12. ULUSLARARASI PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI BAŞLADIII!!! KARNAVAL SİZİN KARNAVAL SİZSİNİZ!!!

Karnaval Sokaklardaaa… Coşku Sokaklardaaa 12. Uluslararası Adana Portakal Çiceği Karnavalı’dan söz ediyorum!!!! Dün, karnavalın fikir önderi Ali Haydar Bozkurt’la @ahbozkurt001 Adana’da bir tur yaptık… hava misss, enerji tavan, şehir cıvıl cıvıl, coşku gerçekten görmeye değer… @nisandaadanada

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK SOKAK KARNAVALI BU! HEYECANIM DA GURURUM DA TAVAN!!!

Heyecanlanmamaya olanak yok!!! Hem heyecanım hem de bir Adanalı olarak gururum tavan.En çok da bu karnavala ilk günden sahip çıkan Adanalıları kutluyorum… yine hepimizi kucaklamaya hazırlanıyorlar. Sokaklarda kutlanan bir karnaval bu… Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalıııı… Her yıl olduğu gibi, yine yurt içinden ve yurt dışından yüz binlerce kişiyi Adana sokaklarında buluşacak. Bu yıl, bir milyon kişinin gelmesi bekleniyor. Zaten şehir epey dolmuş bile:))) Bugüne kadar hep 7 düvele nam salacak şekilde gerçekleşti karnavalımız. Eminim yine öyle olacakkk!!! Bu sene, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kültür Yolu Festivali kapsamına alındı. Böylece yıllardır Adana Valiliği, Büyükşehir ve ilçe belediyelerin desteklerine ilaveten, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önemli katkılarıyla gerçekleştirmiş olacak. Artık daha zengin bir içeriğe sahip. Şehrin 30’dan fazla noktasında, birbirinden farklı ve güzel etkinlikler, söyleşiler, sergiler, konserler düzenleniyor. Yok, yok… Lütfen @nisandaadanada takip ediniz!!! Program yayınlandı. Bomba bir program!!! Sayfaları kaydırarak okuyabilirsinizzz. Ali Haydar Bozkurt çok değerli bilgiler veriyoooo…

Ve diyor ki: “2013’de ilk karnavalımızı düzenlerken, ‘Dostluk, kardeşlik ve sevgi şemşiyesi altında buluşalımm. Tüm dünyaya Adana’dan seslenerek, bu güçlü enerjiyi yayalım’ demiştik. Bu yıl 12. ‘si düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda da aynı duygu ve istekleri taşıyoruz. Sokaklarda buluşuyor, el ele kol kola birlik ve sevgi mesajımızı tüm insanlığa iletiyoruz. Şehrin sokak ve caddelerinde düzenlenecek birçok etkinlik var. Sizler de taçlarınızı takıp bu sokakları gezecek, karnavalın asıl renklerini sizler ortaya çıkaracaksınız. Karnavalın merkezinde aslında siz yer alacaksınız… O yüzden karnaval aslında sizsiniz!!!! @nisandaadanada @ahbozkurt001 @tacnuraydin @kinayeray

İşte yine memleketimdeyim! Gözlerim Adana, Adana bakıyor. Heyecanım tavan. 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı dün başladııııı… Mis gibi portakal çiçeği kokuyooo her yer. Adana’nın en güzel ayı… Hava, şiir gibi!!! En iyi limonatadan bile iyi… Sadece heyecanım değil, gururum da tavan! Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı bu. 12 yıldır en büyük destekçilerinden biriyim. Her yıl gelirim. Ama bu kadar büyüyebileceğini ben de tahmin edemedim. Yıllar içinde çığ gibi büyüdü. Şimdi, “Gitmezsem, görmezsem, sokaklarda insanlarla bir olmazsam, kendimi eksik hissederim!” denilen bir şeye dönüştü. Ne büyük mutluluk!!!

SOKAĞIN RUHU MU DEDİNİZ, ADANA’YA GELİNİZ!!! @nisandaadanada’dan PROGRAMI TAKİP EDİNİZ!!!

