Hadi ne duruyorsunuz… Mutlaka başvurun! 100 gün 100 kıza koçluk desteği

İşte bu ya! Molped’den çok anlamlı bir sosyal proje! Destekliyorum, alkışlıyorum! Veeee gençlere yönelik bu tür projelerin artmasını diliyorum. “100 gün, 100 kıza destek koçluk programı…” inanılmaz hoşuma gitti.


Proje gerçekten faydalı… Genç Kızlar! Kendinize koyduğunuz bir hedefiniz varsa, 18 yaşın üzerindeyseniz ve hedefiniz doğrultusunda koçluk almak istiyorsanız www.kizsozu.com sitesi üzerinden başvuru yapabiliyorsunuz. Durmayın yapın. Aşağıdaki soruları yanıtlayacaksınız.

– Hedefim nedir?
– Hedefimde bugün neredeyim?
– Bu hedefe ilerlerken 100 gün içinde başarmak istediklerim neler?
– Hedefimi başarıyla tamamladığımda hayatımda neler değişecek?

Kendi alanlarında uzman olan jürinin seçeceği 100 genç kızdan biri olursanız, bu ücretsiz koçluk programına katılmaya hak kazanacaksınız. Bu arada beni de jüriye aldılar, sektirmeden kabul ettim. Çok da hoşuma gitti. Belki uzmanlığım yok ama bu ülkede en çok gençlere ve kadınlara inanıyorum. Ve onların desteklenmesi için elimden geleni yapmaya hazırım.

Koçluk programının detaylarını, Molped’in tüm stratejik planlama ve uygulama süreçlerine liderlik eden Gülhan Eğilmez’e sordum. Şahane bilgiler verdi, teşekkür ederim…

GÜLHAN EĞİLMEZ: GELECEĞİNE YÖN VERMEK İSTEYEN GENÇ KADINLARIN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMALARINI DESTEKLEYEN ÇOK YÖNLÜ BİR PROJE

Tebrikler! Molped olarak yeni bir “sosyal proje”ye imza atıyorsunuz. “Kız Sözü” kampanyanız kapsamında, 100 gün boyunca, 100 kıza ücretsiz koçluk vereceksiniz. “Kız Sözü Koçluk Programı” hem çok değerli hem de heyecan verici. Neler hissediyorsunuz?
-Bomba gibi hissediyorum! “Kız Sözü”, genç kadınları hayatlarına sahip çıkmaya davet eden bir çağrı. Geleceğine yön vermek isteyen kadınların, kendi ayakları üzerinde durmalarını destekleyen çok yönlü bir proje. Elçin Sangu’yla “Kız Sözü” mottosu üzerinden başlattığımız kampanyada; genç kadınları, kendilerini keşfetmeye, içlerindeki gücü fark etmeye ve başarı kapılarını açmaya davet ettik. Ama biz, sadece bu daveti yapmakla yetinmedik. Onların hayallerini gerçekleştirmelerini desteklemek için de, “Kız Sözü Koçluk Programı” geliştirdik.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEKİ GENÇ KIZLARA ÇAĞRI YAPIYORUZ LÜTFEN SİZ DE KATILIN!

Bu koçluk programıyla neyi hedefliyorsunuz?
-Genç kadınların, profesyonel koçluk desteğiyle, hedeflerine ulaşma yolunda, kendilerine verecekleri sözleri yerine getirmeleri için, koçluğun yaptığı en önemli değer olan “kendi güçleri”ni fark etmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Yani aslında adı üstünde; “Kız Sözü Koçluk Programı”, genç kızların kendilerine bir kız sözü vermelerini ve başarıya giden yolda, o sözden vazgeçmemelerini istiyoruz.

Kimleri kapsıyor bu program?
-18 yaş üstünde olan, bir hedefi olan ve hedefi doğrultusunda koçluk almak isteyen her kadını…

Türkiye’nin her yerinden genç kızlar katılabilecek mi?
-Elbette! Türkiye’nin her yerinden genç kızları davet ediyoruz.

