEM, DAYANAMAYIP ALIYORUM BENİM İÇİN BİR TÜR SABAHLIK YADA KAFTAN GİBİ

Bornoz koleksiyonun olduğu doğru mu? 

Hahahahaha. Evet. Çooook bornozum var! Bir yerde beni heyecanlandıran bir bornoz görürsem, dayanamıyorum alıyorum.  Sadece duştan çıktıktan sonra kullandığım bir şeyden çok daha fazlası benim için. Bir tür sabahlık, ya da kaftan gibi. İçinde kendimi çok iyi hissediyorum. Bir kaç defa bornozumla bakkala da gitmişliğim bile var. Bir de sanırım bornoz bana kendimi seksi  hissettiriyor.

1.5 YILDIR SOĞUK SUYLA DUŞ ALIYORUM ESKİDEN ÇOK SIK HASTA OLURDUM, ARTIK OLMUYORUM

Konumuzla birebir alakası yok ama bu soğuk suyla duş alıyormuşsun…  

Evet. Kendimle ilgili böyle challengeları çok seviyorum. Bana kendimi çok iyi hissettiriyor. Yaklaşık 1.5 yıl oldu. Almaya başladığımdan beri bağışıklık sistemim çok güçlendi, eskiden çok sık hasta olurdum, artık olmuyorum. Bir de daha kolay kilo vermeye başladım ve benim için en önemlisi düşünme biçimimi değiştirdi.

Peki zor değil mi? İnsan tir tir titremez mi? Yazın hani bir derece de, kışın insan niye böyle bir şeyi tercih eder?

Başlarda çok zordu. Ama gerçekten hayata dair ertelediğimiz, üşendiğimiz birçok şeyi yapmama neden oldu.

ÇAYDANLIK TAKINTIM VAR! GÜNDE EN AZ BİR DEMLİK ÇAY İÇİYORUM

Havlularda, çarşaflarda tercih ettiğin bir renk var mı? 

Beyaz. Bornozlar da, çoraplarda da, havularda da, hatta çoraplarda da… Kullanılması çok zor bir renk. Ama bana tazeliği, ferahlığı ve temiz olma hissini yaşatıyor.

Hangi ev ürünleri favorin?

Tabi ki bornoz! Ve çaydanlık. Şahane bir çaydanlık takıntım var. Çünkü günde en az 1 demlik çay içiyorum:) Arkadaşlarıma da çaydanlık hediye etmişliğim var, onların evinde çay içerken bana istediğim çaydanlıktan yapsınlar diye. Bir de banyo paspası ve banyo aksesuarlarına zaafım var. Kahve makineleri de beni baştan çıkarır. Evimin farklı yerlerinde üç tane var. Hepsinin benim için bir lezzet notası. Bazı akşamlar, çayı, ocakta demleme modunda oluyorum. Bazen de uyandığımda, mutfağa gitmeden yatağımın ucundaki kahve makinesinde hemen bir kahve yapıp içiyorum.

BÜYÜK PARÇALARDA SADELİKTEN HOŞLANIRIM KÜÇÜK PARÇALAR DA ORJİNALLİK ÖNEMLİ

Evinde seni ifade eden en çok hangi ürünleri, parçaları kullanmayı tercih ediyorsun?

Ayna! Aynalar da çok önemli benim için. Evin çeşitli yerlerinde, aynaları konumlandırdığım yerler var. Onun dışında, büyük parçalarda sadelikten hoşlanırım. Küçük parçaların da orijinal olmalarına özen gösteririm.

ERKEK ÇEYİZİ PROJESİNDE KADIN GİRİŞİMÇİLERİN DESTEKLENİYOR OLMASINI ÇOK DEĞERLİ BULUYORUM


English Home#hayırlı#işbirliği Umut Eker’le yaratıcı ve anlamlı bir proje hayata geçirdi. Bu projeyle, Giresun Valiliği ve Bulancak Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi’nde 150 kadın girişimci adayına istihdam sağlanacak

