Corona’yı fırsata çevirin… Sigarayı bırakın!

Eyvah! Corona günlerinde sigara tüketimi artmış… Millet, stresten sigaraya daha çok sarmış. Ortada felaket bir çelişki var.

Corona‘ya yakalanmaktan korktukları için daha çok içiyorlar. Ne yazık ki, sigara içenler daha çok Corona’ya yakalanıyorlar.

Emre Üstünuçar, insanları, sigara bağımlılığından kurtaran biri. Burada mesele “sigara”dan çok, bağımlılık aslında. Emre, yılladır binlerce insanı, Allen Carr yöntemiyle sigara bağımlılığından kurtardı. Beni de kurtarmıştı zamanında. Onunla ilk röportajı 17 yıl önce yaptım, o zaman ona, “Sigarayı bıraktıran çocuk” adını takmıştım, artık “Sigarayı bıraktıran adam” o. Corona vesilesiyle yine söyleştik. Faydalı bir röportaj oldu, özellikle de içiciler mutlaka okusun…

“Çin’de Corona virüs ölümlerinin yüzde 80’i, Amerika’da ise yüzde 85’i sigara içenlerden” deniyor. Doğru mu?
-Doğru. Bize açıkladıkları bu. İnanmak zorundayız. Gerçek kabul etmek zorundayız. Sigara içen birinin, buna inanmama lüksü yok! Corona, solunum yollarını tutuyor. Ele geçiriyor. Vuruyor. Sigara da öyle… Bu 4000 zehirli dumanı ciğerlerimize çekerken, ciğerlerimizin, bir de Corona’yla nasıl baş etmesini bekliyoruz? Ciğerlerimizi temiz tutmak zorundayız. Bu duman, bağışıklık sistemimizi çökertiyor. Ciğerlerimiz, temiz havaya aç kalıyor. Daha fazla mukus oluyor. Corona’yla nasıl savaşabilsin ki?

Demek istiyorsun ki, sigarayı bırakmak için bundan daha doğru bir zaman olamaz!
-Aynen öyle! Corona’yı fırsata çevirin ve bugüne kadar yapmadığınız, yapamadığınız, yapmak için cesaret toplayamadığınız şeyi yapın! Sigarayı bırakın! Corona’yı bahane edin… Sigaradan kurtulma yolculuğunuzu başlatın. Nasıl olsa bir gün, bırakmak zorundasınız. Er ya da geç kaçacak yeriniz kalmayacaktı sigaradan! Kalmadı işte… Deniz bitti, kafanızı sokacağınız kum kalmadı! Neden bu sorunu şimdi çözmeyeseniz ki… Tam zamanı!

SİGARA KÖTÜLÜKLERİN ANASI

“İyileşenlerin, yüzde 90’ı sigara içmeyenler…” deniyor. Bu ne anlama geliyor?
-Şu anlama geliyor: Corona, bağışıklığı zayıf olanları daha çok çarpıyor. Sigara içmek de bağışıklık sistemini çökertiyor. Sigara içenlerde Corona virüsünün hasarı, normal bir insana göre 15 kat daha fazla.

Sigara, bayağı kötülüklerin anası gibi… Ve hala insanlar içiyor. Sen nasıl izah ediyorsun?
-İnsanlar, hala içmeyi istedikleri için içmiyorlar. İnsanlar, sigaradan dolayı başlarına ne gelirse gelsin, bırakamadıkları için içmek zorunda kalıyorlar.

