Biz kadınlara, ‘yapamazsın’ları ‘yapabilirsin’lere çevirmek için #kuralıdeğiştir diyoruz

Genç-yaşlı farketmeden kadınların karşısına dikilen en beylik açıklama:
‘YAPAMAZSIN!’
İyi de kime göre? Neye göre? Gayet de yapıyoruz. Fırsat eşitliği verilince alasını yapıyoruz!!!
Visa, bu ‘Yapamazsın’ları ‘Yapabilirsin’lere çevirmek için hedefini kadın futboluna vermiş durumda. Bravo onlara!!! Çok önemli bir alan, kadın futbolu. Çünkü kadınların en çok engellendiği alanlardan biri.
.
Türkiye’deki toplam futbolcu sayısının sadece yüzde 1’i kadın. Oysa, Türkiye’de futbol oynamak isteyen kızlar, sırasını bekleyen yüzlerce kadın antrenör ve hakem var!’ diyor Visa Güney Avrupa Pazarlama Direktörü Birim Gönülşen Özyürekli. Radarlarına özellikle fon sıkıntısı yaşayan kadın futbolunu almışlar. UEFA kadın futbolunun ilk sponsoru olmalarının da temel nedeni bu. Türkiye’de de 2020’de ‘Visa Kızlar Sahada Futbol Okulları’ projesini hayata geçirerek, genç kızların futbol öğrenmelerine destek oluyorlar…

Şimdi ise bir futbol maçının kaderini değiştirecek ‘Top toplayıcı’ deneyimi için futbol aşığı Türk kızlarını seçmişler. Seçilen iki Türk kızı, İngiltere’de oynanacak olan UEFA Women’s EURO 2022 büyük finalinde görev alacak ve ömürleri boyunca unutamayacakları muhteşem bir deneyim yaşayacaklar…

Birim’le, Türkiye’de kadın futbolunu ve engelleri aşmak için Visa olarak neler yaptıklarını konuştuk…

FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLANDIĞINDA KADINLARIN YAPAMAYACAĞI HİÇBİR ŞEY YOK!

Sizi çok çok tebrik ediyorum. Kadınları destekleyen bütün kurumlar, başımın üzerinde. Siz de Visa olarak kadın futboluna yatırım yapıyorsunuz. Hem de 4 senedir… Yaşasın! Öncelikle bu alanı seçmenizin gerekçesi neydi?
-Teşekkürler Ayşe. Kızların, kadınların önüne çıkan engellerde söylem hep aynı: “Yapamazsın!” Buna karşılık “Neden?” sorusunun da gerçeğe dayalı bir yanıtı yok. Çünkü fırsat eşitliği sağlandığında, kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok. Kadın futbolunun, toplumda gördüğümüz pek çok engel ve zorluk için aslında mükemmel bir metafor olduğunu fark ettik ve tutarlı bir şekilde bu alanda fırsatlar yaratmayı seçtik.

UEFA’nın kadın futbolundaki ilk sponsoru da Visa. Bunun en temel sebebi nedir?
-Futbol dediğimizde, tüm dünyanın ilgi odağında, gündelik hayatımızın bu kadar içinde bir konudan bahsediyoruz. Ama bu alanda “kadınlar” ne oyuncu ne de izleyici olarak aklımıza geliyor. Oysa, dünyada ve Türkiye’de futbol oynamak isteyen kızlar var. Sırasının gelmesini umutla bekleyen kadın antrenörler ve hakemler var. Ama ne yazık ki, ülkemizdeki toplam futbolcu sayısının sadece yüzde 1’i kadın. Bu yüzden bu işe dahil olmak ve destek olmak istedik.

Tüm dünyada kadın futbolunda fon sıkıntısı var, öyle değil mi?
-Aynen öyle! Ayrıca kızlara, kadınlara örnek teşkil edecek rol modeller de bulunmuyordu. Televizyon kanalları ve medya, kadın futboluna yeterince ilgi göstermiyordu. Kadın futbolu potansiyel sponsorların ilgisine mazhar olamıyordu. Hal böyleyken, Visa, kadın futbolunda bu kısır döngülerin kırılmasına yardımcı olmak için adımlar atmaya başladı. Ve 2018’de kadın futbolunu destekleyen ilk UEFA sponsoru oldu. Bu adımla, UEFA Women’s EURO 2022™’nin ilk bağımsız sponsoru olmayı 7 yıllık bir anlaşmayla taahhüt ettik.

MİLYONLARCA GENÇ KIZIN FUTBOLDA BAŞARIYA ULAŞAN ROL MODELLERİN VARLIĞINI GÖSTERMEK İSTİYORUZ

Siz kadınlara en çok neyi göstermek istiyorsunuz?
-Biz kadınlara ‘yapamazsın’ları ‘yapabilirsin’lere çevirmek için #kuralıdeğiştir demek ve buna vesile olmak istiyoruz. Dünyada futbol oynamak isteyen milyonlarca genç kızın ve bu alanda başarıya ulaşan rol modellerin varlığını göstermeyi amaçlıyoruz. Hedefimiz bunu sadece kadınlara göstermek de değil. Sponsorlar ve medya bu işe el attığında, işin nasıl daha yaygın ve popüler hale gelebildiğine hep birlikte şahit oluyoruz.

