Kadın istihdamı bizim için bir proje değil iş yapış şeklimizin vazgeçilmez bir parçası

Üç gündür birbirinden değerli kadınlarla size, “Shell’de Kadın Enerjisi’’ projesini anlatıyorum.
.
‘Mesleğin kadını erkeği yoktur’ vurgusunu yapan Shell’de, kadın istihdamı konusu gerçekten ciddiyetle ele alınmış. Üç yılda 3000‘den fazla kadın, istasyonlardaki görevlerine yerleştirilmiş. Bu çok çarpıcı bir rakam. Hedef 5000 kadın çalışan!
.
Ben, erkeklerle eşit şartlarda, eşit haklarla çalışan birbirinden enerjik kadınlarla tanıştım. Sizleri de gücünü, azmini ve özenini sonuna kadar hissettiren bu kadınlarla tanıştırdım. Onlar, kadın enerjisini, akaryakıt istasyonunda bile hissetmemizi sağlayan projenin kahramanları.

Bugün sırada, Shell’de sosyal projelerin liderliğini yapan Meltem Okyar Perdeci var. “Shell’de Kadın Enerjisi’’ projesi onun bebeği gibi.
.
Bakın neler anlatıyor: “Bir proje olarak başladı ama kadın istihdamı, şirketimizin DNA’sına işleyen, operasyonumuzun vazgeçilmez bir parçası oldu. Sıra dışı sektörlerde, kadının iş gücüne katılması, güçlü ve başarılı olduğunu göstermesi, bizim için çok önemli. Toplumsal cinsiyet eşitliği ülkemizde sağlanana kadar yılmadan yola devam!”
.
Meltem Okyar Perdeci’yi kutluyorum. Ve diyorum ki: Yaşasın kadınlar! Yaşasın kadın enerjisi!

MESLEĞİN KADINI ERKEĞİ OLMADIĞINA İNANIYORUZ

İstasyonlarınızı gördükten sonra, anladım ki, bu sadece bir “kadına destek projesi” değil. Bence yaptığınız, “yeni nesil akaryakıt istasyonu” kavramını Türkiye’ye yerleştirmek. Burada, bambaşka bir dünya yaratmışsınız. Nedir bunun arkasındaki strateji?
– Ayşe Hanım, çok teşekkürler… Bunu sizden duymak bizim için o kadar değerli ki. Çünkü kadın istihdamı bizim için bir proje değil, iş yapış şeklimizin vazgeçilmez bir parçası. Elbette arkasında yatan, Shell’in global olarak toplumsal cinsiyet eşitliğine kapsamlı bakışı açısı.

Mesleğin kadını erkeği olmadığına inanıyoruz ve tüm çabamız bunu bizimki gibi zorlu bir sektörde de göstermek. Bundan 3 yıl önce, Enerji Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı himayesinde İŞKUR iş birliğine başladık. Güzel bir sinerji yarattık, kendilerine çok teşekkür ederim. Yine birlikte hız kesmeden devam edeceğiz.

“SHELL’DE KADIN ENERJİSİ” SEKTÖRÜMÜZDE BİR İLK

Ne kadar gururlusunuz?
Gerçekten çok gururluyuz. ”Shell’de Kadın Enerjisi” akaryakıt sektöründe bir ilk. Bugün sektördeki neredeyse tüm şirketlerin kadın istihdamını destekleyen benzer programları var. Sektörü harekete geçirmek bize inanılmaz gurur veriyor. Bu vesileyle yola çıkarken bizi cesaretlendiren Canan Güllü’ye de teşekkür etmeden geçmek istemem.

YETKİNLİKLERİNİZ VE BAŞARILARINIZLA ÖN PLANA ÇIKARSINIZ BU ŞİRKETTE

Siz, kariyerinizde kadın olmanın avantajı ya da dezavantajını yaşadınız mı?
-20 yılı aşkın süredir çalışıyorum. Şanslıydım sanırım, yolum hep toplumsal cinsiyet eşitliğine önem veren şirketlerle kesişti. Bunu en yoğun yaşadığım yer de Shell oldu. Kadın veya erkek olduğunuz için değil, yetkinlikleriniz ve başarılarınızla ön plana çıkarsınız bu şirkette…

Sizde cam tavanlar yok mu?
-Bu şirkette, cinsiyet dengesinin her uzmanlık alanında sağlanması amaçlanır. Kadın çalışanlar her pozisyonda görev alır ve kariyerleri boyunca da desteklenir.

