’Inspiration x Istanbul’da tasarım, dekorasyon ve mimari dünyayı bir araya getirdik

Söz verdiğim gibi Inspiration x Istanbul röportajlarıyla karşınızdayıııımmmm🌟🌟

Zihin açıcı bi etkinlikti. Farklı disiplinlerden insanların bi araya gelmesi, fikir alışverişinde bulunması tüm sektörlerin gelişimine katkı sağlıyor. Inspiration x Istanbul da, tasarım, dekorasyon ve mimari dünyayı buluştu. 🏛🎨

Sadece profesyoneller değil, mimar ve tasarımcı adaylarıyla öğrenciler de vardı. Bu sene ilkiydi. Gittikçe daha iyi olacaktır.
.
Öncelikle sözü, bu etkinliği sektöre kazandıran, alanında söz sahibi isimleri bir araya getiren Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu’na bırakıyorum.

Çağdaş Türk mimarisinin önde gelen isimlerinden Gökhan Avcıoğlu ve tasarımcı, dokuma sanatçısı ve akademisyen Fırat Neziroğlu’yla röportaj yaptım. Hızımı alamadım:) Onları da okuyacaksınız. İkisine de ülkemizi yurt ışında başarıyla temsil eden isimler. Bıkıp usanmadan sorularıma yanıt verdikleri için teşekkür ederim🌍🇹🇷👏

Tebrikler! ’Inspiration x Istanbul’da, tasarım, dekorasyon, mimari dünya ile sektör paydaşlarını bir araya getirdiniz. Bu yıl, ilkini düzenlediğiniz Inspiration x Istanbul, bugüne kadar alanında yapılmış en kapsamlı etkinliklerden biriydi. Nasıl geri dönüşler aldınız?
-Son derece iyi geri dönüşler aldık. Her yıl, daha da gelişeceğine eminim. Etkinliğin fikir aşamasından başlayarak, uygulama aşamasına kadar büyük bir heyecan yaşadık. Evet, sektörümüzde bir ilkti. Dünyaya baktığımızda, bu tür etkinliklerin sıkça yapıldığını görüyoruz. Sürekli kendini yenileyen ve gelişen sektörümüze katkı sunmak adına, böyle geniş çaplı bir etkinlik düzenledik. Sonuç bizi çok mutlu etti. Faydalı ve ufuk açıcı bir etkinlik olduğu konusunda tüm katılımcılar da fikir birliği içinde.

Inspiration x Istanbul fikri, hangi ihtiyaçtan doğdu?
-Sektörü oluşturan markalarla olan iletişimimiz çok yoğun. Ülkemizde, mobilya sektöründe kendi ruhunu, özünü yansıtan tasarımlar yapılıyor ve Türk üreticiler markalaşma yolunda farklılık yaratıp, yatırımlarını sürdürüyor. Ülkemizin uluslararası alanda yer alan markaları var. Böylesine atılım içinde olan, dünyada farklı pazarlara girmek için hareket eden bir sektörün, daha çok güç birliğine ve bilgi transferine ihtiyacı olduğuna inandığımız için Inspiration x Istanbul fikrini hayata geçirmek istedik.

Neden bu etkinliğe “Büyük Buluşma” dediniz?
-Bu gibi etkinliklerin en önemli işlevi, bilgi aktarımının ve birlikteliğin sağlanması. Bu yüzden tasarım, dekorasyon, mimari dünya ile sektör paydaşlarını bir araya getirmek istedik. Ve alanında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı etkinlik olduğu için “Büyük Buluşma” tanımının doğru bir tanım olacağını düşündük.

Etkinliğin teması, “Şimdi ve Gelecek” idi…
-Evet. “Şimdi ve Gelecek – Now and Future” teması, sektördeki yeni trendler başta olmak üzere farklı bakış açılarını kapsayan bir tanımlama. “Bugüne nereden geldik, neler değişti, bu dünyada trendler ve eğilimler nereye gidiyor?” konusunu ele almak istedik. İlk defa yapılan bir etkinlik için sektörün temel pozisyonun belirlenmesi ve kavramsal birlikteliğin sağlanması açısından başlangıç noktası olmasını umuyorum.

