Benim için bu yazın en mühim keşfi, ONLINE LEVREK FİLETO

Bodrum’un muhtarı, benim için pilates hocam Senem!!! Ondan Bodrum hayatına dair hep doğru ve isabetli tüyolar aldım. İyi kuaför, iyi manikürcü, bir perdeci hep ondan öğrendim. Meze nereden alınır? İyi döner nerede yenir? Hangi plajda bu dönem denize girilir? O, biliyor. Zevklerimiz de uyuyor. Ona güvenim tam.

Geçenlerde “Hadi Balık”tan söz etti. “O ne ya?” dedim. “Aaaa şahane, mutlaka denemelisin. Çarşamba sipariş ediyorsun, Cuma kapına geliyor!” dedi. “19 parça, tertemiz levrek fileto. Jilet gibi, sıfır kılçık, buzlar içinde… İster fırında yap ister mangalda… Tarifini de veriyorlar!” “Nedir ki Hadi Balık” dedim. “Balık üreticisi onlar” dedi. “Arada kargo şirketi de yok, siparişi kendileri direk eve teslim ediyorlar!”

Tabii ki Senem’i dinledim, levreği söyledim… Var ya, bu yazın keşfi oldu bizim için!!! Biz mangalda yaptık, yedik… Enfesti… Balık sevmeyen Mami bile bayıldı. Bir ara tereddüt ettim, bu şahane keşfimizi paylaşırsam, sonra pişman olurum diye. Ama öğrendiğim ne varsa sizinle paylaşmayı seviyorum. Zaten belli bir kotaları var, dolunca, yeni sipariş alamıyorlar.

Bu hafta midye dolmalarına da dadandım, o da çok iyi!

Aslında tüketiciye, direkt ulaştırma diye bir iş modeli yokmuş kafalarında. Kurucusu Berke Kardeş, karantina döneminde, İstanbul’daki çocuklarını görebilmek için, “gıda nakliyesi” yapmaya karar vermiş; zaten, eş dost da taze balık istiyormuş. Fikir böylece doğmuş. Bu hizmeti daha detaylı anlatabilmek için, Berke Kardeş’le röportaj yaptım. Ben canımın istediği şeyi yazıyorum, reklam diyeni vururum. Bir balık çiftliğiyle reklam anlaşması yapacak halim yok, ama böyle abuk sabuk yorumlar da olacaktır, yolları açık olsun…

Seni tanıyalım…
-Ben Berke Kardeş. Ankaralıyım. Ankara TED ve Mülkiye mezunuyum. Uzun yıllar kurumsal hayatta, üst düzey yönetici olarak çalıştım. Kurumsal hayatla yollarımız, 2014 yılında ayrılınca, Ege’de denize yakın yaşamaya karar verdim. Böylece kendimi “kurumsal balıkçı” olarak buldum!

“Evimize teslim deniz tadı: Hadi Balık” nedir, kimdir?
-7 yıldır, butik bir ölçekte balık üretimi yapan bir şirketiz. Çiftliğimiz Milas’ta. Yeraltından çıkan, mineral ve vitamince zengin deniz suyu kullandığımız havuzlarda balık yetiştiriyoruz. Balıklar, habitat olarak, kendini evinde hissediyor ve mutlu büyüyorlar. “Uluslararası İyi Tarım Uygulamaları” (GlobalGAP) kalite belgemiz çerçevesinde üretim yapıyoruz. Herkese, balık sevdirmek gibi bir tutkumuz var. Milas-Bodrum bölgesinden yola çıkıp, evlere taze balık, deniz ürünleri ve Ege lezzetleri götürüyoruz. Ege’nin kendisini götüremesek de lezzetlerini sunuyoruz!

Ne zaman kuruldu Hadi Balık?
-Valla biz, “Yeni normal” çocuğuyuz. Nisan 2020’de başladık. Aslında üretici olarak hep aklımızda olan bir şeydi, son tüketiciye direkt ulaşmak ama Corona dönemine denk geldi.