SİGARA İÇMEK, BİR SEÇİM DEĞİL… BİR TUZAK…

Sigara içmek bir seçim değil diyorsun…
-Evet, bir seçim değil, bir tuzak. Bu, bir madde bağımlılığı. Kontrol, içicide değil, içilende. O yüzden, “Ya bu kadar zararını bile bile nasıl hala içerler?” diye şaşırmak yerine, “Vay be! Bu kadar zararını bilmelerine rağmen, durdurulamayacak kadar güçlü bir psikolojik bağımlılık bu demek!” diye uyanmak gerek. Yoksa sigara içenler, aptal filan değil. İradeleri falan da zayıf değil. Tüm dünyada, korkunç bir ikiyüzlülük var bu konuda. Önce gencecik çocukları, sigara bağımlısı yapıyorlar. Beyinlerini yıkayıp, ömür boyu kullanmalarına sebep oluyorlar. Buna izin veriyorlar. Sonra da “Ama içmemelisin!” diye aşağılıyorlar. Sigara içenleri ve sigarayı anlamadan, “Sigara Pandemisi” çözülemez! Düşünsene, bir insanın inatla kendini öldüren bir şeyi yapmaya devam etmesi, yani sigara içmesi akıl alacak bir şey değil, büyük irade ister aslında… Gece sigarasız kalınca, açık markete koşmak… Bu felaket kokuyu saklamak için sürekli parfüm sıkmak, diş fırçalamak, sakız çiğnemek… Sürekli ikinci sınıf insan muamelesine katlanmak…

ASIL MESELE, SİGARAYI BIRAKMAK DEĞİL! TEKRAR BAŞLAMAYACAK BİR BAKIŞ AÇISINI KAZANMAK

Sen kaç yıldır, insanlar, bu mereti bıraksınlar diye uğraşıyorsun?
-Ben manyağım galiba! 2004’den beri dilimde tüy bitti… On binlerce insana yardım ettim… Her yaştan, her meslekten… Her tür içici… Günde 1-2 adet içene de günde 4-5 paket içene de… Kanser olmasına rağmen içen, kalp krizi geçirmesine rağmen içene de… Beni şaşırtacak bir içici hikayesi kalmadı artık. Bütün bu insanlardan şunu öğrendim: Her içici, nasıl yapılacağını öğrenirse kurtulabilir! İçicileri aşağılamayı, ikinci sınıf insan muamelesi yapmayı bırakıp, tuzaktan çıkmalarına yardım etmek gerekir. Yıllar önce sen bana, “Sigarayı Bıraktıran Çocuk” demiştin. Şimdi, “Sigarayı Bıraktıran Adam” diyorlar. Ama asıl mesele, sigarayı bırakmak değil bu arada, tekrar başlamayacak bir bakış açısını kazanmak, bir daha içmemenin yolunu öğrenmek. Başına ne gelirse gelsin, sigara ihtiyacı hissetmemeyi becermeyi öğrenmek! Yani bir eğitime ihtiyaç var. Korkutulmaya ya da aşağılanmaya değil…

Kaç kişiyi bıraktırmışsındır?
-Artık seminerlerin dışında internette dolaşan videolarla da yüzlerce, binlerce insan kurtuluyor sanıyorum. Her gün, Türkiye’nin, hatta dünyanın bir yerinden bununla ilgili teşekkür mesajı alıyorum. Sayı bilmem imkansız…

Onların kaçı yeniden başlamıştır?
-Onu da bilemem. Ama kesin tuzağa geri dönenler olmuştur. Nedenine gelince, sigaraya geri dönmenin hep ama hep bir tek sebebi var: Sigaranın bir faydasından mahrum kaldığını sanmak! Hiç kimse, sigarayı özlediği için geri dönmez. Hiç kimse, felaket kötü kokan, felaket bir tadı olan, ölümcül hastalıklara yakalanma riskini arttıran, özgüven ve özsaygı kıran, 200 bin liranı çalan bir şeyi özlemez! Özlenen sigara değil yani. Özlenen, sigaranın illüzyon bir faydası. Sigaranın sağladığı sanılan bir faydanın peşinden gidiliyor… Yani aslında bizi bağımlı tutan Nikotin bile değil. Nikotinin işimize yaradığına dair yanlış inançlarımız…

KURTULMANIN TEK YOLU: SİGARANIN HİÇBİR DURUMDA, HİÇBİR İŞİMİZE YARAMADIĞI GERÇEĞİNİ KABUL ETMEK!