ÇEŞİTLİLİK VE KAPSAYICILIK

“Çeşitlilik” ve “kapsayıcılık” kavramları gün be gün önemini artırıyor. Şirketinizin bu kavramlara yaklaşımı nasıl?
-70’den fazla ülkede faaliyet gösteriyoruz. Bakış açımız; çalışanlar olarak bizden başlayıp, müşterilerimize, iş ortaklarımıza, hatta tedarikçilerimize kadar herkesin değerli hissettiği, saygı duyulduğu bir ortam yaratmak.

Başarımızın sırrı ise, bence ırklarına, renklerine, dinlerine, yaşlarına, cinsiyetlerine, medeni ve fiziksel durumlarına bakılmaksızın, tüm insanlara adil davranılmasını sağlamaktan geçiyor.

HER GÜN 1 MİLYONDAN FAZLA İNSANI İSTASYONLARIMIZDA MİSAFİR EDİYORUZ

Toplam kaç istasyon var? Günde kaç kişi geliyor istasyona?
-Türkiye genelinde 1000’in üzerinde istasyonumuz var ve her gün 1 milyondan fazla insanı istasyonlarımızda misafir ediyoruz.
Yılda 3 milyon kahve ve 2,5 milyon sandviç satışı yaptığınız doğru mu? O zaman bariz bir şekilde insanlar size sadece yakıt almaya gelmiyor. Haksız mıyım?
-Çok haklısınız. Dünya genelinde 45 bin satış noktamız var. Bu da bizi, tek marka altında dünyanın en büyük perakende şirketi duruma getiriyor. Her iki kişiden biri, Shell Select marketlerimizi tercih ediyor.

İSTASYONLARDA KADIN ÇALIŞANLARIMIZ YAYGINLAŞTIKÇA, SÜREÇ NORMALLEŞİYOR

‘’Akaryakıt istasyonunda kadınlar çalışıyor” denilince, “Nasıl yani? Pompa başında kadınlar var mı?” deniyor. İnsanların şaşırmasına alıştınız mı?
-2018’de bu yola çıktığımızda gerçekten misafirlerimiz kadın çalışanlarımızı görünce çok şaşırıyordu. Ama şaşırma oranı gittikçe azalıyor. İstasyonlarda kadın çalışanlarımız yaygınlaştıkça, süreç normalleşiyor. Ve bu tamamen yok olana kadar, “Mesleğin cinsiyeti yoktur!” demeye devam edeceğiz.

KADIN ÇALIŞANLARIMIZIN OLDUĞU İSTASYONLARDA MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ARTIYOR

Kadınların varlığı bir istasyonu nasıl değiştiriyor?
-Bizim kadın çalışanlarımız güçlü, özgüven sahibi, mutlu çalışan ve tuttuğunu koparan kadınlar. Şöyle düşünün; kadın çalışanlarımızın olduğu istasyonlarda müşteri memnuniyetinin diğer istasyonlara oranla arttığını gördük.

ÖN SAHADA BAŞLAYAN VE SONRA İSTASYON MÜDÜRÜ POZİSYONUNA KADAR YÜKSELEN BİRÇOK KADIN ÇALIŞMA ARKADAŞIMIZ VAR

Ön saha satış elemanları dışında kadınların yer aldığı pozisyonları sayar mısınız?
-İstasyon müdürü, ön saha satış elemanı, market satış elemanı, vardiya amiri, temizlik görevlisi, muhasebe ve idari işler uzmanı gibi farklı pozisyonlarda çalışma olanağı sunuyoruz. Ayrıca kariyer gelişimine de çok önem veriyoruz. Ne mutlu ki, ön sahada başlayan ve sonra istasyon müdürü pozisyonuna kadar yükselen birçok kadın çalışma arkadaşımız var.

