Kapak topla… Tekerlekli sandalye olsun

Şahane video…

Şahane kampanya…

Çünkü fikir şahane!!!

Basit ve kolay uygulanabilir ve sonucu muhteşem.

Gerçekten de hayatın engellerine kapak olan bir kampanya. Kapakları topluyorsun, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne yolluyorsun, şu veya bu nedenle tekerlekli sandalyeye sahip olamayanlara, sandalye ve tıbbi malzeme sağlamış oluyorsun.

Bu kampanyayı da muhteşem bir videoyla taçlandırmışlar.

İzlemediyseniz mutlaka izleyin, emeği geçen herkesi tebrik ederim.

Bugün teybimi, Omurilik Felçlileri Derneği Başkan yardımcısı Semra Çetinkaya’ya uzatıyorum…

Şahane bir video dolaşıyor ortalıkta… Sizin derneğe aitmiş. Hikâyesini bizimle paylaşır mısınız?
Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği olarak plastik kapak kampanyamız var. 2011’de Ege Üniversitesi’yle başladık. Kapak topluyorsunuz, bize yolluyorsunuz. O kapaklar da tekerlekli sandalye ve başka tıbbi malzeme olarak ihtiyacı olanlara dönüyor…

Süpermiş…
Evet. Türkiye’nin her yerinden derneğimize kapak yağdı o yıl. Ve biz hedefimize ulaştık. Derneğimizin genel merkezinde toplanan kapaklardan elde edilen gelirle, akülü tekerlekli sandalye, manuel sandalye, yara minderi ve koltuk değneği gibi medikal malzemeler ihtiyacı önemli ölçüde karşılandı. Ege Ünivertesitesi’yle işbirliğimiz belli bir sürede bitecekti. Nitekim bitti. Ama bu sanki yurt genelinde kapak kampanyası bitti gibi algılandı…

Bitmedi yani…
Hayır! “Bu kampanyayı çok sevdik. Çok da anlamlı buluyoruz. Topladığımız kapakları size yollamaya devam edeceğiz!” diye derneğimize telefonlar yağmaya başlayınca, biz de kampanyanın bitmediğine dair etkili bir algı yaratmak istedik…

Ve bu ‘kapak olsun’ videosu öyle çıktı…
Evet! Tanıdığımız ve toplumda sevilen ünlü kişilerle bir araya geldik. Burcu Kara bu proje için, bizi 25film’den Fırat Parlak’la bir araya getirdi. Fırat, Burcu’nun eşi. Fırat da bizi, Türkiye’nin ‘creative’ ajanslarından, birçok başarılı reklam filminin altında imzası olan Alametifarika’yla bir araya getirdi. Onlar da hiçbir ücret talep etmeden, gönüllü destek oldular.

Video gerçekten harika… Doğan Cüceloğlu, Burcu Kara, Sarp Apak, Esra Erol, Emre Karayel, Mehmet Erdem, Ceylan Ertem bu projede size gönüllü destek mi sağladılar?
Evet. Bu video fikrini duyduklarında “Seve seve” dediler. Çünkü yaptıklarımızı beğeniyorlar ve bu kampanyaya inanıyorlar…

Ne kadar izlendi şu ana kadar?
Sadece Hürriyet Sosyal’de 9 milyon tıklama oldu. Çok gurur duyuyoruz.

Bu kampanya tüm plastik kapakları mı içeriyor, yoksa sadece mavi kapakları mı?
Hayır hayır! Duş aldığımız şampuanlar, dişlerimizi fırçaladığımız macunlar, içtiğimiz ilaçlar, bunun gibi bütün renklerdeki katı plastik kapaklar kampanyamıza dahil. Ve tüm hızıyla devam ediyor. Lütfen siz de kapak toplamaya devam edin. Topladığınız bütün kapaklar bize kapak olsun!!!