Kriterler ne?
-Başvurular arasından 100 genç kız seçeceğiz. Seçilen gençler, ünvanlı koçlarla altı görüşmeden oluşan koçluk programına dahil olma hakkı kazanacak. Adaylarımız, www.kizsozu.com sitesi üzerinden yapacakları başvuruda; “Hedefim nedir?”, “Hedefimde bugün neredeyim?”, “Bu hedefe ilerlerken 100 gün içinde başarmak istediklerim neler?”, “Hedefimi başarıyla tamamladığımda hayatımda ne değişecek?” gibi soruları yanıtlayacak. Bu yanıtlarla yapılacak başvurular, her biri kendi alanında uzman, farklı disiplinlerde tecrübesi olan değerli jüri üyelerimiz tarafından değerlendirilecek.

BAŞVURULAR, 14 EKİM’E KADAR SÜRECEK KATILMAYA HAK KAZANANLAR, 30 EKİM’DE ANONS EDİLECEK

Jürimizde kıymetli isimler yer alıyor: Hayat Kimya Strateji ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcımız Aysel Aydın, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Billur Ülger, sevgili marka yüzümüz Elçin Sangu, gazeteci- yazar Elif Ergu, TUHİD Başkanı Gonca Karakaş, KA Danışmanlık Kurucusu ve Master Koç Sami Bugay, Muse Ceo’su Serdar Ekrem Şirin. Ve sen Ayşe’cim. Başvurular 21 Eylül ile 14 Ekim arasında yapılabilecek. Programa katılmaya hak kazananlar da 30 Ekim’de anons edilecek.

KİM OLURSANIZ OLUN, HANGİ KONUMDA OLURSANIZ OLUN NİTELİKLİ BİR KOÇ DESTEĞİNİN İNANILMAZ FAYDASINI GÖRÜRSÜNÜZ!

“100 gün boyunca 100 kıza koçluk” kimin başının altından çıktı?
-Benim! Çünkü bizzat faydasını gördüm. Aldığım koçluklarla kendimi inanılmaz geliştirdim. Kişinin kendisini dışarıdan görebilmesini sağlıyor. Ama tabii başta böyle düşünmüyordum. İlk direktör olduğumda, “koçluk desteği alacaklar” listesinde, kendi ismimi de görünce bir fena olmuştum. “Yoksa beni yetersiz mi görüyorlar?” demiştim. Ama programa dahil olduktan sonra, koçluğun herkesin hayatında bir fark yaratabileceğini gördüm. Kim olursanız olun, hangi konumda olursanız olun, nitelikli bir koç desteğinin inanılmaz faydasını görürsünüz! Kendim de pek çok koçluk desteği aldıktan sonra, yaşamda değer yaratan bu desteği, ihtiyaç duyan insanlara, özellikle de kadınlara ulaştırmak için kendime “kız sözü” vermiştim. Şimdi bu sözü tutabildiğim için çok mutluyum. Kendi hayatımdaki anlam arayışı yolculuğumda, bana katkısı o kadar yüksek oldu ki, buradan aldığım faydayı yansıtmak benim için çok değerli…

100 GÜN BOYUNCA ULUSLARARASI GEÇERLİLİĞİ OLAN SERTİFİKA SAHİBİ KOÇLARLA ÇALIŞACAKLAR

“Koçluk, terapi değildir, danışmanlık değildir, eğitim değildir, felsefe değildir, inanç değildir, yol göstericilik- mentorluk değildir” diyorsunuz. Peki nedir koçluk?
-Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) koçluğu, “Kişisel ve mesleki potansiyeli en üst düzeye çıkarmak için ilham veren, düşünmeye teşvik eden yaratıcı süreçte, bireyle kurulan ortaklık ilişkisi” olarak tanımlıyor. Yani, istenen performansa ulaşmak için, koç ve koçluk alan arasında kurulan planlı bir gelişim ilişkisi. Amaç, kişinin kendi belirlediği hedefe, koçun desteğiyle ulaşması ve sorunlarının üstesinden tek başına gelmeyi öğrenebilmesi…

Katılımcılar 100 günde tam olarak ne öğrenecek?
-Uluslararası geçerliliği olan sertifika sahibi koçlarla çalışacaklar. Koçlar, genç kızların, potansiyellerini açığa çıkarmalarına yardımcı olacaklar. Yani; hedeflerine ulaşma becerilerini geliştirme, odak alanları belirleme, problemlere farklı ve yaratıcı bakış getirebilme, fırsatları görebilme, eyleme dönüştürebilme ve “değişim”i yönetebilmeleri gibi konularda onlara destek olacaklar.