EN SIK DUYDUĞUMUZ “HELAL OLSUN SİZE!” SÖZLERİ

Ne tür ilginç anekdotlar yaşanıyor?
– Kadın olduğunu fark etmeden “Abi camlarımı da sil!” diyen, fark edince şaşırıp, “Siz zahmet etmeyin camımı ben silerim” diyen müşterilerimiz bile olabiliyor. Ama en sık duyduğumuz “Helal olsun size!” sözleri. Bundan da gerçekten çok mutluyuz.

İLK DİKKAT ETTİĞİM EMNİYET KOŞULLARININ SAĞLANIP SAĞLANMADIĞI

Bir benzin istasyonuna girdiğinizde, sizin ilk dikkat ettiğiniz şey nedir?
-Emniyet koşullarının sağlanıp sağlanmadığı. Bu, bizim mesleğimizin olmazsa olmazı. O yüzden bu konuda yüksek hassasiyet gösteriyorum. Ön sahadaki operasyonumuzun işleyişinden tutun, uzun saçlı çalışma arkadaşlarımızın saçları toplu mu ya kadar düşünebilirsiniz. Emniyet adımları dışında, ön sahadaki çalışma arkadaşlarımızın güler yüzlü karşılamasına, istasyonumuzun temizliğine ve hijyen koşullarına dikkat ederim. Marketlerde ise deli2go ürünlerimizin raftaki durumlarına da bakmadan çıkamam.

SİZ GÜLER YÜZLE KARŞILANIP KARŞILANMADIĞINIZA DİKKAT EDİN

Peki biz, ilk neye dikkat edelim?
-Müşterilerimize keyifli ve güvenilir bir yolculuk sunmak bizim en önemli önceliğimiz. O nedenle, ilk olarak güler yüzlü karşılamaya dikkat etmenizi öneririm. Hatta, bu yaklaşımı da teşekkür ederek taçlandırırsanız, size hizmet veren arkadaşım için şahane olur.

100. YILIMIZDA HEDEF 5000 KADINA İSTİHDAM

Şimdiye kadar 3000 kadını istihdam ettiniz. Hedef 5000. Peki neden 5000 hedefi koydunuz ve neden 2023 yılı hedefiniz var?
-2018 yılında başladık. Her yıl, 1000 kadına istihdam sağlamak için yola çıktık. 2023, Shell’in Türkiye’deki 100. yılı. Yani 100. yılımızda hedef 5000 kadına istihdam. Ama altını çizmek istiyorum. Bizim için bu artık bir proje değil, DNA’mıza işleyen bir iş yapış şekli. Gerçekten hepimiz içselleştirmiş durumdayız.

KADIN ADAYLAR, BAŞVURULARINI HER İLDE İŞKUR İL MÜDÜRLÜKLERİ’NE YAPABİLİR

Projeyi, tek başınıza yapmıyorsunuz işin içinde hem bakanlıklar hem de İŞKUR var. Bir kadının sizinle çalışması için ne yapması gerekiyor?

-Kadın adaylar, başvurularını her ilde İŞKUR İl Müdürlükleri’ne yapabilir. Adayların işe alım süreçleri İŞKUR iş ve meslek danışmanları aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Kadınları istasyonlara yerleştirirken nelere dikkat ediyorsunuz. Çalışmaya başlamadan önce nasıl bir eğitimden geçiyorlar?
-İşe kabul edilen adaylar, eğitim ekiplerimiz tarafından görevlerine hazırlanıyor. Sınıf ve işbaşı eğitimlerini tamamlayıp, başlıyorlar.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÜLKEMİZDE SAĞLANANA KADAR YILMADAN DEVAM!

Sosyal projelerin liderliğini yapan Meltem Okyar Perdeci için “Shell’de Kadın Enerjisi’’ projesinin önemi nedir?
-Bir proje olarak başladı ama kadın istihdamı şirketimizin DNA’sına işleyen, operasyonumuzun vazgeçilmez bir parçası oldu. Sıra dışı sektörlerde, kadının iş gücüne katılması, güçlü ve başarılı olduğunu göstermesi, bizim için çok önemli. Toplumsal cinsiyet eşitliği ülkemizde sağlanana kadar yılmadan devam!

Yorum Bırak