DEĞİŞEN SOSYAL HAYAT ERKEKLERİN DE EVLERİYLE BAĞ KURMASINA YOL AÇTI

Ne dersin? Ev düşkünü erkekler sence arttı mı?
Kesinlikle evet! Değişen sosyal hayat bence erkeklerin de evleriyle daha çok bağ kurmasına olanak sağladı.
“Erkek çeyizi” alacak birilerine neleri mutlaka almalarını tavsiye edersin?
Çay makinesi, kahve makinesi, airfryer ve bornoz:) Aslında stil sahibi bir erkek olmanın başlangıç noktasıdır erkek çeyizi.
Bu proje aynı zamanda, pek çok ihtiyacı olan kadına istihdam sağlıyor…
Evet, bu beni çok heyecanlandıran bir diğer nokta, kadın girişimcilerin böyle bir projeyle destekleniyor olmasını ve bu çeyiz paketinde kadın emeği ürünlerin yer alacak olmasını çok değerli buluyorum.
Proje senden sonra farklı erkeklerle devam edecek. Aklına gelen, senin gibi evine düşkün başka isimler var mı?
Proje ters köşe bir proje, yine benim gibi ters köşe bir isim olacaktır. Olmalı. Evini seven, evine düşkün olan…

YOOO ANNEM, EVLENECEĞİMDEN ÜMİDİ KESMEDİ! NE KADAR SÜPRİZLERLE DOLU OLDUĞUMU BİLİR 🙂

Annen ne diyor?
Çok güldü. “Tam seni yansıtan bir hınzır, yaratıcı iş olmuş” dedi. Jingle müziğinden senaryosuna kadar çok beğendi. Kadın girişimcileri desteklemiyor olması da çok hoşuna gitti.
Annenle ilişkini nasıl tanımlarsın?
Annne-oğuldan çok, arkadaş ilişkimiz var. Zamanla buna evrildi. Benim için çok değerli. Çok iyi anlaşırız. Annem, yaşadığım hayatın içinde gerçekliği temsil eden kişi. Inception filmindeki Leonardo Di Caprio’nun dönen topacı gibi. Ona çok düşkünüm. Sığındığım liman, bana gerçekte kim olduğumu hatırlatan insan. Karşılıklı çay içmeye ve sohbet etmeye bayılırım. Ona da hediye olarak ev ürünleri alırım. Heyecanlanır ve mutlu olur. Gerçi ona ne alsam mutlu olur. Canım o benim.
Evleneceğinden umudunu kesti mi?
Bence kesmedi 🙂 Benim ne kadar sürprizlerle dolu olduğumu biliyor.

SADE İNCİ KOLYE DEĞİL, BAZEN ANNEMİN KÜPELERİNİ DE TAKTIĞIM OLUYOR! BEN 17 YIL ÖNCE BU ÜLKEDE İLK ETEK GİYEN ERKEKLERDEN BİRİYİM GELENEKSEL CİNSİYETÇİ ROLLERİ KALIPLARI REDDEDİYORUM

İnci kolye takıyorsun, cinsiyet rollerini ve bazı kalıpları pek sallamıyorsun. Sen aslında topluma nasıl bir mesaj veriyorsun?
Sadece inci kolye takmakla da kalmıyorum, bazen annemin küpelerini bile taktığım oluyor! Ben 17 yıl önce, bu ülkede ilk etek giyen erkeklerden biriyim. Sanırım tavrımdan ve yaşam biçimimden ötürü, “Umut Eker yaparsa bir bildiği vardır” gibi bir durum söz konusu. Mesaj verme kaygısından ziyade, bir şeyleri kalıba sokmayı sevmiyorum. Cinsiyetçi kalıpları reddediyorum. Ama benim kimseye mesaj verme derdim yok. Kimseye akıl vermeyi de sevmem. Herkes, hayatı nasıl istiyorsa öyle yaşasın. Her ne kadar çılgın, modaya dair ileri görüşlü biri olarak görünsem de, aslında kendi halimde bir adamım. İşimi elimden gelen iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Mutlu ve özgür olmak istiyorum.
English Home Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cennet Melis Uslukılınç
ERKEK ÇEYİZİ KOLEKSİYONUMUZ HEM EĞLENCELİ HEM DE ENERJİK BİR PROJE OLDU HEDEFİMİZ, HER BİR YAŞAM ALANINA VE HER KİTLEDEN BİREYE HİTAP ETMEK