Size bugüne kadar aldığınız koçluklar, en çok ne öğretti?
-Başıma gelen bütün olaylarda karşı tarafta bir sorun bulup, o sorunu, en yakın arkadaşlarıma teyit ettirip yaşama devam ediyordum. Oysa, hayatımda tekrar eden “pattern”lar vardı. Oyuncular değişiyordu, değişmeyen sorunların niteliğiydi. Aldığım koçluklar bana olayların içinden sıyrılıp dışarıdan bakabilmeyi, en önemlisi de kendime bakabilmeyi öğretti.

Eski Gülhan neyi yanlış yapardı, aldığı koçluklardan sonra neyi doğru yapmayı öğrendi?
-Eskiden hedefime giden yolda, önüme bir bariyer çıktığında, şanssız olduğumu düşünür, “kurban” rolüne bürünür, bütün enerjimi kaybederdim. Şimdi önüme herhangi bir konuda bir bariyer çıktığı zaman, “Bunun içindeki fırsat ne? Hediyesi ne? Bana ne göstermeye çalışıyor?” gibi farklı açılardan bakabilmeyi başarıyorum. Ve o açıları gördükçe, enerji doluyorum!

GENÇ KIZLARI, KENDİ KAYNAKLARI YETENEKLERİ VE POTANSİYELLERİYLE BULUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ

Siz, koçluk programına seçilen 100 genç kızın, 100 günün sonunda en çok ne öğrenmesini istiyorsunuz?
-Genç kızları, kendi kaynakları, yetenekleri ve potansiyelleriyle buluşturmayı hedefliyoruz. Kendileriyle ilgili farkındalıklarını artırmalarını, güçlü ve gelişmeye açık yönlerini geliştirmelerini, onları başarıya götürecek yolları keşfetmeyi öğrenmelerini istiyoruz. Kısacası amacımız, hedeflerine giden yolda kendilerine verecekleri sözleri yerine getirmeleri için, kendi güçlerini fark etmelerini sağlamak!

“KIZ SÖZÜ”NÜN ATAERKİL KÜLTÜRDEKİ KADIN-KIZ AYRIMIYLA, ZERRE KADAR İLGİSİ YOK!

Kampanyanızda, “Kız Sözü” diyorsunuz… Nedir “Kız Sözü”?
– Toplumdaki yerleşik önyargıyı değiştirme yönünde, vermeye çalıştığımız mesajlardan biri. “Kız Sözü”nün itibarlı ve güvenilir olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Ama bu sözü, kadınların en çok da kendilerine vermeleri gerektiğini, verecekleri bu sözle, geleceklerine sahip çıkmalarını, geleceğe daha sağlam adımlarla yürümelerini istiyoruz.

“Erkek Sözü”nden farkı ne?
-Yok aslında. Bizim genç, eğlenceli, samimi, cesur, özgüvenli marka kimliğinin ve söylemlerinin devamı niteliğinde. Erkek sözüyle aralarında bir fark olmadığını söylüyoruz. “Kız sözü”nün de, “Erkek sözü” gibi itibarlı ve güvenilir bir taahhüt olduğunu vurgulayarak ayrımcılığa karşı net duruşumuzu gösteriyoruz. “Kız Sözü”nün arkasında; kendine inanan, özgüvenli, güçlü ve başarılı kadınlar, kadın – erkek eşitliği ve kadınların birbirine olan güçlü desteği var.

Neden “Kadın Sözü” değil, “Kız Sözü”?
-Bunu çok soruyor, insanlar. “Kız Sözü”nün ataerkil kültürdeki kadın-kız ayrımıyla, zerre kadar ilgisi yok. Bugün her yaştan kadın, birlikte yaptıkları etkinlikler için “Kız kıza” tabirini kullanıyor. Siz de kullanmışsınızdır, “Bugün kız kıza alışveriş yaptık, kız kıza tatile gittik” gibi… Biz de tamamen bu bağlamda kullandık ve kullanıyoruz.

KADINLARIN BİRBİRLERİNİ DESTEKLEMELERİ VE DAYANIŞMA İÇİNDE OLMALARI ÇOK ÖNEMLİ

Peki sizin kendinize verdiğiniz bir ‘’Kız Sözü’’ var mıydı? Ve o sözü tutabildiniz mi?
-Benim çocukluktan itibaren en büyük hayalim, Türkiye dışında bir Türk olarak, başarılara imza atmaktı. Son yıllarda farklı kategorilerde yaptığımız başarılı işler, kendime verdiğim sözü yerine getirmemi sağlıyor.