Nasıl yani?
-Karantina günlerinde, İstanbul’da yaşayan oğlum ve kızımı göremiyordum. Çünkü benim işimin başında, Milas’ta olmam gerekiyordu. Baktım tek yol, “gıda nakliyesi” yapmak, “E yapim bari” dedim. Eşin dostun da “taze balık isteriz” talepleri vardı. Bu ikisi birleşince, ortağımla, benim kamyonete balıkları atıp, İstanbul’da kapı kapı dağıttık. Balıklarımızı yiyenler o kadar beğendi ki, iş büyüdü…

Evlere servis sistemi nasıl işliyor?
-Web sitemizden veya telefon hattımızdan sipariş veriyorlar. Biz de hazırlayıp, Bodrum’dan yola çıkıyoruz. Kendi araçlarımızla, kargo sistemi kullanmadan evlere teslim ediyoruz. İşimizi düzgün yapmaya çalışıyoruz, belli bir sipariş kotamız var, bu dolunca, sipariş almayı durduruyoruz.

Çarşamba sipariş veriyoruz, Cuma mı elimizde mi oluyor?
-Aslında sadece Çarşamba değil, her gün sipariş verebilirsiniz. Biz, dağıtımı Cuma ve Cumartesi günleri yapıyoruz. Haziran ayında Bodrum için sadece Cuma günü dağıtım yaptık ama Temmuz’da haftada 2 güne çıkmayı planlıyoruz.

Bu hizmet, hangi illeri kapsıyor?
-Şu anda Bodrum, İstanbul, Ankara ve İzmir’e gidiyoruz. Marmaris ve Fethiye’den de talep edenler olmaya başladı. Bakacağız, belki Temmuz ayından itibaren o bölgelere de servis vereceğiz.

AMAÇ, BALIK KÜLTÜRÜNE “TÜR ÇEŞİTLİLİĞİ” KAZANDIRMAKBen levrek fileto yedim, muhteşemdi, nasıl hazırlanıyor?
-Balıkların büyümesi, 20-22 aylık meşakkatli bir süreç. Balıklar, hasat edilince, önce, adet gramajlarına göre otomatik makinamızda boyluyoruz. Seçilen balıkların pulu temizleniyor, özel bıçaklarla filetosu çıkarılarak, kılçık temizliği yapılıyor. Hazırlanan parçaları tartarak, ısı yalıtımlı kutulara koyuyoruz ve soğuk zinciri korunarak, hasat tazeliğiyle müşterilere ulaştırılıyoruz.

Sizinki farklı bir uygulama yani…
-Evet. Genelde balıkçıdan balık aldığınızda, bütün olarak tartılır; sonra, nasıl istiyorsanız öyle temizlerler. Biz, temizlediğimiz balıkları tartıyoruz ve size net olarak teslim ediyoruz. Örneğin 1kg net levrek fileto, 2kg balıktan çıkıyor.

Başka hangi balıklar var?
-En çok üretimi yapılan levrek, çipura ve Türkiye’de “kaya levreği” diye sunulan granyöz balığımız var. Ama üretim tarafında bizim ana hedefimiz, balık kültürüne “tür çeşitliliği” kazandırmak. Bu amaçla fangri, trança ve antenli mercan gibi Ege’nin önemli türlerini de havuzlarımızda yavru safhasından itibaren büyütüyoruz.

KÜLTÜR BALIKÇILIĞI DÜNYA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ 12 AY BOYUNCA AYNI KALİTE VE LEZZETTE BALIK YİYEBİLİYORSUNUZ VE OMEGA 3, BESİN LİSTENİZDEN EKSİLMİYOR

