ERHAN ÇOKKEÇECİ- ÖZGECAN

Çıksın artık şu Özgecan Yasası!

O bir kampanya uzmanı…

 

Türkiye’de pek çok kampanya yürüttü… Bu alanda en tecrübeli isimlerden biri: Erhan Çokkeçeci. 15 yıl Greenpeace’te online kampanyalar, iletişim ve kaynak geliştirme direktörlüğü yaptı. Geçen yıl da Türkiye Kampanyalar Direktörü olarak Change.org’a katıldı. Change.org, dünyanın en büyük imza kampanyası platformu.

OZGECAN-3

Değişimine yol açtığı şeyler de az buz değil.  Şimdi de sıra Özgecan Yasası’nda. 1 milyon 72 bin insanın talebiyle Özgecan Yasası’nı çıkarmaya çalışıyorlar. Erhan’ı yakalamışken sordum…

OZGECAN-5Özgecan cinayetinde Change.org öncülüğünde müthiş bir şey gerçekleştirildi. Nasıl başladı bu kampanya?

– Aslında kampanyanın sahibi biz değiliz, biz sadece destek oluyoruz. Kampanyanın sahibi ve öncüsü Gözde Salur. 21 yaşında bir genç. Özgecan’la aynı yaşlarda. Biz çok inandık kampanyasına. O dönem, “Katilleri asalım keselim!” diyen ve gerçek sorunu ıskalayan çok kampanya açıldı ama bu kampanya hepsinin arasından sivrildi, yükseldi, çok büyük katılımcı sayısına ulaştı.

Sizce neden?

– Çünkü burada gerçekçi bir talep var, yasal düzenleme talebi var.

OZGECAN-8Bu kampanya ne kadar önemli?

– Çok önemli. Türkiye’de gerçekleştirilen en büyük imza kampanyasından söz ediyoruz! Dünyada da Change.org’un 6. en büyük kampanyası…

Tamam imzalar elinize ulaştı, sonra ne oldu? 

– Gözde’nin ve 1 milyon 72 bin kişinin talebi çok açık. “Kadına karşı işlenmiş suçlarda keyfi uygulanan iyi hal, ceza ve tahrik indiriminin önüne geçilecek yasal düzenleme yapılsın!” Budur. Gözde de, bu imzaları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’a teslim etmek istedi. Pek çok kadın örgütü de Gözde’ye destek verdi. Ortada ne politik ne kurumsal bir ajanda var. Ama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı imzaları almak, Gözde’yi kabul etmek istemedi…

OZGECAN-2Sizce neden?

– Bu soruyu onlara sormak en doğrusu. Biz de çok şaşırdık. Görmezden gelinecek bir konu değil. Şimdi davet etsinler, ertesi gün Gözde imzaları teslim eder.

“Bir sosyal medya kampanyasıyla neyi değiştirebilirsiniz ki, bir milyon imza toplasanız n’olur, toplamasanız n’olur!” diyenlere karşı verilecek cevabınız nedir? 

– Change.org’da üç senede 400’e yakın kampanya başarılı oldu. Bu kampanyalara imza veren on binlerce insan, Türkiye’de birçok farklı konuda değişim sağladı. Change.org/özgecan kampanyasında 1 milyon 72 bin birey, çözüm talep ediyor ve cevap bekliyor. Bu kampanya, farkındalık yaratmayı amaçlayan kampanyalarla karıştırılmasın. Altında 1 milyon 72 bin kişinin imzası olan bir mektup var da, muhatabı 5 kişi: Ahmet Davutoğlu, Devlet Bahçeli, Figen Yüksekdağ-Selahattin Demirtaş ve Kemal Kılıçdaroğlu. Seçilirseniz “Özgecan Yasası’nı çıkaracağınıza söz veriyor musunuz?” diyen kocaman bir mektup bu.

 OZGECAN-4

AYNI SUÇTAN ERKEK 16 YIL KADIN 36 YIL YATARSA ADALET BUNUN NERESİNDE?

Sizce bu erkek düzeni, erkekleri rahatlatan bu kanun maddelerini değiştirir mi? Tahrik ve iyi hal indirimlerini kaldırır mı?

– Biz kaldırılacağına inanıyoruz! Her gün kadınlar öldürülmeye devam edebilir mi? Eşini öldür, mahkemede kravat tak, “Pişmanım de!“, sonra 12 sene yat çık! Asıl bu devam edemez! Burada atılması gereken adımlar öyle çok karışık da değil. Bir gönüllü ve niyetli milletvekili bunu soru önergesi olarak Başbakan’a sunup Meclis’te onay alsa, kanuna ek yapmak zor bir şey değil. Bir haftada yapılır eğer istenirse. Sadece, “Aile içi ve kadına yönelik şiddet vakalarında, iyi hal ve haksız tahrik indirimi uygulanmaz!” demek yeterli. Bir tek maddeye tek bir ek yapılacak, o kadar. Diğer maddelere dokunmadan. Son derece minimal ve net bir çözüm. Yani bu kampanya, siyasilerden son derece ayakları yere basan bir şey istiyor. Önce yasalar kadınları korumalı. Burada temel eşitlik ilkelerinden bahsediyoruz. Bir erkek 13-16 yıl ama bir kadın aynı suçtan 36 yıl yatıyorsa, burada adaletten söz edemeyiz! Karamsarlığa kapılmadan aynı şeyi istemeye devam etmeliyiz. Pes etmeden, vazgeçmeden…

OZGECAN-6

ÖZGECAN’DAN BU YANA 85 KADIN DAHA KATLEDİLDİ!