Türkçesi, eğer sigaranın bizi rahatlattığını, sakinleştirdiğini, sosyalleştirdiğini, konsantrasyonumuzu arttırdığını, bize keyif verdiğini sanıyorsak, sigaraya tekrar geri başlıyoruz… Öyle mi?
-Evet! O yüzden, kalıcı olarak kurtulmanın tek yolu var: Sigaranın hiçbir durumda, hiçbir işimize yaramadığı gerçeğini kabul etmek! Yani sigarayı, bizden çok şey alıyor diye kalıcı olarak bırakamayız. Karşılığında bize hiçbir şey vermediğini kabul edersek bırakabiliriz…

SİGARADA, “BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZ” KURALI İŞLEMEZ… İMKANSIZ!

Bir kere dudağa götürmek, tekrar başlamanın adımı mı? Sigarada, “Bir kereden bir şey olmaz kuralı” işlemiyor mu?
-İşlemiyor. İşlemez… İmkansız! Çünkü “bir sigara” diye bir şey yok. Bir sigaranın arkasında binlerce kanser çubuğu var! Ben kanser çubuğu diyorum sigaraya. Bir sigara içtiğin an, artık sigara içmeyen birisi değilsin, çünkü sigara içmeyen insanlar, sigara içmezler. E artık sigara içmeyen birisi değilsen, sigara içen birisisin demektir. Ve sigara içen birisi de “bir” sigara içmez… Mutlaka ve mutlaka gerisi gelir.

“Günde 3 tane içerim, o kadar…. Sadece kahveyle içerim…. Yemeklerden sonra bir tane…” Bunların hepsi, “şehir efsanesi” mi? Bağımlı yalanı mı?
-Evet. Kaç adet sigara içtiğine, kişi, kendi karar veremez! Bağışıklık sistemi karar verir. Yani birisi günde 3-4 adet içerken, başka birisi günde 30-40 adet içiyorsa, “Az içen az bağımlı, çok içen çok bağımlı” demek değildir. “Az içen, sigarayı kontrol ediyor, çok içen kontrolü kaybetmiş demek” de değildir. “Az içenin bağışıklık sistemi, sigara dumanındaki 4000 zehirle baş edemiyor!” demektir. İçilen adet sayısını, kişinin özgür iradesi değil, bağışıklık sistemimin, sigara dumanındaki zehirlerle baş edebilme gücü belirler! Yani herkes çok sigara içemez… Marifet olduğu için değil, vücudu kaldırmadığı için! Vücudu kaldırmayanlar, 4-5 saatte bir ancak bir tane içebilirler. Ve tat ve kokusuna da dayanamadıkları için yanında da ya çay ya kahve bi lokma bir şeyle sigaraya katlanabilirler!

CORONA, SİGARA İLLETİNİN HORTLAMASINA SEBEP OLDU!

Corona musibeti, sigara illetinin hortlamasına mı sebep oldu?
-Evet. Sigara içimi fena arttı. Artmaz mı? Şu an ülkedeki en hakim duygu ne? Stres… Stres hisseden bir sigara içicisi, en çok ne yapmak ister? Bir sigara içmek ister! Çelişkiye bak… Sigaradan dolayı Corona’ya yakalanmaktan kork! Ve sigaradan dolayı Corona’ya yakalanmaktan korktuğun için daha çok içmek zorunda kal… Çok fena değil mi? Aşağılanacak bir durum mu yoksa bir an önce yardım edilmesi gereken bir durum mu… Bence b) şıkkı. Bakıyorum da her uzman, “Sigarayı bırakın!” diyor. 18 milyon sigara içicisi de bırakmak istiyor da nasıl yapacağını bilmiyor. Hem Corona’dan kork hem sigaradan kork. Hem de daha çok içmeyi durduramamaktan vicdan azabı çek! Bugünlerde sigara içicisi olmak inanılmaz inan bana çok zor…

CORONA GİRMEDEN EVLERE BEN GİRİP SİGARAYI BIRAKTIRMAK İSTİYORUM!

Senin amacın, Corona girmeden evlere girip, o insanlara sigarayı bıraktırmak mı?
-Evet! Aynen bu! Sigara içicilerini Corona’dan önce “yakalamalıyım”. Onlara sigaradan kurtulmanın aslında kolay olduğunu söylemem lazım. Ve nasıl kurtulacaklarını anlatmam lazım. Kafalarında sigarayı nasıl bitireceklerini öğretmem lazım. Bunun için 3.5 saatlik online seminer hazırladım ki Türkiye’nin hatta dünyanın neresinde olursa olsun o eve girebileyim diye! Bu dönemde Instagram’da kendi hesabımda akşamları canlı yayınlar yaparak insanlara yardım ediyorum.

