Her yeri, her şeyi foşur foşur temizleyen adam Cem Özkök

Bugün konuğuummm Cem Özkök✨ Her yeri ve her şeyi foşur foşur temizleyen adam.
.
Onu temizlik yaparken izleyince, ‘Ohhhh be’ diyorum!!! İçimin yağları eriyor. Kendi evim temizlenmiş gibi rahatlıyorum, mutlumoluyorum. İçimde bi şeyi tetikliyor onun foşur foşur temizleyen hali, kovayı, viledayı, bezleri alıp temizlik yapasım geliyoo, yapıyorum da bazen Ekip olarak hastasıyız, terapi gibi izliyoruz videolarını… Sadece biz değil milyonlar izliyoooo
.
.
Onu yakından tanımak, “neden bu düzen ve temizlik merakı” diye sormak istedim. DM’den yürüdüm, sağ olsun kırmadı röportaj teklifimi kabul etti. Onu bulmuşken merak ettiğim pek çok şeyi sordum. Uzun bi röportaj oldu. İki post halinde buradan okuyabileceksiniz.
.
.
Cem’in temizlik olan ilişkisi, sadece kişisel bir tercih olmanın ötesinde, çevresine ve topluma faydalı olma amacı da taşıyor. “Yakın çevrem bu kadar ilgiliyse, arkadaşlarımın arkadaşlarına da bir faydam olsun” diye çıktığı yolda, 2 milyon takipçisine ilham veriyor. “Eli değmişken”, çeşmeleri, şadırvanları, okulları da temizliyor! Bunu da çok kıymetli buluyorum. ‘Herkes kapısının önünü temizlese, dünya çok daha yaşanılır bir yer olurdu” diyor. ☘️ Haksız mı?Sözü Cem’e bırakıyorum

Sen, temizlik yaptıkça, ben rahatlıyorum… Oh be diyorum… İçimin yağları eriyor:)) Koşup benim de temizlik yapasım geliyor, bazen yapıyorum da… Ama merak da ediyorum: Neden? Neden bu düzen ve temizlik merakı?
-Çünkü bana iyi geliyor, ruhuma iyi geliyor! Temizlik ve düzen beni mutlu ediyor, motive ediyor. Bana iyi gelen bir şeyi başkalarıyla paylaşmakta da bir sakınca görmüyorum. Bir yazı okumuştum. “Temizlik videoları izlemek psikolojiye iyi gelir, yapmış gibi hissettirir ya da yapmak için motivasyon verir” diyordu. Gerçekten de öyle. Geri dönüşlerden ve yorumlardan anlıyorum ki benim videolarım da iham veriyor. Değişim ve dönüşüm hikayelerim, insanların içindeki bir dürtüyü tetikliyor. Hep birlikte foşur foşur temizliyoruz!

O zaman sana, “foşur foşur temizlik akımı”nın baş temsilcisi diyebilir miyiz?
-Hahahahaha. Ne istersen de. Sokaklarda temizlenmeye muhtaç bir yerin önünden, kayıtsızca geçemiyorum mesela. Gönlüm el vermiyor. Kolları sıvayıp temizlemeye başlıyorum. Bunu da aslında, herkesin yapılabileceğini göstermek için paylaşıyorum. Aslında bir tür sosyal farkındalık, sosyal sorumluluk projesi benim için. Karşılığını da bulduğunu düşünüyorum. “Foşur foşur temizlik akımı” artık daha sık gündeme geliyor. Belediyeler bile daha çok ilgi gösteriyor. Temizlik yayıldıkça, ben mutlu oluyorum.