Neden bu yasanın adının Özgecan Yasası olmasını istiyorsunuz?

– Çünkü ona yapılanlar hepimizi sarstı ve bizi bu sorunla, kolay kolay unutamayacağımız sertlikte yüzleştirdi. 1 milyon 72 bin kişi Özgecan milat olsun, yasalar kadınları korusun diye bir araya geldi.

Aileyle temas kurdunuz mu?

– Tabii. Pek çok defa konuştuk. ‘Özgecan Yasası’ ifadesini kullanmak için izin istedik. “Sizin gibi insanlarla tanışmaktan onur duyduk!” dediler. Bu cümle kulaklarımızdan gitmiyor. Bunu duyduğumuzdan beri daha çok çalışıyoruz. Bu kampanya çok farklı. Başarıya ulaşana kadar herkesin kalbi kırık kalacak. Hafta içi sen de yazdın. O günden bu yana 85 kadın daha öldürüldü.

Sizce siyasetçilerin söz vermesi yeterli mi? Ve siyasetçiler söz verdikleri şeyi gerçekleştirirler mi?

– Söz, elbette yetmez ama niyeti göstermek önemli bir adım. Politikacılar konuşur, liderler harekete geçer. Türkiye’yi yönetmeye aday kişiler sadece politikacı mı yoksa lider mi bu süreç bunu da gösterecek.

OZGECAN-7

Change.org’la bir sürü şey değişti.

DÜNYANIN EN BÜYÜK İMZA PLATFORMU

Change.org ne zaman kuruldu?

– Change.org, dünyanın en büyük imza platformu. 2007’de Ben Rattray ve Mark Dimas adında Stanford mezunu iki oda arkadaşı tarafından kuruldu. Bugün 100 milyona yakın kullanıcı sayısıyla, dünyanın her yerinde neredeyse saat başı bir Change.org kampanyası başarılı oluyor.

Ne amaçla kuruldu?

– İnsanlara, çevrelerinde görmek istedikleri değişimi gerçekleştirmeye olanak sağlamak için. Hiçkimsenin çaresiz olmadığı ve değişim gerçekleştirmenin günlük yaşamının bir parçası olduğu anlatmak için.

Amacına ulaştı mı?

– Valla, 196 ülkede, 38 milyon 962 bin 470 kişi dünyanın farklı yerlerinde birçok farklı konuda ülkelerinde görmek istedikleri değişimi yarattılar. Her gün de yaratmaya devam ediyorlar. Yani neredeyse 39 milyon imza başarıyı tattı! Bu, tüm dünya için yepyeni bir durum. Bireyler, kampanya başlatıyor ve başarıya ulaştırıyor. Böylelikle kendi güçlerini görüyorlar!

OZGECAN-9Türkiye’de önemli kampanyalarınız neler?

– En son MPS hastaları için gerekli Vimizim adlı ilacın SGK ödeme listesine girmesi için başlatılan kampanya başarıya ulaştı. Ofiste gözyaşlarına boğulduk! 350 binden fazla insan, Ekin ve aynı hastalığın pençesindeki çocuklar için bir araya geldi. 250’ye yakın çocuk, artık devletin ödeme listesine giren bu pahalı ilaca ulaşabilecek! Kadın haklarıyla ilgili Doğadan markasına karşı başlatılan kampanya da ses getirdi ve iki gün içinde başarıya ulaştı. Doğadan firması ve reklamı yapan ajans, tüm kadınlardan özür diledi.

Başka?

– Esra Akçay Duff’ın, Türkiye’deki ilk interaktif çocuk kütüphanesinin açılması için Kadıköy Belediyesi’ne hitaben yürüttüğü kampanyası da, 10 bin 700 imzayla başarıya ulaştı. Fenerbahçe yönetiminin adil yargılanması için yürütülen ‘Adalete Fener Yak’ kampanyasıyla mahkeme yeniden yargılanma kararı verdi. Morhipo, gerçek kürk içeren ürünleri satıştan kaldırdı. Kaş Yunus Parkı’nın kapatılması için yazar Buket Uzuner’in yürüttüğü kampanya 37 bin 350 kişinin imzasıyla parkın kapatılmasını sağladı. 17 bin 823 kişi Antalya Geyikbayırı tırmanış bölgesindeki maden arama ruhsatının iptal ettirilmesini gerçekleştirdi. Yani yüzlerce başarı var…

Yorum Bırak