English Home olarak, “Kim demiş erkeğin çeyizi olmaz diye?” sorusundan yola çıkarak, Erkek Çeyizi Koleksiyonu’na hayat verdiniz. Geleneksel cinsiyet rollerini sorgulayan bu koleksiyonun ilham kaynağı nedir?
Markamızın son dönemdeki dönüşümü. Ev ve yaşam alanları sektöründeki gücümüzü, ürün ve hizmetlerimizle günümüzün dinamiklerine uygun hale getirmek için yola çıktık. Tüketicinin değişen beklenti ve ihtiyaçlarını dikkate alarak, marka kimliğimizi yeniledik. Bu kapsamda da pişirme ve elektrikli küçük ev aletleri gibi yeni kategorileri bünyemize ekledik. Hedefimiz, her bir yaşam alanına ve her kitleden bireye hitap etmekti. Burada da özellikle geleneksel değerlerimizi, modern bir dokunuşla tüketiciye yansıtma stratejimizle ilerledik. Erkek çeyizi koleksiyonumuz, tam da bu stratejimizi yansıtan hem eğlenceli hem de enerjik bir proje oldu.

TABULARI YIKMAYI VE FARKLI FİKİRLERE ÖNCÜLÜK ETMEYİ SEVİYORUZ

Erkek çeyizi fikriyle ters köşe yaptınız. Neden? Sadece esprili ve ters köşe olsun diye mi? Yoksa gerçekten ev ürünlerine, erkeklerin de ilgisi arttı mı?
Kesinlikle evet. Bunu mağaza ziyaretlerindeki dağılım ve online kanallardaki ziyaretçi oranlarında çok net gözlemliyoruz. Öte taraftan, değişen düğün adetleri, yalnız yaşayan erkeklerin sayısının artması, mikro aile sayılarındaki yükselişin de sektörde yeni taleplere yol açtığını söyleyebilirim. Değişen kullanıcı ihtiyaç ve beklentilerini dinleyerek, yeni ürün ve koleksiyonlarımızla bu ihtiyaçlara cevap vermeye odaklanıyoruz. Tabuları yıkmayı ve farklı fikirlere öncülük etmeyi seviyoruz.

ÇEYİZ HAZIRLAMAK SADECE KADINLARA ÖZEL DEĞİL İSTEYEN HER ERKEK BUNU YAPABİLİR

Bu fikrin toplumda nasıl bir etki yaratmasını umuyorsunuz?
Ülke olarak köklü bir geçmişimiz ve çok güzel geleneklerimiz var. Ama yeni nesille birlikte bu gelenekler de unutulmaya başlıyor. Bunu erkek çeyizi projesinde de gördük. Yaptığımız bir araştırmada, ‘çeyiz’ kelimesinin demode kaldığına dair bazı iç görüler elde ettik. İlk olarak koleksiyonu yeni başlangıç paketi olarak konumlandırmak istemiştik fakat bu şekilde koleksiyonda istediğimiz etkiyi yaratamayacağımızı ve koleksiyonun daha zor anlaşılacağını düşünerek Erkek Çeyizi adını kullandık. Bu tanımla, geleneklerimize sahip çıktığımızı ama aynı zamanda güncel ve moderni de yakaladığımız mesajını vermek istedik. Projemizle çeyiz hazırlamanın sadece kadınlara özel olmadığını, isteyen her erkeğin de bunu yapabileceğini vurguladık. Çeyiz stresi yaşaması gerekenlerin sadece kadınlar değil, erkeklerin de bu sürece destek ve ortak olması gerekliliğini anlatmak istiyoruz burada.