BEN HEP BÖYLEYDİM, YETİŞTİRİLME ŞEKLİMLE DE ALAKALI. BÖYLE BİR HAYATIN İÇİNE DOĞDUM, BÜYÜDÜM. AMA AYNI ZAMANDA YAPI VE KARAKTER MESELESİ

Nasıl başladı bu iş?
-3 yaşındayken, koltuğa süpürgenin fişini takıp, ‘wuuu’ diye ses çıkarıp evi süpürürmüşüm! Her yaşımda, her dönemimde böyleydim yani. Hijyen ve düzene aşırı dikkat ederim. Kıyafetlerim hep temiz olacak, lekesiz olacak, ütülü olacak. Elbette yetiştirilme şeklimle de alakalı. Ben böyle bir rutinin ve hayatın içine doğdum, büyüdüm. Başka türlüsünü bilmiyorum. Ama aynı zamanda yapı ve karakter meselesi.

FAZLASIYLA TİTİZ BİR BAŞAĞIM

Dünyayı temizleme arzusu mu bu? Obsesif kompulsif bozukluk mu? Ya da Başak burcu filan mısın?
-Hahahaha. Tam bir başak burcuyum, fazlasıyla hem de. Evet çok titizim. Ama psikolojik bir sorunum olduğunu sanmıyorum. Gerçi olan da var demez di mi:)) Evimde evcil dostumla yaşıyorum. Arkadaşlarım gelip gider… Yenilip, içilir, kirlenir. Normal olan ne varsa evde yaşanır. Benim olayım, sonrasında başlar. Herkes gider ve ben detaylı temizliğe girişirim. Kimseyi o anda rahatsız etmem.

Çöplerini bırakan, izmaritleri sokağa atan, yosunlaşmış şadırvanlardan rahatsız olmayan, kısacası çevresini ve yaşadığı yeri kirleten insanlara karşı çıkıyorum. “Herkes kapısının önünü temizlese dünya çok daha yaşanılır bir yer olurdu” diyorum. Bu inançla bütün ülkeyi, hep beraber zevkle ve foşur foşur temizlemeye niyet ettim. Benzer niyetler, bir şekilde ortak noktalarda buluşuyor. İnşallah giderek her yer, daha da yaşanabilir bir hale gelecek.

YAKIN ÇEVREM BU KADAR İLGİLİYSE ARKADAŞLARIMIN ARKADAŞLARINA DA BİR FAYDAM OLSUN DEDİM…

Düzenli ve disiplinli bir hayatın, başarıyı getirdiğine inanıyorum, erken kalkıp, sistemli şekilde hareket ederken, bir şeyleri düzene koyarken, yakın çevremin de pozitif şekilde etkilendiğini, temizlik ve düzenle ilgili çeşitli soru sorduklarını fark ettim. Yakın çevrem bu kadar ilgiliyse arkadaşlarımın arkadaşlarına da bir faydam olsun dedim, deneyimlerimi, bilgilerimi Instagram’da paylaşmaya karar verdim.

ÇORAPLARIMI, GÖMLEĞİMİ YERE ATMAK MI?!

Sen hiç çoraplarını, gömleğini oraya buraya atan bir adam olmadın mı?
-Sadece banyoya girerken, soyunurken, vs… En fazla da banyoda yere atmışımdır. Sonra hemen kirli sepetine:)
Kimileri bin yıl boyunca lavaboyu ovmadan, temizlemeden yaşayabilir… Aklına bile gelmez… Rahatsız da olmaz…
-Ah! Ben öyle yaşayanları düşündükçe bile rahatsız oluyorum… Zor olmalı. Ama onlara da sorsak, benim hayatım zor 🙂 Düzensizlik beni mutsuz eder. Yok, çıldırtır!

