Gelecek İçin Yelken Açıyoruz hareketiyle ‘Kadınlar yapamaz’ olarak kodlanan tüm tabuların karşısındayız

#İsterseYapar Hareketi ile kadınların gücünü ortaya çıkaran harika bir projeyle karşınızdayım: “Cumhuriyetin Kızları”!

Gelecek İçin Yelken Açıyoruz (GİYA) ve Kotex iş birliğiyle gerçekleştirilen bu anlamlı proje, Cumhuriyetimizin 100. yılında, denizle teması olmayan 100 kadının hayalini gerçekleştiriyor. Onları denizle buluşturmakla kalmıyor, yelken yarışlarına hazırlıyorlar ve “Kadınlar yapamaz!” tabularını yıkıyorlar.

Bunun için de erkek egemen sporlardan biri olarak bilinen yelkeni seçiyorlar.
.
Ekipte yer alacak kızlara, deneyimli yelkenci ve milli sporcu Ahmet Murat Tan liderliğinde eğitimler veriliyor. Sonuçlar nefis: 17 farklı kadınla katıldıkları yarışlarda birincilikler kazanıyorlar! Kolay bir yarış canlanmasın zihninizde!! Farklı ülkelerden yarışa katılan profesyonel ekiplere karşı mücadele ediyorlar. Üstelik hava koşulları gibi çeşitli nedenlerden 46 ekipten 24’ünün çekildiği zorlu etapları olan bir yarış bu. Cumhuriyetin Kızları, pes etmiyor, vazgeçemiyor kendilerine de sürpriz olan birincilikleri elde ediyorlar. Kadınların gücünü ve yapabileceklerini sınırsız olduğunu gösteriyorlar. Bravooo kızlar bravoooo!!!!
.
Bu projenin bir güzel yanı da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile işbirliği yaparak, depremden etkilenen genç kızlara eğitim bursu sağlaması. Denizde kat ettikleri miller, depremden etkilenen genç kızlara bursa dönüşüyor.
.
Cumhuriyetimizin 100. Yılında, 100 kadının hayatına dokunmayı ve onları denizle buluşturmayı hedefleyen “Cumhuriyetin Kızları” projesiyle şimdiden 70 kadına ulaştılar. 30 kadının hayatına daha dokunmak istiyorlar.
.
Sizin de hayalleriniz arasında yelkencilik varsa bu sosyal projeye, www.gelecekicinyelkenaciyoruz.com adresinden başvurabilirsiniz. Kadınların gücü için yelken açan bu projenin önümüzdeki günlerde daha da büyüyeceğine inanıyorum!

Şimdi sözü, Kimberly-Clark Pazarlama Direktörü Orjin İbar’a bırakıyorum…

“Cumhuriyetin Kızları” harika bir proje! Avuçlarım patlayıncaya kadar alkışlıyorum. Denizle teması olmayan 100 kadını eğitip, yelken yarışlarına hazırlıyorsunuz… Şu ana kadar 21 ilden 70 kadını eğitmişsiniz bile… Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden başvuran genç kadınlar bunlar. Teorik eğitim alıyorlar, sonra yelken yarışlarına katılıyorlar. Müthiş bir deneyim yaşıyorlar. Olmaz denileni gerçekleştiriyorlar… Hayallerini gerçekleştiriyorlar… Gerçekten nefis!
-Çok teşekkürler. Biz de çok seviyoruz. Kalbimizi koyduğumuz bir proje bu. Kadınların gücünden ilham alan bir markayız. Kotex, 1. Dünya Savaşı sırasında, ön saflarda mücadele eden hemşirelerin keşfettikleri, dünyanın ilk hijyenik ped markası. DNA’mıza kazınmış bu doğuş hikayemize bağlı olarak, kadınların gücünün ve yapabileceklerinin sınırsız olduğunu, hiçbir engelin onların karşısında duramayacağını herkese göstermeyi bir görev olarak görüyoruz. Kadınlar için attığımız her adımda, işte bu ilkeyle hareket ediyoruz. Kotex olarak, İsterse Yapar inisiyatifini kurduk. Engeller ve endişelerle mücadele ediyoruz. Kadınların, eşit fırsatlar elde etmelerine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. İşte ‘Cumhuriyetin Kızları’ da bu doğrultuda, erkek egemen sporlardan biri olan yelken branşında hayata geçirdiğimiz projelerimizden biri…

Cumhuriyetimizin 100. yılını, genç kadınlarla denize yelken açarak kutluyorsunuz…
-Kesinlikle öyle! #İsterseYapar diyerek, Türkiye’nin her köşesinden gelen, daha önce hiç denize açılmamış kadınları, yelken yarışlarına hazırlıyoruz.