KADIN GİRİŞİMCİLİĞİN VE KADIN İSTİHDAMINI DESTEKLEMEK ÜZERE YOLA ÇIKTIĞIMIZ BU PROJEDE GİRESUN VALİLİĞİ VE BULANCAK KAYMAKAMLIĞI AİLE DESTEK MERKEZİ İŞ BİRLİĞİYLE BÖLGEDEKİ 150 KADIN GİRİŞİMCİ ADAYINA EĞİTİM DESTEĞİ SUNUYORUZ

Biraz da bu projenin, Giresun Valiliği Bulancık Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı bünyesinde yer alan Aile Destek Merkezi’ndeki kadınlar için sağladığı istihdam ve destek hakkında bilgi verebilir misiniz?
Kadın girişimciliğini ve kadın istihdamını desteklemek üzere yola çıktığımız bir proje bu aslında. Kadın girişimcilere istihdam sağlamak amacıyla, Giresun Valiliği ve Bulancak Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi iş birliğiyle, bölgedeki 150 kadın girişimci adayına, 750 dakikalık eğitim desteği sunuyoruz. Marka oluşturmak, dijital pazarlama araçları, ürün fotoğraf çekimi ve sektör bilgisi konulu eğitimler sonunda, girişimciler kendi ürünlerini englishhome.com’da tüketiciyle buluşturacak. Kadınlar hem eğitimlerle kendilerini geliştirecek hem de son kullanıcıya daha hızlı ulaşarak gelir elde edecek. Kadınların el emeği ürünleri, erkek çeyiz paketinde de yer alacak.
ERKEKLER DE TEMİZLİK YAPAR MUTFAK İŞLERİNDE USTALIĞINI KONUŞTURABİLİR, EV DEKORASYONU KONUSUNDA DA İDDİALI OLABİLİR

Siz, bu projeyle ilgili kişisel olarak ne hissediyorsunuz?
Çeşitliliğe ve farklılığa inanan biriyim. Eşitlik yanlısıyım. Mesleklerin cinsiyete göre tanımlanmasını yanlış buluyorum. Ev işlerinin, kadına yüklenmiş bir sorumluluk gibi görülmesine karşıyım. Erkekler de temizlik yapabilir, mutfak işlerinde ustalığını konuşturabilir, ev dekorasyonu konusunda da iddialı olabilir. Yani cinsiyete dayalı iş, cinsiyete dayalı görev paylaşımı içinde bulunduğumuz yüzyılın konusu olmamalı artık bence.
Erkek çeyizi koleksiyonuz, toplumsal cinsiyet rolleri ve beklentileri üzerine nasıl bir yaklaşım getiriyor?
Biz bu koleksiyonla, toplumsal cinsiyet rollerine, bilinenin tam tersi bir noktadan bakıyoruz. Tabuları yıkmayı seven, ezber bozan bir nesil var karşımızda. Biz de, geleneklerini unutmadan ama onu kendi tarzına uygun bir hale getirerek yaşamayı tercih eden bu yeni nesle göz kırpıyoruz. Erkeklere, “Keskin hatlarla belirlenmiş cinsiyetçi rollerden uzak durun” yaklaşımını sunuyoruz. Kendisine ve evine bakmayı seven erkekler için konforu ön planda tuttuk. Bornoz, havlu, terlik ve ütü gerektirmeyen nevresim gibi ürünlerimiz ile erkekleri de mutlu edebilecek elektrikli küçük ev aletlerini erkek çeyizi koleksiyonumuzda öne çıkarmak istedik.

İNANILMAZ POZİTİF GERİ DÖNÜŞLER ALDIK PROJEYİ BEĞENİP, YER ALMAK İSTEYEN PEK ÇOK ERKEK VAR UMUT’TAN SONRA FARKLI İSİMLERLE DE ÇALIŞACAĞIZ SÜPRİZLEERİMİZ DEVAM EDECEK


Lansmanı Umut Eker’le gerçekleştirmenizin özel bir sebebi var mı?
Böylesi ters köşe bir projeye yakışacak bir isim gerekiyordu. Marjinal duruşuyla dikkat çeken ama aynı zamanda evinde zaman geçirmeyi seven, annesiyle ilişkileri çok kuvvetli olan biriyle çalışmak istedik. Umut Eker çok doğru bir seçim oldu. İnanılmaz pozitif geri dönüşler aldık. Projeyi beğenip, yer almak isteyen pek çok erkek var. Farklı isimlerle de çalışacağız. Sürprizlerimiz devam edecek… #hayırlı#işbirliği

Yorum Bırak