‘Engelsiz Hizmet Alanları’yla bir ilke imza attık

Bu bölümde konuğum, Shell & Turcas Perakende Satışlar Pazarlama Direktörü Seher Poyrazoğlu Yavuz
.
Shell ailesi olarak, 2017’den bu yana engelsiz yaşama hizmet etme konusunu merkezlerine almışlar. Veee engelsiz yaşama hizmet etmek için pek çok sosyal proje hayata geçirmişler…
.
Yavuz’la, Engelsiz Yaşam Alanları’nı, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği iş birliğiyle başlattıkları plastik kapak toplama projelerini, deli2go sandviçlerinin gelirin bir kısmını da yine TOFD’ye bağışa dönüşmesini konuştuk.
.
Bravoooo Shell ailesine…. Tüm bu çalışmalarda emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum. Sosyal faydaya inan ve toplumumuzun sorunlarına çözümler üren böyle kurumların her zaman başımın üzerinde yeri var…

Harika bir sosyal proje daha Shell’den! Tebrik ediyorum. Shell Select’lerde yer alan deli2go sandviçlerinin satışından elde edilen belli bir tutar, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’ne (TOFD) bağışlanıyor. Bu güzel sosyal proje nasıl doğdu?
-Çok teşekkürler. Bugün geldiğimiz nokta, aslında 2017’den bu yana engelsiz yaşama hizmet etme çalışmalarımızın bir sonucu. Shell ailesi olarak, bu konuyu merkezimize aldık. ‘Engelsiz Hizmet Alanları’yla bir ilke imza attık. Ardından Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği işbirliğiyle başlattığımız, plastik kapak toplama projemizin başarısı da bize güç ve motivasyon verdi. Ve geçtiğimiz mayıs ayında deli2go sandviçlerimizden elde ettiğimiz gelirin bir kısmını da yine TOFD’ye bağışlamaya başladık. Böylelikle deli2go sandviçlerimizle lezzete anlam kattık.

TOFD ile yollarınız ne zaman keşişti?
-2017’de. Engelsiz Hizmet Alanları’mızı hayata geçirirken rahmetli TOFD eski başkanı Ramazan Baş Bey ve yönetim ekibiyle çok yakın çalıştık. Onların da görüşleriyle çalışmamızı zenginleştirdik. Birlikteliğimizi kuvvetlendiren deli2go ürünlerimizin satışından gelir aktarımı da güzel işbirliğinin yeni bir ürünü olarak geçen yıl ortaya çıktı.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği çok değerli bir sivil toplum örgütü. Siz, Shell olarak bugüne kadar TOFD’ye ne kadarlık bir katkı sağladınız?
-2019 yılından bugüne kadar 15 tondan fazla plastik kapak topladık. Bu sayede topladığımız kapaklar, tekerlekli sandalyeye dönüşmeye devam ediyor. Ayrıca 2021’de başladığımız deli2go sandviçlerinden elde ettiğimiz gelirin bir kısmının, TOFD’ye bağışlanmasıyla da kısa zamanda 120 bin liranın üzerinde bir rakama ulaştık.

Bizler hangi ürün gruplarından alarak katkı sağlayabiliyoruz? Böyle bir ayrım var mı?
-Tüm sandviçlerimizden sağlanan gelirin bir bölümü TOFD’ye aktarılıyor. deli2go sandviçlerimizin ambalajında logolar ve bilgilendirme yer alıyor. Yakın zamanda ürün gamını da genişleteceğiz.

Peki nasıl geri dönüşler aldınız, alıyorsunuz?
-Çok çok olumlu geri bildirimler alıyoruz. Herkes coşkuyla karşıladı. Bu da hepimizin kalbine iyi geliyor.

Özellikle büyük şehirlerde dışarı, sokağa çıkmak dahi büyük mücadele gerektiriyor. Sevgili Bahattin’in hikayesini duydunuz, onları anlayan ve ihtiyaçlarına çözüm sunan insanlar, kurumlar sayesinde engelli bireyler engel tanımıyor. Biz de bu doğrultuda, dört bir koldan fark yaratan ve farkındalık sağlayan çalışmalara imza atıyoruz.

Türkiye çapında 800’den fazla istasyonumuzda Engelsiz Hizmet Alanı ile özel gereksinimi olan misafirlerimizin yolculuklarına değer katmaya çalışıyoruz. Engelli misafirlerimiz, market içindeki alışverişlerinden tuvalete kadar istasyon çalışanlarımızdan refakat yardımı alabiliyor veya araçlarından inmeden hizmet alıp, ödeme yapabiliyor.

İlk ‘Engelsiz Yaşam Alanı’ hangi istasyonda hayata geçti?
-Antalya Muratpaşa’daki Yüksekalan Shell İstasyonu’muzda hayata geçirdik. Biz sadece kendi sektörümüzde değil, farklı sektörlerden pek çok markaya da ilham olduk. Başlattığımız etkinin dalga dalga yayıldığını görmek bizi çok mutlu ediyor.

YAŞAM ENGEL TANIMAZ

Shell’in filmlerinde gerçek hayatın içinden hikayeler görüyoruz. Bunu da sıcak ve samimi buluyorum…
-Evet. Bizim hedefimiz, sözlerin ötesinde, eylemlerle gerçek bir dönüşüm yaratmak. İstasyonlarımız da bu anlamda önemli. Çünkü burada yaşamın her anına, her tonuna tanıklık ediyoruz. Milyonlarca insana dokunuyoruz. Bu da bize büyük bir sorumluluk yüklüyor. Bu sorumluluğu yerine getirirken de gerçek hikayelerin gücünden yararlanıyoruz. 99 yılda biriktirdiğimiz hikayeler, bir diğerine ilham oluyor ve böylece bir kelebek etkisiyle alışkanlıklarımızı, bakış açımızı değiştiriyor. Bahattin içimizden biri, gerçek ve samimi… Ve eylemleriyle, hikayesiyle bize diyor ki; ‘Yaşam engel tanımaz!’

Toplumsal fayda yarattığımız tüm çalışmalarımız, Shell olarak tüm dünyada uyguladığımız Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık politikamızın bir uzantısı olarak ortaya çıkıyor.

Yorum Bırak