İnsanın kendisine söz vermesi neden önemli?
-Çünkü insanın kendisine verdiği sözde gösteriş yoktur. İnsan genellikle kendi kendisiyle daha samimi ve dürüst ilişki kurar. Söz verecek ki, o hedefi gerçekleştirmek için çabalayacak…

Aynı zamanda “Kadınlar birbirine de söz versin” diyorsunuz…
-Evet. Tüm dünyada ve ülkemizde kadınların birbirlerini desteklemeleri ve dayanışma içinde olmaları çok önemli. Vereceğimiz sözleri, bizlere dostça hatırlatacak hemcinslerimizin olmasının da çok değerli olduğuna inanıyorum. Deneyim aktaran, yardım eden, verici, birlikte değişen ve dönüşen kadınların varlığı çok önemli.

HEPİMİZİN GELECEK İÇİN SÖZÜ OLMALI BİR KADIN OLARAK, BİR ANNE OLARAK…

Gelecek için bir sözünüz var mı, bir kadın, bir profesyonel ve bir anne olarak…
-Olmaz mı? Bir anne olarak, kızımın içindeki potansiyeli ortaya çıkarmasına destek olmak istiyorum. Kendi ayakları üzerinde durabilen, mesleğini tutkuyla yapan bir kadına dönüşmesi için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum. Bir profesyonel olarak, farkındalıklarımı birlikte çalıştığım insanlarla paylaşmaya ve onların gelişmesi için elimden gelen her şeyi yapacağıma söz veriyorum. Bir kadın olarak da dil, din, ırk, sosyal statü ayrımı göz etmeden elimden gelen her kadının hayatına dokunmaya gayret edeceğime söz veriyorum.

KIZIM AYŞE, BENİM EN BÜYÜK YARDIMCIM ONDAN HER KONUDA FİKİR ALIYORUM

Peki kurum olarak siz, neyin sözünü veriyorsunuz?
-Kadınlara, “Yenilikçi ürünlerimizle, regl dönemlerinizi hiç kafanıza takmayın” diyoruz. “Siz sadece hedeflerinize, hayatınıza, yapmak istediklerinize odaklanın” diyoruz. Daima onların yanında olacağımızın, daha rahat, özgür ve özgüvenli hissedeceklerinin sözünü veriyoruz. Bu sözü hem inovatif ürünlerimizle, mesajlarımızla hem de onlara yönelik gerçekleştirdiğimiz projelerle veriyoruz.

Sizin bir de kızınız var. O ne diyor, bu kampanyaya? Onun fikirlerini de aldınız mı?
-Almaz mıyım? Ayşe, benim en büyük yardımcım. Ondan hem iletişim anlamında hem ürün anlamında çok fikir alıyorum, toplantılarda da hep paylaşırım. Ayşe, pandemi döneminde yaptığımız “Biz Ayrılamayız” kampanyasını da çok sevmişti. Bu kampanyayı da çok sevdi. Gençler, onlarla aynı dili konuşmamızı bekliyorlar.

HAYALLERİMİZE BARİYER KOYMAK YOK!

Kampanya sloganlarınızdan biri de, “Hayallerine bariyer koymak yok!” Söz müthiş de, nasıl yapacaklar? 100 günde bu öğretilebilir mi?
-Katılımcılar aslında yeni bir şeyler öğrenmekten çok, kendilerinin farkına varacaklar. Farkında olmadan kendilerine koydukları bariyerleri görecekler. “Bariyer” diye düşündükleri engellerin, zihinsel engeller olduğunu anlayacaklar. Bu engellerden, kendilerini nasıl özgürleştirebilecekleriyle ilgili deneyimler kazanacaklar.

VERDİĞİ GÜÇLÜ VE ŞAŞIRTICI MESAJLARDAN GURUR DUYUYORUM

Sizin için ne ifade ediyor, Molped’de çalışmak?
-Gençlik ruhu demek, kadınları her daim anlamak demek, inanarak söz vermek demek…

Bu kurumda çalışmanın en çok nesi gurur veriyor?
-40’tan fazla ülkede, milyonlarca kadınla buluşan global bir marka olma yolunda güçlü adımlarla ilerlemesinden gurur duyuyorum. Verdiği güçlü ve şaşırtıcı mesajlardan gurur duyuyorum. Ve kadınların en iyi yol arkadaşı olmasından…

Yorum Bırak