‘Hepsiburada’da inanılmaz indirim: Bugün günlerden Efsane Cuma


BUGÜN o gün.
Hepsiburada’da yüzde 80’e varan bir indirim var bugün. Milyonlarca üründe. Çıldırır insan. Ama çıldırmayın. Sakince listenizi yapın. Ben de yaptım ayıptır söylemesi. Evet, Hindistan’dayım ama İstanbul’daki evin ihtiyaçları bitmiyor ki…
Bu “indirim” de sihirli bir kelime, duyunca gözleri ve kulakları dikiveriyor insanın…
“Aman bir şey kaçırmayayım!” diye…
Tuvalet kâğıdı, diş macunu, deterjan, mutfak havlusu, temizlik malzemeleri gibi stoklanacak bir sürü gündelik malzemeyi hepsiburada’nın “Efsane Cuma” indiriminden karşılıyorum.
Bir de kahve makinesi var göz koyduğum… Bir de otomatik çay makinesi, kısmetse onları da alacağım. Çay makinesini Hindistan’a getiresim var…
Bugünkü konuğum, Emre Ekmekçi. Tarsus Amerikan Lisesi mezunu parlak bir arkadaş. İnteraktif pazarlama üzerine Columbia’da yükseks lisans yaptı. 12 sene Amerika’da kaldı. Şu anda hepsiburada’nın Ticari Grup Başkanı. Bugünün anlam ve önemini güzel anlattı. Emre’ye teşekkür ediyorum…

– Bugün çılgın bir gün… Damarlarımızdan alışveriş akıyor…
Evet. Çünkü bugün “Efsane Cuma.” Bu ismi biz taktık, aslı biliyorsunuz: “Black Friday.” Bizde olmayan bir şeydi. Ama ilginçtir, Türkiye’deki internet aramalarına bakınca, son 3 yıldır, özellikle bugün bir kıpırdanma olduğunu fark ettik.

– Bu ne anlama geliyor?
Artık Amerika’daki o deli indirimleri ve kapılara yığılan insanları haberlerden mi görüyorlar nedir, bizde de bugün büyük indirim olacağını varsayıyorlar. Biz de dedik ki, “Madem tükecininin böyle bir talebi var, o zaman buna cevap verelim!” Geçen sene ilkini yaptık. Bu sene 2’cisini bugün yapıyoruz.

– Nasıldı geçen seneki sonuçlar?
Bir günde yaptığımız satışın 10 katını yaptık geçen sene. Bugün de, bir ayda yaptığımız satışı yapmayı hedefliyoruz.

– Vayyyy! Sizin için şahane de… Bize faydası ne?
Pek çok ürünü yüzde 50, hatta yüzde 80 indirimli satın alabilme fırsatınız var.

– Nasıl oluyor bu?
Biz gittik markalarla, perakendecilerle, yöneticilerle konuştuk. Zaten herkes, yılbaşı sonrası indirim yapıyor. Dedik ki, “Bunu sonradan yapacağına baştan yap! Ve tek günde yap!” Ve onları ikna ettik.

– Bunun müthiş yararlı bir şey olduğunu bize nasıl kanıtlarsınız?
Şöyle, yeni doğmuş ya da bir yaşında bebeği olan bir genç çiftin, aylık bebek maması, bebek bezi, ıslak mendil vs. masrafı aşağı yukarı 380 lira gibi. Efsane Cuma’da yani bugün bizden 160 liraya kapatıyor işi!

– İyiymiş…
Ya da Türkiye’de bir salon yenileme 3500 liraya mal oluyor. Koltuk, orta masa, lambader vs. Bizde bunu, bugün 1200 liraya yapabiliyorsunuz. Salon toptan değişiyor. Ya da evin tüm beyaz eşyalarını satın almak normalde 5 bin liralarda. Ama bizden alırlarsa 2500 liraya alabilecekler. Hani insanlar, dönem dönem olan indirimlerin peşindedir ya, biz diyoruz ki, “Biz senin yerine hepsini bulduk, gittik konuştuk, onların tamamını bir güne soktuk! Sen de yorulma, biz de yorulmayalım. Hepsini buradan bugün al, rahatla!”

– En yüksek indirim nelerde var, ne kadar? Bir liste var mıdır?
Olmaz mı? Ama o kadar fazla ürün var ki. 6 milyona yakın ürün var! Kimin ne ihtiyacı olduğunu biz bilemeyiz. Çok değişik sepetler var. Benim köpeklerim var mesela, ben indirimli köpek maması alacağım. Tasmalarını, köpeklerin evlerini yenileyeceğim. Ufaklığa Lego alacağım. Bizde oto lastik de var, bebek bezi de var. Ev dekorasyonu da var, kozmetik de. Ben hem Migros’um hem Koçtaş’ım hem e-bebek’im. Koskoca bir AVM’deki her şeyim ben.

– Yüzde 80’e varıyor mu indirim gerçekten?
Varıyor. Gerçek yani. Aşanlar da var. Apple Store’un 4200 liraya sattığı iPhone’u, biz 3600 liraya satıyoruz.

– Nasıl yapabiliyorsunuz?
O telefon Amerika’da zaten 900 dolar. Biz de burada en iyi fiyatı veriyoruz. Ki her şey garantili. Kaçak şey bizde olamaz zaten. Normal bildiğin Apple Store’dan alacağın şeyi buradan alabiliyorsun.