Yelken sporunu seçmenizin özel bir sebebi var mı?
-Var tabii. Yelken, ne yazık ki hala erkek egemen bir spor. Biz yelken sporunu, kadınların da başarıyla yapabileceğini ispat etmek istedik. Projemizin geldiği nokta da elde ettiğimiz sonuçlar da bunu doğruluyor.

Peki bu anlamlı proje nasıl doğdu?
-Geçtiğimiz 29 Ekim’de, deneyimli yelkenci ve milli sporcu Ahmet Murat Tan’ın “Kadınlarla birlikte ben de tabuların karşısında olacağım!” demesi, bizim için dönüm noktası oldu. Bu mesaj, #İsterseYapar hareketimizle birebir örtüştüğü için inanılmaz heyecan duyduk. Murat Hoca ve ekibiyle güçleri birleştirmeye karar verdik. Projemizi kamuoyuna duyurduk. Tahmin ettiğimizden çok fazla başvuru oldu. Onları seçtik, aşama aşama eğittik. Başlangıçta, 7 farklı ilden gelen kadınların katılımıyla 3 etaptan oluşan Cumhurbaşkanlığı Yarışları’na katıldık. Son derece karmaşık ve zorlu dinamiklere sahip olan yelken sporunda, kadınların da yer aldığını ve bunun altından başarıyla kalkabileceklerini göstermek için yaptık bütün bunları. Gösterdik de… Ve tabii bu projenin, kadınların kendi başarı hikâyelerini gerçekleştirme serüvenine ilhâm vermesini de arzuladık. O da oldu… İnanılmaz dönüşler aldık. O kadar ilgi gördü, o kadar beğenildi ki projenin kapsamını genişletmeye karar verdik ve “Gelecek İçin Yelken Açıyoruz” ekibini desteklemeye devam ettik. Şu anda da ekibin üyesi olmak isteyen kadınlardan başvuru almaya devam ediyoruz…

Şu ana kadar nasıl sonuçlar elde ettiniz?
-5 ayı geride bıraktık. Bugüne kadar, projeye 7000 başvuru yapıldı, 21 ilden 70 kadın “Gelecek İçin Yelken Açıyoruz” ekibine katıldı. Türkiye Yelken Federasyonu’nun yat yarış takviminde yer alan ve Marmaris Uluslararası Yat Kulübü’nün düzenlediği yelken yarışlarında, ilk trofe olan MIYC 2023 Kış Trofesi’ni tamamladık. Trofede #İsterseYapar diyerek, 6 haftada 240 mil kat ettik ve 6 yarışta kazanma potansiyelimizin olduğu 7 ödülden 4’ünü aldık. Bu bize erkek egemen ve oldukça güçlü ekiplerin yarıştığı bir kulvarda, trofe üçüncülüğü gibi çok önemli bir başarı getirmiş oldu. Son katıldığımız Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışları’nda da bir ilke imza attık. 3 etaptan oluşan yarışa, 17 farklı kadınla katılarak, üniversiteliler ve kadınlar kategorilerinde birincilik elde ettik.

Katılımcılar, eğitimleri de milli sporcu Ahmet Murat Tan’dan mı alıyor?
-Evet. Zaten Murat Hoca’nın liderliğindeki Gelecek İçin Yelken Açıyoruz ekibiyle yarışlara katılıyoruz. Tan’ın öncülüğünde kadınlar, kendi başarı hikayelerini gerçekleştirmeleri yolunda önemli adımlar atıyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile iş birliği yapıyorsunuz bu projede…
-Doğru. Denizde mil kat ettikçe, depremden etkilenen genç kızlara da eğitim bursu imkanı sağlamak istedik. Projemiz, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’yle çok daha anlamlı bir hale geldi.