Gece mesela, ev dağınıkken uyuyamaz mısın? Mutfağı leş halde bırakırsan, gözüne uyku girmez mi?
-Girmez! Uyumam… Tertemiz bırakır, her yeri kontrol eder, öyle uyurum. Koltuk toplanır, mutfak temiz bırakılır, takviyeler içilir ve uyunur. Eve yeni taşındığım zaman, bir gecede tüm işleri bitirmiştim… Bir keresinde de yeni yıla girerken, evde davet vermiştim… Herkes gittikten sonra ben gece yarısı temizlik yapmıştım:))

Hangi dürtü sana bunları yaptırıyor…

-Hem hijyen ve düzen merakım hem de ertesi gün kalktığım zaman, bir önceki günün işini yapmayı istememek… Sabah sporumu, kişisel bakımımı daha rahat yapabilmek… Anı ve o günü kaçırmama isteği de bunları yaptırıyor…

Hiç psikoloğa gitmeyi düşündün mü?
-Yok, düşünmedim. Bu durumdan rahatsız olsaydım giderdim elbet. Rahatsız değilim ki!

Instagram’da paylaşmaya başladığında, bu kadar ilgi göreceğini düşünmüş müydün?
-Kesinlikle hayır! Kendimi ve normalimi paylaşıyordum çünkü. Hatta başlarda, tepkilere şaşırıyordum…

CİNSİYETÇİ, ALAYCI YORUM YAPAN ERKEKLER DE VAR ADIRMIYORUM

Neden izliyor insanlar sence?
-Kimi kendi yapamadığı için beni eleştiriyor, yani eleştirmek için izliyor… Kimine sesim ve konuşmam, terapi gibi geliyor… Kimine motivasyon oluyor, beni izleyip, gaza gelip, temizlik yapıyor… Kimi temizlik yapmayı öğrenmek istiyor… Çok olumlu, sevgi dolu binlerce yorum ve mesaj alıyorum her gün. Bebekli ve çocuklu anneler “Çocuğunuz olsun da göreyim sizi!” diyorlar. Onlar da haklı! Beni takip etmeyen ama yazmış olmak için yazan alaycı erkekler de var. “Babasıyla arası iyi olan erkek, 1 lahmacun yiyen erkek, annesinin prensesi, gay misin, sanayide tanıdığı olmayan erkek” şeklinde cinsiyetçi şeyler yazabiliyorlar. Aldırmıyorum.

GEÇMİŞTE KÖŞE YAZARIYDI

Milliyet.com.tr’de köşe yazarlığı da yaptın geçmişte. Bu kadar popüler miydin?
-Değildim. Fonksiyonel beslenme sürecime yönelik tecrübelerimi paylaştığım yazılardı onlar, belirli bir kitleye hitap ediyordu. Bu yüzden de sadece ilgilisi okuyordu.


Ev temizliğinde en zorlandığın yer neresi?
-Zorlanmak denmez ama detay yaptığım zaman her yer ayrı şekilde oyalıyor. Salon, mutfak, banyo… Giyinme odası özellikle. Biraz fazla detaycıyım.

TEMİZLİĞE FAZLA ZAMAN HARCADIĞIMDA, BUNU SOSYALLİKLE DENGELEMEYE ÇALIŞIYORUM

Bavul temizliği diye başlayıp, sonunda tüm banyoyu temizliyorsun. Çamaşır makinesinin içini bile… İzlerken bizim için keyifli de seni zorlamıyor mu?
-Hayır. O dengeyi bir şekilde tutturduğumu düşünüyorum. Kafam şöyle çalışıyor: “Önce ben iyi olmalıyım, sağlıklı olmalıyım ki evimle ilgilenebileyim…” Kendi bakımım, sabah rutinlerim, spor yapmam, sosyal olmam, vs… Bunların hepsi beni motive ediyor ve o dengeyi yönetmemi sağlıyor. Bavul temizlemek bile benim için bir keyif oluyor o zaman. Tatilden eve dönerken bunu düşünmek beni yormuyor, aksine heyecanlandırıyor. Ardından tüm kirlenen alanları, gezilen yerleri temizliyorum. Sonra o keyifle içilen kahve yok mu…

Zaman zaman temizlik tutkunun, seni ele geçirdiğini düşünüyor musun?

-Bazen. Fazla zaman harcadığımda. Bunu sosyallikle dengelemeye çalışıyorum.