10 BİN KOBİ’NİN ÜRÜNÜ SATIŞTA

Biz bu satışı kendi başımıza yapmıyoruz. 10 bin tane KOBİ var bizimle beraber satan. Afyon’da bir kırtasiye var. Benim ufaklığın parmak boyalarını hep ondan alıyorum mesela. Adana’da bir beyaz eşyacı var. Daha on bin tane KOBİ var. İşte onlarla birlikte “Ekstra bir ekonomi yaratabilir miyiz?” dedik. Yılı uzattık aslında. Evet, 12 ay satış yapıyoruz ama bu şekilde bir ay daha ekleyebilir miyiz diye uğraşıyoruz…

YAŞASIN! KADIN GİRİŞİMCİLER DE EFSANE CUMA’DA

– Hepsiburada olarak 1180 kadın girişimciye şahane bir şey yapıyorsunuz. Onlara pozitif ayrımcılık uyguluyorsunuz…
Evet, bundan çok gurur duyuyoruz. Hem onlara verdiğimiz destek tarafında hem de müşterileri onlara yönlendirme tarafında kadınları teşvik ediyoruz. Bizim ana sayfamıza gelen müşteriyi, “Bak girişimci kadınlara seni yönlendireyim!” diye bir yerimiz var. Çünkü kadın gücüne inanıyoruz, kadın girişimcileri desteklemek gerektiğine de. “Efsane Cuma”da tabii ki o kadınların indirimli ürünleri de var!

EŞİM NESLİŞAH’LA OTURDUK BİZ DE BİR LİSTE YAPTIK

– Siz kendiniz için neler alacaksınız?
Dün eşim Neslişah’la oturduk, akşam bayağı bir liste yaptık. Bir kere, evin temel ihtiyaçlarını sıraladık. Bir de stok edebileceğim deterjan, ampul, pil ve almazsam sonradan pişman olacağım her şeyi yazdım. Eşim eksik kozmetiklerini de ekledi. Bizim ufaklık 3 yaşında, onun oyuncaklarını da ihmal etmedik tabii. Bir de önümüz kış, çok güzel North Face Colombia montlar var, kayağa da gideceğim diye eldiven de yazdım listeme. Bir de ev alacağım, çok kararlıyım!

– Nasıl yani ev?
Biz NEF’le de anlaştık. Erden de Tarsus Amerikanlı. NEF’in yeni projesi Çekmeköy’de. Geçen gün lansmanını yaptılar, iki günde neredeyse tüm daireleri sattılar. İkinci fazının ilk lansmanını bizim platformda yapıyoruz. Bir artı bir daireyi, lansman fiyatının da yüzde 10 altında satacağız…

KARGO DA BEDAVA HER ŞEY KAPINDA

– Ben şu anda Hindistan’dayım ama gündelik tüm ihtiyaçlarımın listesini yaptım; tuvalet kâğıdı, deterjan, temizlik malmezeleri… Benim gibi gündelik ihtiyacını sizden karşılayan kaç milyon insan var?
Çok. O kadar büyük bir kolaylık ki aslında. İnsanlara kendilerine ayıracak zaman yaratıyoruz. Alışverişe keyif için gitsin ve hiçbir şeyi eve taşımasın. O devir bitti. Artık niye her şey evine, kapına gelmesin ki? Ki biz İstanbul’da aynı gün getiriyoruz. Şimdi kargoyu da bedava yaptık…

– O nasıl oldu?
E ürünlerde yüzde 80’e kadar indirim yaptık, kargoda da yüzde 100!

– Bugün hepsiburda’da çok yığılma olursa, altyapınız bunu karşılayabilir mi?
Karşılar. Çünkü biz 364 gün, bugün için çalıştık. 10 milyonun üzerinde insanın bir anda geleceğini bekliyoruz. Buna da hazırlıklıyız.

CEM YILMAZ’IN MEŞHUR ETTİĞİ SCOOTER DA İNDİRİMDE

– Başka yerde bulamayacağımız neler var?
Cem Yılmaz’ın meşhur ettiği bir elektrikli scoter var, bugün ondan da satıyoruz.

– Kaç para?
Normalde 7500 lira, biz 4500’e satacağız. Biz sayfamızı, “Al bunda yüzde 50 indirim, bunda yüzde 70 indirim!” diye düzenlemedik. Dedik ki, “Eğer pet seviyorsan buraya gir.” “Star Wars’çılar buraya.” “Balıkçılar buraya.” “Ürünleri arayabilirsin de biz sana böyle kodlar da yaptık!” Çıfıt çarşısı gibi değil yani! İndirimlerdeki en büyük sıkıntı budur çünkü. Tamam indirim var ama ne alacağım? Biz dedik ki “Sen, yeni evli bir çiftsen ve ev döşeyeceksen, normalde bu 8 bin lira. Ama sen, 3 bin liranın altında ev döşemek istiyorsan bize gel. En kaliteli ve en indirimli alacağın şeyler bizde. Beyaz eşyasıyla beraber her şeyi tamamlayabiliyorlar.

– 3 bin nasıl oluyor bu?
Oluyor işte! Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, koltuk… Türkiye, yurtdışına göre ucuz. Şimdi kur arttı ama biz kur artışını daha hiçbir şeye yansıtmadık. Fiyatlar yakında artacak. Artmadan önce bence son fırsat. Bizim ekip şunu diyordu “Acaba satmasak mı, fiyatlar artacak… Tutalım!”

– Niye öyle yapmadınız?
Niye yapayım! Ben tüketiciyle aramda bir aşk kurmaya çalışıyorum. İleride çok daha fazla kâr edeceğim diye stokçu olmamın bir manası yok. Aşk kolay kurulmuyor, benim de fedakârlık etmem gerekiyor!

Yorum Bırak