Cumhuriyetin Kızları Projesi ne zamana kadar sürecek?
-Geçtiğimiz yıl 29 Ekim’de başlayan projemiz, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 29 Ekim 2023’te tamamlanacak.

BAŞVURULAR EKİM AYINA KADAR WWW.GELECEKİCİNYELKENACİYORUZ.COM ADRESİNDEN GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİYOR

Bir de projeye katılım koşullarını öğrenelim…
-Daha önce hiç denize açılmamış kadınlar, Gelecek İçin Yelken Açıyoruz ekibine katılmak isteyenler, başvurularını Ekim ayına kadar www.gelecekicinyelkenaciyoruz.com adresinden gerçekleştirebiliyor. Daha önce de dediğim gibi 29 Ekim’e kadar 100 kadını denizle buluşturmayı hedefliyoruz. Bu tarihe kadar projemize aynı tempoda, aynı heyecan ve aynı gururla devam edeceğiz.

Bu projeyi genişletme gibi bir planınız var mı?
-Projemizin bir diğer ayağında, #İsterseYapar diyen ve başarılarıyla herkese ilham olan Cumhuriyetin Kızları’nı, birer NFT eserine dönüştürüyoruz. Özel bir teknikle hazırlanmış sanat eserleri, yarışmacı kadınların yüzlerini, geldikleri yerleri ve yarışın yapıldığı bölgeyi yansıtacak şekilde tasarlanıyor. Bu eserler, dünyanın en popüler NFT pazaryeri olan OpenSea’da yayınlanıyor. NFT’ler, yarıştaki rakip yelken takımlarına ve yarış süresince takıma destek olan isimlere hediye edilecek.

Orjin olarak, yani kişisel olarak bu projenin sizin için önemi ne?
-Yıllardır kadınları destekleyen birçok projeyi yönetme şansım oldu. Hepsini çok sevdim. Ama “Cumhuriyetin Kızları” başka. Kesinlikle sadece bir iş değil benim için. Ülkemizin çeşitli illerinden, denizle hiç buluşmamış, rüzgara, dalgalara böylesine dokunmamış, tamamen farklı hayatlardan gelmiş onlarca kadınla hayallerimize yelken açmaktan daha iyi hissettiren ne olabilir?

Siz de yelken yapıyorsunuz…

-Evet. Yelken yapmayı çok isteyen ama yapamayacağını düşünen biriydim. Geçtiğimiz yıl, ilk yarışmaya katıldığımda, “Beni bundan daha çok mutlu eden kaç an var” diye düşündüm. Denizdesiniz… Hem muhteşem bir doğa var karşınızda hem büyük bir mücadele… Bazen ilerliyorsunuz, bazen saatlerce olduğunuz yerde çakılıp kalıyorsunuz… Tıpkı hayat gibi. Yelken, benim için hayatın ta kendisi…

Bütün yarışlara sizin de katıldığınız doğru mu?
-Evet! Son 10 ayda, 32 start, 1500 mil!

Hatta belinizi kırmışsınız, buna rağmen çok kısa sürede yine tekneye dönüp, yarışa katılmışsınız… Ne bu? Delilik mi?
-Tutku diyelim! Bu güçlü duygu içimde olmasaydı ne bu kadar ağır bir fiziksel travmayı, hızlıca atlatabilirdim ne de tekrar tekneye binebilecek cesareti bulabilirdim kendimde. Doktorumla konuştuğum anda, ilk sorum, “Ne zaman tekrar yarışabilirim?” oldu. Tüm söylediklerini dikkatle uygulayarak, hatta kendisini de ikna ederek, bir operasyon geçirdim. Dinlendim ve yelkenlimize koştum…

Son olarak siz ne diyorsunuz aslında kadınlara…
-Gücünüz içinizde, önünüzde hiçbir engel duramaz! İsterseniz yaparsınız… Başaramayacağınız hiçbir şey yok!

Yorum Bırak