4 yıldır dünyada ve Türkiye’de nasıl kazanımlar elde ettiniz?
-UEFA sponsorluğumuzun ardından Fransa 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda, FIFA’nın Resmi Ödeme Hizmetleri Ortağı olduk. FIFA Kadınlar Dünya Kupası ve UEFA Women’s EURO 2022TM organizasyonlarında sahadaki ilham verici performansları kutlamak için Maçın Oyuncusu ödülünü oluşturduk. Başarılı kadın futbolcuları Team Visa kapsamında desteklemeye başladık ve devam ediyoruz.

Türkiye’ye gelirsek, ilk olarak 2019 yılında #kuralıdeğiştir diyerek yola çıktık. Kadın A Milli Futbol Takım Kaptanımız Didem Karagenç’i dünyanın pek çok ülkesinden kadın sporcuların yer aldığı Team Visa’ya dahil ettik. Kendisiyle sen de pek çok kere bir araya geldin, bugün de bizimle. Kendisi ülkemizde futbol oynayan kızlar için azmiyle tam bir rol modeli ve ilham kaynağı.

2020’DE ‘VİSA KIZLAR SAHADA FUTBOL OKULLARI’NI HAYATA GEÇİREREK TÜM TÜRKİYE’YE YAYDIK. AÇILIŞI DA ŞANLIURFA’DA YAPTIK

Evet, ben de Didem’le pek çok kere bir araya geldim. Bayılıyorum ona. Bugün de sağ olsun bizimle…
-Evet. Didem ülkemizde futbol oynayan kızlar için azmiyle tam bir rol model ve ilham kaynağı. Sonrasında da bu alanda ülkemizde harika işler başaran Kızlar Sahada ile güzel bir iş birliği geliştirdik ve kadın futbolu hikayesini 2020’de Visa Kızlar Sahada Futbol Okullarını hayata geçirerek tüm Türkiye’ye yaydık. Açılışı Şanlıurfa’da yapmıştık ve futbola gönül veren harika kızlarımızla tanışmak, gözlerindeki o pırıltıyı gururu görmek o kadar harikaydı ki anlatamam.

TAM 9 İLDE, 200’Ü AŞKIN 9-14 YAŞ ARASI KIZ ÇOCUĞU, HAFTADA 2 GÜN, PROFESYONEL ANTRENÖRLERDEN ÜCRETSİZ EĞİTİM ALIYOR!

Bu okullar kaç ilde faaliyet gösteriyor? Ve tamamen ücretsiz değil mi?
-Evet aynen öyle. Tam 9 ilde, 200’ü aşkın 9-14 yaş arası kız çocuğu, haftada 2 gün, profesyonel antrenörlerden ücretsiz eğitim alıyor! Kız Futbol Okulları’nı kurarken antrenörlere de çağrı yapmıştık ve başvuran 90 antrenörden 48’i kadındı. Yarısından fazlası inanabiliyor musun Ayşe! Bu rakam, potansiyeli göstermesi açısından önemli diye düşünüyorum.

Şimdi de UEFA Women’s EURO 2022TM sponsorluğu kapsamında top toplayıcı kızlar projesini hayata geçirdiniz. Neden top toplayıcıları hedeflediniz?
-Bu tür sporlarda değişim olacaksa altyapıdan başlamak çok önemli. Ayrıca biraz önce söylediğim gibi kızların önünde rol modeller, başarı hikayeleri olması da çok önemli. Elemelerle seçilen 2 kızımız şimdi UEFA Women’s EURO 2022TM’nin büyük finalinde İngiltere’nin Wembley Stadyumu’nda top toplayıcı olarak görev yapacak. Müthiş bir atmosferde, unutulmaz bir final maçı anısına sahip olacak. Kadın futbolunun geldiği noktayı da görecek. Dönecek bu deneyimi arkadaşlarına, antrenörlerine anlatacak. Takım arkadaşlarına ilham verecek, içlerinden pek çoğu “Ben de yapabilirim!” diyecek. Belki orada 2 kız kanat çırpacak ama kelebek etkisi büyük olacak, buna inanıyoruz.

Türkiye’den seçilen kız çocuklarına nasıl bir deneyim sağlamış olacaksınız?
-Bu İngiltere’ye gidiş, maç günü ve dönüş olmak üzere planlanan 3 günlük program. Ayrıca ebeveynlerinden biri de onlara eşlik edecek. Dünyanın dört bir yanından aynı amaç için bir araya gelen futbolcu kızlarla buluşma fırsatı bulacaklar. Birlikte futbol maçı izleyecekler, şehri gezme fırsatı bulacaklar ve sonrasında da final maçı! Türkiye’de ve dünyada kadın futbolu etkinliklerine verdiğimiz destekler devam edecek. Fark yaratmak istiyorsak, yaptığımız her şeyin uzun soluklu ve her zaman kapsamlı olması gerektiğini çok iyi biliyoruz. Kısacası, daha çok kızın “Yapabilirim” demesi hedefiyle çalışmaya devam!

Yorum Bırak