Etkinliğe, alanında uzman mimarlar, tasarımcılar, ressamlar ve sektörde söz sahibi pek çok isim katıldı…
-Doğru. 2 gün süren Inspiration x İstanbul boyunca, 6 panel, 5 atölye çalışması, özel konuşma etkinlikleri ve özel sergiler gerçekleştirildi. Sektör profesyonelleri, mimar ve iç mimar adayları ile ilgili alanda eğitim alan öğrenciler, sektörde geleceğe ışık tutacak ayrıntıları öğrenme şansı buldu. Panellerin interaktif olması da katılımcıların ufkunu açtı. Ayrıca farklı bakış açılarıyla bir araya gelen sektör profesyonelleri, sektörün daha da ileriye taşınması için görüş alışverişinde bulunma fırsatını yakaladı.

Ülkemizin tasarım ve mimari sektörüne sizce nasıl etkileri olacak?
-Gözlemlediğim kadarıyla sektör paydaşlarının ortaya koydukları ana konuların başında, büyük bir hızla değişen tasarım ve mimari dünyaya ayak uydurma konusu geliyor. Her alanda olduğu gibi gelişim ve değişim çok önemli olmaya başladı. Gerek tüm yaşam alanlarındaki tasarım anlayışı, gerekse günümüz şartlarına uygun mimari yaklaşımlar farklılaştı. Bu yüzden bilgi ve bilgiyi paylaşmak en önemli konuların başında geliyor.

Gelelim Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’ne. Nedir bu merkez?
-Göz bebeğimiz. Eroğlu Holding olarak, 1997 yılından bugüne kadar, başta İstanbul olmak üzere ülkemizin birçok şehrinde, 17 projeyi tamamlamış durumdayız. Bunlar arasında en iddialı projemiz Skyland İstanbul. Skyland HOM da bu projenin en önemli parçalarının başında geliyor.

Burası nedir? Bir mobilya AVM’si mi?
-Hayır. Mimarların, iç mimarların, tasarımcıların ve sektör temsilcilerinin merkezi olması için yola çıktık. 5 senede geldiğimiz noktaya bakınca, önemli gelişimler kaydettiğimizi memnuniyetle görüyorum.

40 BİN METREKARELİK BİR ALANDA, 60’DAN FAZLA SHOWROOM 200’E YAKIN YERLİ VE YABANCI MARKA

Hangi markaları bünyesinde barındırıyor?
-40 bin metrekarelik alanında, 60’dan fazla showroom ve 200’e yakın yerli ve yabancı marka bulunuyor. Bu markalar, dünyanın ve ülkemizin isim yapmış markaları. Her türlü tarza ve beklentiye cevap veren ürünler, orta ve üst sınıfa hitap ediyor. Bu markaların showroom’larında dünyanın ve ülkemizin önde gelen ödüllü tasarımcılarının ürünleri de yer alıyor.

Merkezinizde ayrıca etkinlik ve sergilere yer veriyorsunuz…
-Evet. Bununla da gurur duyuyoruz. Kurulduğumuz ilk günden bu yana, genç tasarımcılara, ürünlerini, tasarımlarını sergileme imkanı sunuyoruz. Bu da onların gelişimlerine katkı sağlıyor. İş birliği yapmalarında önlerini açıyor. Bunun yanında, sektör bileşenlerini bir araya getirmek için de hemen hemen her ay mutlaka farklı temalarda etkinlikler düzenliyoruz. Yola çıkarken amacımız, Skyland HOM’u tasarımın, tasarımcının merkezi olarak konumlamaktı. Ayrıca sektörde, Türkiye’nin dünyada daha üst sıralarda yer almasına katkı sağlayan bir merkez olmak istiyoruz. Bunun için de çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Yorum Bırak