Bir de duyar mı bilmem ama Sağlık Bakanı’mıza seslenmek istiyorum: “Corona virüs, bugün itibariyle 500’e yakın insanımızın hayatını aldı, 15 gün gibi bir sürede. Ama sigara pandemisi, bu ülkede, her gün 275’den fazla insanın hayatını alıyor. Acil önlemler almazsak, doğmamış nesilleri bile bu kanser çubuklarına kaybedeceğiz. Mevcut Corona önlemlerini, sigaraya uyarlayın. Sınırlarımızı, Nikotine kapatın. İçen herkesin maske takmasını isteyin. Çocukların sigarayı görmelerini engelleyecek önlemler alın!”

“ELEKTRONİK SİGARA!” MI SİGARA FİRMALARININ ÜRETİP SATTIĞI BİR ŞEY, SENİN HAYRINA OLABİLİR Mİ HİÇ?!

Elektronik sigaranın zararı daha mı fazla?
-Pardon elektronik ne… Sigara! Adı üstünde sigara yani! Eroin kullanan birisine, elektronik şırınga verilir mi Allah aşkına! Eğer birileri sana nikotin satıyorsa, sen tuzaktasın demektir! Eğer aldığın bir aletin içinde nikotin varsa, sen tuzaktasın demektir! Sigara firmasının üretip sattığı bir şey, senin hayrına olabilir mi hiç! Uyanmamız gerek… Toplu hipnoz halindeyiz… Adamlar, Türkiye’de günde 274 insanı erken öldüren sigaranın, elektroniğini satıyorlar ve herkes de yutuyor bunu! “Elektronik sigara” kimleri hedefler biliyor musun: Sigaranın zararlarından korkan ama sigaranın illüzyon faydalarından mahrum kalmaktan da korkanları…

“Elektronik sigara” konusunda sonuçlanmış bir araştırma var mı?
-Pek çok uzmana göre var. İnanılmaz zararları ortaya çıkıyor. Bence “gönüllü kobaylıktır” elektronik sigara içicisi olmak. “Kobay” olarak kullanıyorlar, masum insanları. Dur bak, daha neler çıkacak önümüzdeki 4-5 sene içinde elektronik sigarayla ilgili. Sigarayı bırakmaya yardım falan da etmez. Kişiyi, nikotin bağımlısı tutmaya devam eder. Ve çoğu içici, sigaraya geri dönmek, bir kısmı da ikisini birden kullanamaya devam etmek zorunda kalıyor.

UNUTMA! 

 1. Sigara içmek tercih değil, bağımlılıktır
 2. İrade gücü ile bırak… Kıymeti artar!
 3. Ama korkma, o kadar da zor değil, madde bağımlılığı 3 gün sürer!
 4. Başkası için değil… Kendin için bırak
 5. Sigara şirketlerinin sana kurdukları tuzağı fark et…
 6. Sigara, keyif verir, rahatlatır, konsantrasyon arttırır, zayıflatır yalanlarını yutma!
 7. Bıraktıktan sonra, aklına gelince, “Tüh be!” yerine, “Oh be!” diye düşün…
 8. İçenleri görünce onlar için üzül, kıskanma!
 9. Sigarayı hatırlatan durumlardan kaçma, üzerine git…
 10. Asla bırakma kararını sorgulama!
 11. Ve unutma: Bir sigara yok, asla ve asla test etmeye kalkma!

1 TANE HAYATIMIZ VAR ONU ÇÖPE ATMAYALIM

“Hayat, Corona aracılığıyla bize bir şans daha verdi. Hayatımızın sorumluluğunu alma şansı… Kendimize çeki düzen verme şansı… Kendimizi sevme ve önemseme şansı… “Kader kurbanı” rolünden çıkma şansı… Daha kaliteli, daha sağlıklı, özgür bir hayata geçme şansı… Bir tane hayatımız var. Madde bağımlısı olarak onu çöpe atmayalım…”

Yorum Bırak