İnsanlar genelde taze deniz balığını tercih eder… Siz, deniz balıkçılığına karşı ne kadar iddialısınız?
-Tazelik olarak da lezzet olarak da iddialıyız. Çünkü balıklarımız, sudan çıktığı anki tazeliğiyle, dış etkilere maruz kalmadan, tezgaha çıkmadan, ısı değişimlerine uğramadan evinize geliyor. Deniz balıklarını -mevsiminde ve yasal kurallara göre avlandığında- biz de çok seviyoruz. “Hadi Balık” olarak kendi üretim balıklarımızın yanında yasal olarak avlanan deniz balıkları da sunuyoruz tüketicilerimize. Mevsiminde avlanan palamut, lüfer ve hamsi üzerine dünyada balık yok bence. Ama ne yazık ki yeterli miktarda yok. Kültür balıkçılığı bu yüzden dünya için çok önemli. 12 ay boyunca aynı kalite ve lezzette balık yiyebiliyorsunuz ve Omega 3, besin listenizden eksilmiyor.

Bana gelen levrek fileto gerçekten çok güzeldi, herkese giden öyle mi?
-Herkese giden öyle olsun diye birçok kontrol noktamız var. Kendimiz, nasıl bir servis almak istiyorsak öyle yaparak başladık bu işe. Balıklarımızın sizlere gelen ambalajları, soğutmalı araçlarla 10 gün yol gidecek korumada. Ama biz, en geç 24 saat içinde teslim ediyoruz. Bir yandan da aynı korumayı sağlayarak, ambalaj olarak çevre etkimizi nasıl azaltırız, ona çalışıyoruz.

HİJYENİK MİDYE DOLMA SERVİSİNE DE BAŞLADIK!

Diğer deniz ürünleriniz neler?
-Balık sofralarını tam kuralım dedik. Böyle bir sofra, Mersin’in jumbo karidesi, kalamar ve ahtapot olmadan olur mu? Hepsi Ege ve Akdeniz’de avlanan yerli ürünler. Sadece deniz ürünü de değil, örneğin başka bir arkadaşımız çok özel taze baharat ve salata üretimi yapıyor, onu da ekledik sistemimize. Seçilmiş, yıkanmış, ayıklanmış salata. Asıl iddiamız da “zaman” aslında: 15 dakika içinde size gelen ürünlerle mükellef bir sofra kurmanız mümkün.

En çok nereden talep geliyor?
-Şu anda İstanbul. Ama yazın Bodrum, İstanbul’u geçecek gibi.

En çok satılan ürünleriniz neler?
-Sizin de tercih ettiğiniz levrek fileto 1 numarada. Jumbo karides ve granyöz, levreği takip ediyor. İş ortağımız Foodrum’un hazırladığı, ev lezzetindeki, her hafta değişen mezeleri de çok sevildi. Bu hafta, bizim kafamızda çalışan İzmirli bir üreticimizle iş birliği yaparak, “hijyenik” midye dolma servisine de başladık. İlk tepkilerden hissettiğimize göre midye dolma çok talep edilecek!

PELİN DUMANLI ŞEF’İN DENİZ ÜRÜNLERİYLE FARKLI LEZZETLER TARİFLERİNİ DE HER HAFTA INSTAGRAM VE YOUTUBE KANALIMIZDA YAYINLIYORUZ

Müşterilerinize bir de fırın ve mangal tarifi yolluyorsunuz. Çok da faydalı oluyor… O nerden çıktı?
-Bizde, “Balık evde pişirilmez, zordur, koku yapar” gibi bir çekince var. Bunu kıralım istedik. 3 yıldır, farklı alanlarda beraber olduğumuz Foodrum – Pelin Dumanlı Şef’e, “Bize biraz vakit ayırıp balık pişirmenin püf noktalarını, deniz ürünleriyle farklı lezzetler yaratmayı pratik bir şekilde öğretir misin?” dedik. O da hem projeyi çok sevdi hem de bizi kırmadı ve beraber güzel bir iş ortaklığı kurduk. Tarif videolarımızı her hafta Instagram ve Youtube kanalımızda yayınlıyoruz. En büyük keyfimiz, dağıtımlardan sonra, evlerden gelen balık fotoğraflarını birbirimizle paylaşmak…

Yorum Bırak