Sokaklarda kutlanan bir karnaval bu. Her yıl olduğu gibi, yine yurt içinden ve yurt dışından yüz binlerce kişiyi Adana sokaklarında buluşacak. Bu yıl, bir milyon kişinin gelmesi bekleniyor. Zaten şehir epey dolmuş bile:))) Bugüne kadar hep 7 düvele nam salacak şekilde gerçekleşti karnavalımız. Eminim yine öyle olacakkk!!! Bu sene, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kültür Yolu Festivali kapsamına alındı. Artık daha zengin bir içeriğe  sahip. Şehrin 30’dan fazla noktasında, birbirinden farklı ve güzel etkinlikler, söyleşiler, sergiler, konserler düzenleniyor. Yok, yok… Lütfen @nisandaadana’dan takip ediniz!!! Program yayınlandı. Bomba bir program!!!

KARNAVALIN FİKİR ÖNDERİ ALİ HAYDAR BOZKURT’A NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZ! BÜTÜN ADANALILAR DA BU KARNAVALA SAHİP ÇIKTI CANIM ADANAM!!!

Hayatta her şey, bir hayalle başlıyor. O hayali, tutkuyla kalbinizde büyütüyorsanız ve onun için çabalıyorsanız o hayal, gerçek oluyor. Bir örneği de bu karnaval. Evet, herkesin emeği var. Evet, bütün Adanalılar sahip çıktı. Evet, artık Kültür Bakanlığı da destek. Amaaaaa bu hayalin tohumun atan Ali Haydar Bozkurt. O iki çocuğu var zannediyor ama aslında 3:)))) Karnaval da onun çocuğu! Hala her yıl, daha da serpilsin, büyüsün diye deliler gibi uğraşıyor. Ona ve ekibine ne kadar teşekkür etsek az…

GÖBEK ADI “HOŞGÖRÜ” OLAN BU KARNAVALA BU YIL 1 MİLYON KİŞİNİN KATILIMI BEKLENİYOR

Bizler ölümlüyüz. Gün gelecek, bizler olmayacağız ama portakal çiçekleri bu topraklarda açmaya hep devam edecek ve 12 yıl önce, Nisan ayında başlayan bu gelenek hep sürecek. Bunu düşünmek bile beni mest ediyor. Bana, bu karnavalın göbek adı “hoşgörü” gibi geliyor.
Bakın Ali Haydar Bozkurt bu konuda neler söylüyor:
“Bizler, birlikte barış, sevgi ve hoşgörü içinde yaşayan, aynı şarkıya birlikte tempo tutan insanlardık. Biraz o eski günleri hatırlatıyoruz şimdi. Gelin yine birlikte kutlayalım!!!” Ve ekliyor: “Ama hem Adanalıların, hem de karnavala katılan misafirlerin bu yıl da, hoşgörüyü elden bırakmamalarını rica ediyorum. 1 milyondan fazla insanın buluşacağı karnavalda, bazı aksaklıklar olabilir. Bunları hoşgörü çerçevesinde çözebileceğimiz unutulmasın lütfen.”

PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI

SÜRDÜRÜLEBİRLİK EYLEM PLANI

Karnavalın sürdürülebilir olması da, bir diğer çok önemli konu. “Portakal Çiçeği Karnavalı, Sürdürülebilirlik Eylem Planını harekete geçirdik” diyor Bozkurt ve ekliyor: “Ekolojik, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla, nesiller boyu sürdürülebilir, insana ve doğaya saygılı, dünya çapında bir karnaval için hep birlikte çaba göstermek zorundayız. Mesela, parklardaki stantlarında su/plastik/ambalaj ayak izini azaltıyoruz. Plastik ambalaj atığını azaltmak için çaba harcıyoruz. Su matarası ve bez çanta kullanımını özendirmek istiyoruz. Enerji tasarrufu ve güneş enerjisini teşvik etmek de en büyük amaçlarımızdan biri.”Bu karnaval hepimizin karnavalı! O yüzden çevreyi kirletmemeye, sokaklarımızı temizleyen görevli arkadaşların iş yükünü artırmamaya özen gösterilmesini rica ediyorlar. Çok çok haklılar!