HAYATIN ENGELLERİNE KAPAK OLSUN

“Hayatın engellerine kapak olsun!” diyorsunuz. Bu ne demek?
“Kapak olsun” içten, samimi ve günlük hayatta kullanılan bir tabir. Sandalyesiyle dışarı çıkan, daha doğrusu çıkamayan insanların karşılaştığı engeller için müthiş bir slogan! Hatırlarsanız, sizinle İstiklal Caddesi’nde böyle bir deneyim yaşamıştık. 3 gün boyunca tekerlekli sandalyede hareket etmeye çalıştınız! Mağazalara girip alışveriş yapmaya çalıştınız. Bu şehirde, bunun neredeyse mümkün olmadığını ikimiz de gördük. Biz engellilerin hayatı hep böyle. O günden bu yana değişen bir şey de yok! Rampalar, mazgallar, oluklar her biri bize hâlâ engel. Sokaklardaki mazgalların yatay yerine dikey olması sebebiyle ben defalarca düştüm. İstediğimiz de çok şey değil, mazgallar dikey yerine yatay yapılsın! Çünkü o mazgallar sebebiyle sokak ortasında düştüğünde kaldıracak kimsen yok! Mesela geçenlerde babam rahatsızlandı, Yenikapı’dan Yalova’ya İDO şehir hatlarını kullanarak gittim. Kapıdan giremedim, eşik yüksek ve dardı. 2 buçuk saat vapurun dışında yolculuk yapmak zorunda kaldım. Hava buzdu, dondum. O yolculuk sonrası ben hastalandım, 1 hafta yattım. Ayaklanınca Ulaştırma Bakanlığı’nı aradım ve yaşadıklarımı anlattım. “Engelsiz Deniz Projesi”yle tüm deniz işletmelerinin fizibiletisini yapacaklarını ve bir kamu spotu hazırlayacaklarını ifade ettiler. Benim için bir umut oldu.

Sizin bir de belediye başkanlarına çağrınız vardı…
Evet. Bütün belediye başkanlarına, “Engele Ruhsat Verme!” çağrısı yapıyoruz. Verilen her ruhsatta engelliler hesaba katılsın…

SPONSORUMUZ VATANDAŞLARIMIZ

– 200 bin plastik kapakla 1 manuel tekerlekli sandalye alınabiliyor. 70 bin plastik kapakla 1 koltuk değneği alınabiliyor.

– 2011-2016 yılları arasında, 463 ton 651 kilo kapak toplandı.

– Kapak toplayanlarla ilgili çok hikâye birikiyor bizde. Mesela Alzheimer hastası yaşlı bir teyzemiz var. Kimseyi hatırlamıyor, ne kendi çocuklarını ne de ailesini. Sadece eve gelen herkesten mavi kapak istiyor.

– Sponsorumuz vatandaşlar.

– Bazı belediye ve muhtarlıklar destek sağlıyor. Son günlerde Multinet firması, 6 ilde 6 kapak toplama noktası oluşturarak bize güzel bir destek sağladı.

– Devletimiz, SGK kapsamında, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılıyor. Buna rağmen ihtiyaçlarını karşılayamayanlar bize başvuruyor. Manuel sandalyede 5 yıl kullanım hakkı tanınıyor. Bu süre dolmadan sandalyesi deforme olan kişi, tekrar kuruma başvurduğunda “Hayır” cevabıyla karşılaşıyor.

– Biz yürüttüğümüz bu kampanyayla onların mağduriyetini giderebiliyoruz.

– Bir de SGK’dan alınan sandalyeler çok hızlı deforme oluyor. Oysa bizim tarafımızdan verilen sandalye, kişilerin boyuna, kilosuna ve engel durumuna göre temin ediliyor. Ayrıca omurilik felçlisinin oturması gereken 550 liralık havalı minderler var. SGK bunun sadece 67 lirasını ödüyor. Biz ihtiyacı olanlara minder de temin ediyoruz. Eğer bu minder kullanılmazsa ölüme kadar giden neticeler olabiliyor.

Yorum Bırak