TEMİZ İÇERİKLİ BESLENEN BİRİ OLARAK, RESTORANLARDA İSE SAĞLIK BOYUTUNDA TİTİZİM

Misafirliğe gittiğinde, n’oluyor peki? İlk olarak hangi alanlara dikkat ediyorsun?
-Samimi olmak gerekirse, eğer pis bir evse, yere basarken içim bir hoş oluyor 🙂 Örneğin mutfak tezgahı ve yerler yağlıysa ya da yerlerde toz uçuşuyorsa iğrenme geliyor. Sonrasında o yere bastığım çoraplarla ayakkabımı giyecek olmak rahatsız edebiliyor beni. Öyle bir durumda kendi evime girerken çorabımı her şekilde çıkarıyorum. Sosyal ortamda, bu tutumum hayatımı ve o anı etkilemiyor tabi. O andan keyif alıp, anı yaşıyorum. Kirli bir alan gözüme kestirirsem, “Nasıl bu kadar pis olabilir” diye içimden geçiriyorum sadece 🙂 Temiz içerikli beslenen biri olarak, restoranlarda ise sağlık boyutunda -iyi yağ vs- daha titizim.

GEÇEN GÜN YENİ BEBEĞİ OLAN BİR ARKADAŞIMA GİTTİM VE BEBEĞİN ODASINI TEMİZLEYİP, DÜZENLEDİM. TAMAMEN DESTEK AMAÇLI

Evine gittiğin birine, temizlik konusunda bir eleştiri ya da övgüde bulunuyor musun?
-Yakın arkadaşımsa ikisini de yaparım. Alınmazlar asla. Aksine benim söylemem onlar için bir kriter oluyor.

Birinin evine gittiğinde, dayanamayıp temizliğe giriştiğin oluyor mu?

-Dayanamamak değil de yardım amaçlı yaptığım oluyor. Geçen gün yeni bebeği olan bir arkadaşıma gittim ve bebeğin odasını temizleyip, düzenledim. Tamamen destek amaçlı. Gittiysem bir faydam olmalı…

KİMYASAL KULLANMADIĞIM İÇİN BENİM YUMUŞATICIM DA LAVANTA YAĞI, ODA KOKUM DA…

Lavanta yağın olmazsa ne olur? Alametifarikası ne bu lavanta yağının?
-Lavanta kokusunu çok severim. Kimyasal kullanmadığım için benim yumuşatıcım da lavanta yağı, oda kokum da… Silme sularına eklediğim sıvıda lavanta kokmalı… Eve girdiğim zaman mis gibi lavanta kokuyor. Artık Türkiye lavanta kokuyor!

Cem Özkök temizlik ordusu kurmayı düşünür müsün?
-Böyle bir ordu şimdiden hazır. Köy okullarını temizlemeye başladık bile. İl il gezip, ihtiyaçlarını giderip, okulları temizleyeceğiz. Okullarda sağlık açısından çamaşır suyu kullanılmamalı. Bunu vurgulamak üzere, bir sınıfı sirke ile temizledim. Basına da bu şekilde yansıdı. Yani amacıma ulaştım.

Pek çok temizlik şirketi seninle iş birliği yapmak istiyordur…
-Evet. Her gün yüzlerce iş birliği maili alıyorum. Öyle seçiciyim ki ancak birkaç tanesini değerlendirmeye alabiliyoruz. Kimyasal deterjan firmalarının hepsini geri çeviriyorum. Kimyasal, sentetik bileşen içeren, renklendirici, tatlandırıcı içeren hiçbir ürünle iş birliği yapmıyorum. Koltuk ve halı yıkama firmaları da oldukça ilgi gösteriyor. Evimde, kişisel bakımımda ve beslenmemde kullanmadığım, rutinime dahil edemeyeceğim hiçbir ürünle gözükmeyi doğru bulmuyorum.

Yorum Bırak