SEVGİ, DOSTLUK BERABERLİK

ARTI ADANALILARIN MÜTHİŞ POZİTİF ENERJİSİ VE EVSAHİPLİĞİ

Birbirlerini tanımayan insanların bile yan yana eğlenebildikleri bir ortam sunuyor bu karnaval. Kimsenin kimseyi ötekileştirmediği, siyasetin konuşulmadığı, hoşgörü temelinde dostluğa zemin yaratan bu buluşma, hepimizi mutlu ediyor. Buna, bir de Adana’nın pozitif enerjisi eklenince tadından yenmiyor! Sevgi, dostluk ve birlik şemsiyesi altında, portakal ağaçlarının çiçek kokuları eşliğinde, bir “bahar havası” yaşıyoruz. Amaç da bu zaten!

KARNAVAL SOKAKLARDA, ŞEHRİN HER YERİNDE HEM EĞLENCE HEM KÜLTÜR SANAT VAR

BİR DE ŞAHANE DÜRÜMLER : ) )

Ali Haydar Bozkurt diyor ki, “Karnavalda herkesi tatmin edecek etkinlikler yer alacak. Saz da olacak, caz da… Bir sokakta halk oyunları ekipleri gösterilerini yaparken, diğer meydanda tango izlenenebilecek. Konserler, sergiler, söyleşiler, tiyatro oyunları, lezzet atölyeleri, su korteji ve daha bir çok etkinlik tüm Adana’ya yayılacak. Yani bu karnavalda hem eğlence hem kültür sanat var. Bu sene de ‘su korteji’ etkinliği de düzenlenecek. Seyhan Baraj Gölü üzerinde kano, tekne, kayık ve gondol gibi onlarca su aracına binen katılımcılar yine görsel bir şölen yaşatacak.

SADECE KARNAVAL HAFTASINDA DEĞİL HER MEVSİM ADANA’DA BİR ARAYA GELELİM

PİŞMAN OLANI GÖRMEDİM!!!

Adana, bir gastronomi ve eğlence merkezi. Üstelik 10 milyon nüfusun yaşadığı bölgenin tam ortasında. Dünyanın her yerinden insanlar Adana’ya gelenler, arabayla iki saat sonra Kapadokya’ya, yarım saat sonra Tarsus’a, 45 dakikada Mersin’e, birkaç saatte İskenderun ve Hatay’a, 4 saatte Göbeklitepe ile Nemrut’a gidebiliyorlar. Yani yalnızca karnaval zamanı değil, bölgenin buluşma noktası Adana. O yüzden diyor ki Bozkurt, “Adana’ya sadece karnaval için değil, mutlu ve unutulmaz anılarla dönmek için her mevsimde gelin! O sıcakkanlı insanların sizleri nasıl dostlukla karşılayacağını da tecrübe etmiş olursunuz!” Adanalılara da bir çağırısı var: “Balkonlarınızı, evlerinizin önünü, dükkanlarınızı süsleyin. Gelen konuklarımız, bu muhteşem karnavala nasıl sahip çıktığımızı bir kez daha görsünler.” Çok sevdim bu fikri. Hayalimde bir balkonu süsledim bile!

HERKES YARATICI KOSTÜMLERİYLE SOKAĞA ÇIKSIN! BEKLİYORUUUUUZ!!!

Gelelim en çok merak edilen şeye! Kortej geçişi! 20 Nisan Cumartesi günü saat 17:00’de şehir merkezinde gerçekleşecek. Yine birbirinden ilginç kostümler, rengarenk boyalı yüzler, portakal rengi ile hazırlanmış aksesuarlar ile binlerce kişi bu dostluk yürüyüşüne katılacak. “Herkesi bu renkli korteji izlemeye bekliyoruz” diyor Bozkurt. Ama uyarıyor: “Toplu taşıma kullanılması, etkinliklere yürüyerek katılım sağlanması trafik sorununu azaltacaktır ” Ve son olarak ekliyor:
“2013’de ilk karnavalımızı düzenlerken, ‘Dostluk, kardeşlik ve sevgi şemşiyesi altında buluşalım. Tüm dünyaya, Adana’dan seslenerek, bu güçlü enerjiyi yayalım’ demiştik. Bu yıl da aynı duygu ve istekleri taşıyoruz. Şehrin sokak ve caddelerinde düzenlenen pek çok etkinlik var. Sizler de taçlarınızı takıp bu sokakları gezecek, karnavalın asıl renklerini sizler ortaya çıkaracaksınız. Karnavalın merkezinde, siz yer alacaksınız! O yüzden karnaval aslında sizsiniz!!!

Yorum Bırak