Bende varsa herkeste olsun ne biliyorsam herkes bilsin

 MÜTHİŞ bir kadın var karşınızda… Münteha Adalı… Cumaları biliyorsunuz, kadın girişimcileri yazıyorum. Kafayı farklı çalıştıran, yürünmeyen yollarda yürüyen kadınları. Bugün Urfa Siverekli Mühteha Adalı huzurlarınızda… Türkiye’nin en büyük temizlik şirketlerinden GÜVENSAN Tesis Hizmetleri’ni yöneten, 81 ilde hizmet veren, 950’den fazla çalışanı olan bir iş kadınından söz ediyoruz. Aynı zamanda hem ‘seri girişimci’ hem de genç girişimcileri ve kadınları destekleyen bir melek yatırımcı.2004’ten beri KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği)’in üyesi. Yıllarca sivil toplum örgütlerinde kadınların ve gençlerin güçlenmesi için çalışmalar yapmış, halen de devam ediyor. Sıkı bir iş kadını ama filozof bir tarafı da var, deneyimleri ve tespitleri enfes. Bayıldım…

HAMİŞ: Merak edenlere, Münteha Adalı’nın isminin anlamı ‘son’ demek. 8 çocuklu bir ailenin kızı. 5 ablası var. Münteha doğduğunda, dedesi “Artık bu son olsun” demiş ve sonraki kardeşi erkek doğmuş. Röportajın tamamı hurriyet.com.tr’de.

Türkiye geneline yayılmış bir temizlik şirketiniz var. Ne zaman kurdunuz?
1992’de. Sektörün ilklerindeniz…

Daha önce bildiğiniz bir iş miydi?
Hayır. Bilmediğiniz işi yapmanın en güzel yanı, zorluklarını da bilmemeniz. Suya öylece atlıyorsunuz. Müthiş bir başarma ve kazanma arzunuz oluyor. Bizde de öyle oldu.

Size en çok ne öğretti bu iş?
Oooo çok şey. Türkiye’de mavi yakaysanız, hafife alınıyorsunuz, küçümseniyorsunuz. Sürekli bir “Siz ne bilirsiniz ki!” tavrıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Haksız rekabet de diz boyu. Temizlik faaliyetinin küçümsenen bir şey olarak algılanması beni kışkırttı! O yüzden de işime dört elle sarıldım. Bir de ben her şeyde bir felsefe aradım. Temizlik işinde bulduğum felsefeyi de çok sevdim.

Nedir o?
“Her şey temizlikle başladı, temizlikle bitti…” Hayatın kendisi yani. Doğduğumuzda da öldüğümüzde de bizi yıkıyorlar! Temizlik bu kadar önemli. İlk günkü heyecanım, her şeyi düzletme hastalığım ve şahane arkadaşlarımla birlikte temizlik işinde varlığımızı devam ettiriyoruz. Son dönemlerde, “Tesisi Yönetim Hizmetleri” olarak tanımlanıyoruz. Temizlik, Teknik, İlaçlama, Bitki Bakım ve Personel Bordrolama ana başlıklarında hizmet veriyoruz. Bana yapılmasını istemediğim hiçbir durum, süreçlerimiz içinde yer almıyor. Bulunduğumuz koşullara bakıldığında bu bir delilik. Ben de zaten kendimi böyle tanımlıyorum. Deliyim ben. Delilikten kaynaklanan özgürlüğü de çok seviyorum.

Vazgeçilmezleriniz neler?
Cinsiyet eşitliği! Farklı sektörlere hizmet verdiğimizden hem kadına hem erkeğe ihtiyaç var. Farklıklardan gelen gücü etkin kullanıyoruz. İlk yıllarda kadın çalışan oranı azdı. Yaptığım ilk iş, kadın yöneticilerin olması için uygun ortamlar yaratmak ve kadınların güçlü taraflarını kendilerine göstermek oldu. Sanırım benim kadın olmam hem çalışanlara hem de ailelerine güven ve güç verdi. Şu anda kadın çalışan oranımız yüzde 43. “UN Women” imzacısı ve destekçisiyiz. Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Politikası (WEPs) doğrultusunda hareket ediyoruz.

ESNEK ÇALIŞMA ŞARTLARI

Esnek çalışma şartları sunuyormuşsunuz kadınlara…
Evet. Bizim sektörde kadın olmak zor, çalışan kadın olmak daha da zor. Fırsat eşitliğinden faydalanamayan bir kesimle bir aradayız. Göç, büyük şehirde hayat bulma, kabul görme ve imkânsızlıklar diz boyu. Uygun koşulları sağlamak durumundayız. Gece çalışmalarında özellikle kadınların güvenli bir şekilde evlerinden alınıp bırakılmasına çok özen gösteriyoruz.

“Sadece iki saat çalışabilirim!” diyene de iş bulabiliyor musunuz?
Evet, her koşula uygun çalışma modelimiz var.

“Kocam izin vermiyor, sadece şu şu saatlerde eve yakın bir yerde çalışabilirim” diyenlere de imkân tanıyormuşsunuz…
Evet. Koşulları uygun hale getirmediğinizde çalışacak insan bulmazsınız.

BEREKET İÇİN VERMEYİ DE BİLMEK GEREK

Hayal ettiğiniz kadar para kazandınız mı?
Evet. Belki de daha fazlasını. Ama ben, kendimi bildim bileli hayatla hep barışığım. Hayat bana iyi baktı, ben de ona. Hep de birbirimize iyi bakma sözümüz var. Başlangıçta param yoktu. Ama şunu biliyordum, çok çalışmadan, emek harcamadan bana gelmeyecekti. Ve hayatın bana verdiklerini paylaşmam gerekiyordu. Bu bilinçle, bencillikten uzak bir hayat yaşadım, yaşıyorum. “Bende varsa herkeste olsun… Ne biliyorsam herkes bilsin” isterim. Bereket için, vermeyi de bilmek gerek…

Hayattan beklentiniz nedir?
Sağlıklı, güvenli, huzurlu, kaygısız, çok gezeceğim, yapmak istediğim şeylere vaktimin olacağı bir hayat. Dünyayı keşfetmek ve kucaklamak istiyorum. Bol ama hoş sohbetler, eğlenmek, çok gülmek, ailem ve sevdiklerimle olmak… Kendimi şanslı görüyorum, hepsine çok şükür sahibiz. Ama koşulların gelgitleri insanı yıpratıyor. Çok çalışmamak için akıllı çalışmaya özen göstermememe rağmen, koşullar hepimizi çok çalıştırıyor.

DENENMEDEN REDDEDİLEN HER ŞEY KAYIPTIR

Kaç kadının hayatını değiştirmişsinizdir…
Umarım çok kadının ve çok gencin. Ama kime dokunduysam, mutlaka onlar da bana dokunmuştur, birlikte değişmişizdir. Sayısı hiç önemli değil, inşallah birlikte yarattığımız etki alanının anlamlı olmasına aracılık edebilmişimdir. Kadınlarla, gençlerle bir arada olmayı, çalışmayı, paylaşmayı, birbirimize yol göstermeyi çok önemiyorum. Hiçbir şeyi kulak arkası etmeyi sevmiyorum. Zamanım, bilgim, imkânlarım el verdikçe iletişimde olmaya gayret ediyorum. Motivasyon ve güçlendirme çok önemli, bu konularda kişilerin kendini keşfetmesi konusunda zorlayıcıyım. “Hadi yaparsın, yapmalısın, dene…” gibi. Çünkü denenmemiş her şey kayıptır.

Yorum Bırak